אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת רואי החשבון: הקלה בבחינה בחשבונאות פיננסית צילום: משרד המשפטים

מועצת רואי החשבון: הקלה בבחינה בחשבונאות פיננסית

בעקבות תלונות על שינוי בסגנון השאלות הודיעה המועצה שתאשר בדיקה מקלה, כך ששיעור המעבר בבחינה יעמוד על 83% לעומת 72% בעבר; נבחנים שנכשלו יוכלו לגשת למועד הבא ללא תשלום אגרה נוספת

03.10.2017, 11:12 | עמרי מילמן

מועצת רואי החשבון צפויה לפרסם היום (ג') את הציונים בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת שהתקיימו ביולי השנה. בעקבות בעיות שנתגלו בבחינה, המועצה תאשר מתכונת בדיקה מתוקנת, כך שלגבי כל נבחן יילקחו בחשבון שלוש מתוך שש השאלות שבהן קיבל את הציון הגבוה ביותר, תוך הגדלת שיעורן באופן יחסי לכדי 100 נקודות.

ההחלטה התקבלה לאחר שני דיונים שהתקיימו בין הסגל המקצועי הנוגע לבחינה לבין נציגי הנבחנים.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות הבדיקה המקלה, לפי המועצה, אחוז המעבר בבחינה יעמוד על כ-83%. אחוז המעבר הממוצע בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת בבחינות קודמות הינו כ-72%.

יו"ר המועצה, מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, הודיעה כי יתאפשר לנבחנים שנכשלו בבחינה לגשת לבחינה הבאה במועד הקרוב ללא תשלום אגרה נוסף.

אמי פלמור, צילום: תומי הרפז אמי פלמור | צילום: תומי הרפז אמי פלמור, צילום: תומי הרפז

בחודשים האחרונים התקבלו מספר תלונות מצד הנבחנים על קושי מוגזם במבחני הלשכה, אולם בדיון שהתקיים בחודש שעבר קבעה המועצה כי "אין שחר לטענות בעניין סגירת שערי המקצוע, כפי שטענו הנבחנים". פלמור ציינה כי ההפך הוא הנכון, בפרט בהתחשב במחסור הנוכחי במתמחים בראיית חשבון.

באותו דיון הבהירה המועצה גם כי לא קיבלה החלטה לשנות מהותית את הבחינה, וכי השינוי בסגנון השאלות - שלגביו התלוננו הנבחנים - נבע מכניסתו לתפקיד של פרופ' חיים אסייג לתפקיד מרכז הבחינה. "מתוך שאיפה לשלב בבחינה אלמנטים הבודקים יכולת חשיבה לעומק וניתוח, ולא רק מיכולת שינון".

בתום אותו דיון הבהירה פלמור כי "במידת הצורך, תפעל המועצה לבצע התאמות במנגנון הבדיקה, כך ששיעור המעבר בבחינה לא יהיה שונה משמעותית משיעור המעבר הממוצע במועדים הקודמים" זאת כאשר שיעור המעבר במועד אביב 2016 עמד על 79.76%, במועד אביב 2015 על 75.32% ובמועד אביב 2014 על 64.07%.

למרות ההצהרות הקודמות, כעת החליטה המועצה כן להקל על הנבחנים. פלמור מסרה כי "ההחלטה שהבאתי למועצת רואי חשבון, בתום דיונים ממושכים, מממשת את האחריות הציבורית של המועצה ומשרד המשפטים כלפי ציבור הנבחנים לקיום בחינה הוגנת ובתנאים ידועים.

"אני שמחה שבסופו של דבר הבאנו לכך ששיעור המעבר בבחינה זו, על אף הקשיים שנתגלו בה, יהיה ברף העליון של שיעור המעבר המקובל, כך שהנבחנים לא ייפגעו. אני מודה לחברי המועצה ולחברי הוועדה המייעצת על מחויבותם להגיע לפתרון ראוי וצודק".

רואה חשבון חן שרייבר, חבר הוועד המרכזי בלשכת רואי החשבון שהיה מעורב במאבק הסטודנטים מסר בתגובה: ״אני מברך את יו״ר מועצת רואי החשבון אמי פלמור על הרגישות החברתית, האחריות המקצועית וההבנה לצרכי קידום דור העתיד של מקצוע ראיית החשבון.

"לצערי, לצד ההישג המשמעותי אני חייב לציין את העובדה שהנהגת לשכת רואי החשבון לא עמדה לצידם של הסטודנטים ולא נלחמה עבור זכויותיהם הבסיסיות. הלשכה איבדה את הדרך ואת תפקידה המקורי להיות גב ואיגוד מקצועי לרואי החשבון בישראל. מקרה זה מהווה איתות להנהגה מנותקת שאיבדה את מצפונה החברתי. נמשיך להאבק למען יוקרת המקצוע והעוסקים בו״.

נשיא לשכת רואי החשבון יזהר קנה התייחס להחלטת מועצת רואי החשבון ואומר כי: "בחינת המועצה האחרונה בפיננסית אשר תוצאותיה פורסמו היום ( בהתעלם מבעיית קוצר הזמן ומרכיבים שבה אליהם לא נערכו הנבחנים מראש)הינה לדעתי ולדעת המרצים המובילים באקדמייה המתכונת המקצועית והאיכותית ביותר מזה שנים והדרך הראויה ביותר לבחון את המבקשים להיכנס בשערי המקצוע ואני מברך על כך.

"שיעור המעבר בבחינה עומד על כ-83% וזאת בהשוואה לכ-76% ב-4 השנים שקדמו .יש לציין כי מדובר בבחינה בפיננסית הנחשבת לבחינה הקלה יותר מבין שתי הבחינות, שכן אחוז המעבר הממוצע בבחינה בביקורת ב-4 השנים האחרונות עמד על כ-60% בלבד. שערי המקצוע היו ונותרו פתוחים בפני צעירים מוכשרים הרואים את עצמם משתלבים בתחום,והלשכה תמשיך לפעול במסגרת נציגיה במועצת רו"ח באחריות והגונות בכל הנוגע לתהליכי הכשרת דור העתיד במטרה לחזק את מקצוע ראיית החשבון בישראל. מהיכרותי את הנתונים- אין לי ספק כי בשנים הקרובות יגבר הביקוש לבוגרי ראיית חשבון במשרדי רו"ח ובתפקידים שונים בשירות הממשלתי ואני קורא לנרשמים ללימודים אקדמאים לבחור במקצוע זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ביחס למגיב 3
ייקח לא מעט זמן עד שטכנולוגיה של חשיבה תהא די מפותחת, רגע לאחר שתכתוב את שורת הקוד יצא תקן חדש, וחוק חדש, או פקודה ותקנה שיהפכו את הקוד שלך למיותר. החיים הם דינימיים מדי בשביל קוד מעשה ידי אדם. מחשבה וחשיבה (שבלונית או יצירתית) אפשר להחליף בחשיבה אחרת. אנחנו לא שם ולא קרובים להיות שם. מה יהיה בעוד עשר או 15 שנים לא ידוע, אולי דווקא נמציא קוד שייתר את כותבי הקוד. נשמע לי לא פחות הגיוני.
עס  |  04.10.17
9.
נציגי הסטודנטים לא היו חלק מההחלטה
שלום רב, בבדיקה שערכנו עולה שנציגי הסטודנטים לא לקחו חלק בהחלטה... הניסוח בפתח הכתבה מאוד מטעה. מבקש לתקן. הפקטור הזה לא הגיוני לא הוגן ומפלה לטובה את אלו שיודעים פחות. בושה שמשרד המשפטים ומועצת ראיית חשבון מתנהגת בצורה כזאת. אני מתחום אחר וכשאני מסתכל על ההתנהלות הזאת מהצד זה פשוט בזיון.
שונא את המועצה  |  03.10.17
לכל התגובות