אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש נגד גלנט: מסתייג ממינוי מקורבו למנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

היועמ"ש נגד גלנט: מסתייג ממינוי מקורבו למנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית

הממשלה צפויה לדון בישיבתה הקרובה במינוי חיים אביטן, מקורבו של השר גלנט, למנהל הרשות להתחדשות עירונית. היועמ"ש יצרף "הערת יועץ" שתזכיר לשרים כמה פרשיות בעייתיות מעברו של אביטן, לצד זיקתו הפוליטית לליכוד

03.10.2017, 06:52 | נמרוד בוסו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שולח לממשלה איתות אזהרה נגד מינויו של ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן לתפקיד מנהל הרשות להתחדשות עירונית, כך נודע ל"כלכליסט". מנדלבליט יצרף "הערת יועץ" לדיון שאמור להיערך בישיבת הממשלה הקרובה במינוי, שתיערך אחרי סוכות. "הערת היועץ" תעסוק בכמה פרשיות מעברו של אביטן, בהן חקירות המשטרה בעניינו, דו"ח חמור של מבקר המדינה מ־2007 אודות חשש למינוי פוליטי שביצע כראש עירייה, וכן זיקתו הפוליטית לליכוד.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון בממשלה ייערך לאחר חצי שנה של עיכובים, שנבעו בין היתר מהתנגדותם של גורמים שונים למינוי. את מינוי אביטן מקדם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, האחראי על הרשות. גלנט הודיע באפריל האחרון כי אביטן הוא מועמדו לתפקיד מנהל הרשות, המצויה בימים אלה בהקמה. ואולם בחצי השנה שחלפה מאז אותה ההכרזה לא בוצע המינוי. בעקבות זאת, טרם החלה הרשות לפעול, על אף שהחוק להקמתה אושר על ידי הכנסת לפני למעלה משנה.

אביטן, בן 64, כיהן כראש עיריית חדרה במהלך השנים 2005 עד 2013. לפני כן שימש בכמה תפקידים בחברת בזק, ואף כיהן כיו"ר ועד העובדים הארצי של החברה. במהלך 2013 פתחה המשטרה בחקירה נגד אביטן בחשד לקבלת שוחד מקבלנים, וביולי 2015 החליטה הפרקליטות לסגור את תיק החקירה נגדו מהיעדר ראיות מספיקות. מלבד תפקידיו הציבוריים, אביטן הוא גם חבר מרכז ליכוד, ונחשב לאחד הפעילים החזקים במפלגה. ההערכות במערכת הפוליטית הן שקידום מינוי אביטן לתפקיד על ידי גלנט נעשה במסגרת הכשרת הקרקע מצדו, לקראת אפשרות שיתמודד בפריימריז הקרובים בליכוד.

להגעת מינויו של אביטן לאישור הממשלה קדמה שרשרת של התנגדויות מצד גורמים שונים בשירות הציבורי. הראשון היה נציב שירות המדינה עד לאחרונה משה דיין, אשר לא אהב את קידומו של אביטן לתפקיד על ידי גלנט – וזאת זמן קצר לאחר שמועמדותו של אביטן לתפקיד דירקטור בנמל אשדוד נדחתה על ידי הוועדה לבחינת מינויים בשירות הציבורי. בשל התנגדותו אף נמנע דיין מלהעלות את המועמדות לדיון בוועדת המינויים של הנציבות.

רק כשמונה אודי פראוור ביוני לתפקיד ממלא מקום הנציב, עלתה סוגיית מינויו של אביטן לתפקיד מנהל הרשות לוועדת המינויים, אשר בה מלבד פראוור שני חברים נוספים. בדיון הוחלט ברוב של שניים מול אחד על העברת הסוגיה להכרעת הממשלה. המתנגד הבודד (שזהותו לא ידועה) סבר שאין לאשר המינוי.

בעקבות ההחלטה, אמורה היתה הממשלה לדון במינוי ביולי, אלא שאז ארעה התפתחות נוספת, עם החלטת היועמ"ש לצרף להצעת ההחלטה שאמורה היתה לעלות את "הערת היועץ". במקביל, החל גם שר האוצר משה כחלון, שהסכמתו נדרשת לאישור המינוי, להסתייג ממנו. בשל כך, לא עלה המינוי לדיון בממשלה עד היום, והרשות להתחדשות עירונית טרם החלה לפעול. אלא שכעת הסיר כחלון את התנגדותו, ונפתחה הדרך למינוי.

ממשרד הבינוי נמסר: "הנושא יושלם בקרוב ויובא לאישור הגורמים הרלוונטיים". ממשרד המשפטים נמסר: "מועמדותו עוררה קשיים משפטיים מסוימים. ככל שההחלטה תעלה שוב לדיון, הרי שתגובש עמדה משפטית אשר תלווה אותה".

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי צוות ממשלתי אשר כלל בכירים במינהל התכנון, משרד ראש הממשלה, משרד הבינוי והשיכון והאוצר הזהיר מפני משבר דיור חסר תקדים בהיקפו אשר עלול להיווצר אם לא תשכיל המדינה להגדיל את היקפי הבנייה במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית. "ללא התחדשות עירונית בהיקפים גדולים יותר משמעותית נעמוד בפני קטסטרופה תכנונית של אזילת השטחים הפתוחים לבינוי במרכז הארץ", נכתב בדו"ח. "השפעתו של משבר תכנוני זה תחרוג מגבולות מערכת התכנון ותשפיע על הכלכלה הישראלית כולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות