אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר 5 שעות: הנכים התפנו ונמל אשדוד נפתח צילום: רועי עידן

לאחר 5 שעות: הנכים התפנו ונמל אשדוד נפתח

בשש בבוקר הגיעו עשרה מפגינים נכים לשתי כניסות של הנמל וחסמו אותן. רק אחרי השעה 11:00, ולאחר שמאות רבות של משאיות עמדו מחוץ לכניסה ופקקי ענק נוצרו בעיר, הסכימו המפגינים להתפנות. במהלך ההפגנה התפתחו עימותים פיזיים ומילוליים בין המוחים לנהגים

03.10.2017, 11:39 | ynet

כעשרה מפגינים נכים שיתקו את הפעילות בנמל אשדוד מאז 6:00 בבוקר (יום ג') ועד 11:00 וגרמו לעומסי תנועה כבדים בעיר. המשטרה כתבה דו"חות לכל המפגינים שחסמו את הכניסה המשנית לנמל, ולראשונה גם גררה מכוניות שלהם. רק לאחר שעות ארוכות שבהן השתרר פקק של מאות רבות של משאיות מחוץ לכניסה הראשית של הנמל, ולאחר איום של השוטרים בפינוי ומעצר, הודיעו המגינים שהם עוזבים - לטענתם לאחר שהובטח להם שיבוטלו הדוחות והזימונים למשפט. במקום נכחו 10 ניידות וכ-40 שוטרים.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך ההפגנה התפתחו עימותים פיזיים ומילוליים בין המוחים לבין הנהגים. המפגינים הם מארגוני "הנכים הופכים לפנתרים" ו"צוות לעניין", המסרבים לקבל את ההסכם ששאר הארגונים חתמו עם המדינה. 

הצטברות משאיות בכניסה לנמל אשדוד, צילום: רועי עידן הצטברות משאיות בכניסה לנמל אשדוד | צילום: רועי עידן הצטברות משאיות בכניסה לנמל אשדוד, צילום: רועי עידן

בכניסה לנמל נוצר פקק של משאיות. כמה מהנהגים התעמתו מילולית עם המפגינים ורבים מהם צפרו להם. מאיר טטרואשווילי, נהג משאית שעומד בפקק בכניסה לנמל אמר ל-ynet: "פשוט שערורייה. אני תומך בנכים אבל הם צריכים ללכת לממשלה. מה הם רוצים מאיתנו?". נהג נוסף הצטרף: "אתם חוסמים את הפרנסה של האנשים. יש לי ילדים". נהג אחר צעק: "מה אנחנו אשמים?".

השבוע הגיעו הנכים להסכמות עם משרד האוצר וההסתדרות, ולפיהן ההסכם יעוגן בחקיקה ויאפשר הגדלת קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים.

חסימת נמל אשדוד, צילום: רועי עידן חסימת נמל אשדוד | צילום: רועי עידן חסימת נמל אשדוד, צילום: רועי עידן

עוד נקבע בהסכם כי קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן כפי שקורה כיום. בנוסף, הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יוגדל מ-2,800 שקלים ל-4,300 שקלים בשתי פעימות - בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הסכום, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

ואולם, כמה מארגוני הנכים שללו את ההסכמות על הסף והודיעו כי ימשיכו במאבק, עד להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום.

מהנהלת הנמל נמסר הבוקר כי "קיימת פגיעה קשה בעבודת הנמל נוכח העומסים הנובעים מהיותנו בערב החג, כאשר מרב הבעיות נגרמות מאי כניסתן של משאיות לפריקה וטעינה של מכולות ומטען בתחומי הנמל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות