אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר נגד בנק לאומי: יש ריח של תהליך לא טוב בבחירת רואי החשבון

משרד האוצר נגד בנק לאומי: יש ריח של תהליך לא טוב בבחירת רואי החשבון

האסיפה של הבנק אמורה לאשר מחר את מינוי משרדי רואי החשבון KPMG ו-EY לרואי החשבון המבקרים של הבנק, כאשר ברקע דיווחים של הבנק מהימים האחרונים מעלים תהיות לגבי הליך בחירת המשרדים

02.10.2017, 21:13 | עמרי מילמן

האסיפה של בנק לאומי אמורה לאשר מחר (ג') את מינוי משרדי רואי החשבון KPMG ו-EY לרואי החשבון המבקרים של הבנק, כאשר ברקע דיווחים של הבנק מהימים האחרונים מעלים תהיות לגבי הליך בחירת המשרדים. לפי גורמים באוצר, מהדיווחים שיצאו מבנק לאומי יש ריח של תהליך לא טוב. לטענתם גם בבנק הבינו כי משהו בהליך אינו כשורה ולכן קיבלו החלטה רק להאריך את המינוי בשנה אחת בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

במשרד האוצר מבקרים את בנק לאומי שלמרות שהיו לו מספר שנים להיערך לנושא לאחר שוועדה בלתי תלויה שהקים הבנק - ועדת גורן - המליצה לדירקטוריון לשקול האם להאריך את כהונת רואי החשבון. באוצר מדגישים כי הם לא רואים כל בעיה בפירמות רואי החשבון עצמן, אלא בהליך שניהל הבנק לבחירתן.

המנכ"לית רוסק עמינח, צילום: יובל חן המנכ"לית רוסק עמינח | צילום: יובל חן המנכ"לית רוסק עמינח, צילום: יובל חן

עוד מעלים באוצר תהייה מדוע הפיקוח על הבנקים לא הגיב כלל לאותם דיווחים בעייתיים מה שכעת מאלץ אותם, כבעלי מניות בבנק להתייחס לנושא. באוצר סירבו להגיד כיצד יצביעו באספה. בדיווח המתוקן שפירסם בנק לאומי לפני יום כיפור נחשפה ההתנהלות הבעיתית מאחורי הקלעים של הליך בחירת המשרד המבקר של הבנק שכללה גם התניה של משרד KPMG לחלוק עם משרד אחר את הליך הביקורת בכך שיהיה מדובר באחד משלושה משרדים – BDO, דלויט ו-EY.

הסוגיה החלה כאשר ועדת הביקורת של הבנק החליטה בסוף אוגוסט 2016 לפתוח בתהליך של בחירת רו"ח מבקר והוחלט כי חמשת משרדי רואי החשבון הגדולים ייכללו בו. לפי הבנק, במסגרת הדיונים של ועדת הביקורת היא בחנה אם טובת הבנק היא המשך ביקורת משותפת על ידי שני משרדי רואי החשבון המכהנים. בתום הדיונים הוגשה המלצה לדירקטוריון על מינוי משרד KPMG ו-PWC כרואי חשבון מבקרים משותפים של הבנק. דירקטוריון הבנק החליט לבקש מוועדת הביקורת לבחון היבטים נוספים ולהתייחס לשאלות נוספות שהועלו על ידי הדירקטורים. בהמשך ועדת הביקורת קיימה מספר דיונים וגיבשה המלצה שונה למינוי משרד EY ומשרד BDO כרואי החשבון המשותפים של הבנק. אך המלצה זו לא אושרה על ידי הדירקטוריון ובספו של דבר מונו מחדש KPMG ו- EY כרואי החשבון המבקרים של הבנק לשנת 2017.

בערב יום כיפור דיווח הבנק כי בסוף אוגוסט האחרון, לאחר שדן בהמלצת ועדת הביקורת החליט דירקטוריון הבנק לאשר את ההצעה השנייה שהוצעה על ידי ועדת הביקורת כלומר להשאיר את המשרדים המכהנים עד לאסיפה הכללית השנתית הקרובה של הבנק לשנת 2017 ועד למועד האסיפה השנתית הבאה. בבנק הסבירו את ההחלטה בין היתר בכך שמדובר בשני המשרדים המובילים בעלי ניסיון רב ומומחיות בביקורת של בנקים בישראל וכן בתחום האקטואריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות