אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספרד בכוננות: קטלוניה עשויה להכריז על עצמאות "בתוך ימים" צילום: ויקיפדיה

ספרד בכוננות: קטלוניה עשויה להכריז על עצמאות "בתוך ימים"

נשיא החבל אמר כי הדבר יתבצע בתוך 48 שעות מרגע סיום ספירת הקולות הרשמית במשאל העם, בו 90% תמכו בהיפרדות מספרד

04.10.2017, 18:52 | שירות כלכליסט

מנהיג מפלגת העצמאות הקטלונית אמר אתמול (ג') כי המחוז יכריז על עצמאות מספרד "בתוך ימים".

קראו עוד בכלכליסט

בראיון לרשות השידור הבריטית ה-BBC אמר נשיא קטלוניה קרלס פודג'מון שהממשל שלו יכריז על עצמאות "בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא. אנחנו הולכים להכריז על עצמאות 48 שעות אחרי שנסיים את הספירה הרשמית של כל הקולות" במשאל העם. המשאל שנחשב סימבולי בעיקרו נערך בקטלוניה ביום ראשון השבוע.

התנגשויות אלימות בברצלונה, צילום: איי פי התנגשויות אלימות בברצלונה | צילום: איי פי התנגשויות אלימות בברצלונה, צילום: איי פי

אף שרק 2.26 מיליון איש מתוך 5.3 מצביעים רשומים הצביעו, שיעור הצבעה של 42%, כ-90% מתוכם הביעו תמיכה בהיפרדות מספרד. הממשל הספרדי מתייחס להצבעה כלא חוקתית ולא חוקית, ובמהלך יום המשאל חלו התנגשויות אלימות בין המשטרה הספרדית לקהל המצביעים, והן הותירו מאות פצועים. אתמול פתחו הקטאלונים בשביתה כללית, ועשרות אלפי אנשים יצאו לרחובות ברצלונה, במה שעלול להפוך לאחד מהמשברים החוקתיים הקשים ביותר בתולדות ספרד.

בנאום ששודר בטלוויזיה, אמר מלך ספרד פליפה שהמנהיגים הקטלאנים "חיללו את מערכת החוקים הרשמית בהחלטותיהם, והראו חוסר נאמנות שלא תתקבל על הדעת למדינה".

אנליסטים פוליטיים וכלכלנים מחכים כעת בדאגה לראות כיצד ספרד תגיב למשבר בימים הקרובים. על פי ההערכות, אוזלת ידה של מדריד בטיפול במשאל העם רק חיזקה את הסנטימנט הבדלני בקטלוניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות