אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השעון לא פועל": מילת הקוד של סוחרי המט"ח של HSBC בלב משפט הונאה צילום: בלומברג

"השעון לא פועל": מילת הקוד של סוחרי המט"ח של HSBC בלב משפט הונאה

התביעה בארה"ב טוענת כי בנקאים של HSBC ביצעו מחטף לפני המרה מאסיבית מדולרים לליש"ט עבור אחד מהלקוחות תוך שימוש במילות קוד; הדבר הניב לבנק רווח של 8 מיליון דולר

06.10.2017, 11:43 | בלומברג

קבוצת סוחרים מסניפי בנק HSBC בלונדון ובניו יורק ביצעה מחטף לפני ביצוע הוראת רכישה בהיקף של 3.5 מיליארד דולר של אחד מלקוחות הבנק, זאת לאחר שקיבלה טיפ באמצעות מילות הקוד "השעון אינו פועל" (The watch is off), כך על פי התביעה בבית המשפט הפדראלי בברוקלין אתמול (ה').

הרכישה הבהולה אירעה לאחר שמארק ג'ונסון, לשעבר ראש מחלקת מט"ח גלובלי בבנק שמונה לנהל את העסקה, מסר עליה לסוחרים באמצעות שיחת טלפון שהוקלטה. כעת עומד ג'ונסון למשפט באשמת הונאה.

 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

התובעת קארול סיפרלי אמרה לשופט שהממשלה ביקשה מחבר המושבעים להקשיב להקלטות שבהו נשמע ג'ונסון מוסר את המידע לסוחר בהונג קונג – מידע, שלדבריה הגיע לסוחרים נוספים משני צידי האוקיאנוס. התביעה טוענת כי ג'ונסון וסטיוארט סקוט – לשעבר ראש המסחר במטבע של הבנק – ביחד עם הסוחרים האחרים, קנו ליש"ט לפני העסקה, וכך גרפו ביחד רווח של 8 מיליון דולר עבור הבנק.

סיפרלי אמרה כי ג'ונסון, שהיה בניו יורק באותו היום, שוחח בטלפון עם סקוט, שהיה בלונדון. השיחה התקיימה בסמוך ל-7 בדצמבר, 2011, לפני ביצוע העסקה עבור לקוחה של ג'ונסון, חברת קיירן אנרג'י. חברת קיירן שכרה את שירותי HSBC כדי להמיר הכנסות ממכירת אחת מיחידות החברה מדולרים ללירות שטרלינג. הבנק הבטיח כי יבצע את העסקה בהדרגה, אך שעה וחצי לפני שעמדה להתבצע, ג'ונסון וסטיוארט רכשו ליש"ט והעבירו את המידע לסוחרי מט"ח אחרים בבנק, כך על פי התביעה.

"יש לנו את (דברי) מארק ג'ונסון אומר לסטיוארט סקוט 'תמסור לאד שהשעון שלי לא יפעל", אמרה סיפרלי, "יש לנו התקשרויות שבהן נעשה שימוש במילה 'שעון' ולאחר מספר שניות – 20 שניות – 'השעון שלי אינו פועל'. זו המילה משמעותית בהעברת המידע לסוחרים כדי להעניק להם יתרון במחסר".

בשלב מוקדם יותר בבית המשפט הציגה התביעה לחבר המושבעים טבלאות של פעולות המסחר של ג'ונסון, סקוט וארבעה סוחרים בניו יורק, וכן חמישה נוספים בלונדון, מאותו יום. הטבלאות מציגות את הרווחים שעשתה הקבוצה עבור הבנק. HSBC בניו יורק לא הגיב לידיעה.

עורך דינו של ג'ונסון, ג'ון ווינג, טען כי לא היה צריך להשמיע את ההקלטות הללו במהלך המשפט משום שמרשו השתמש במילה "שעון" עבור משהו שונה בתכלית. ""השעון שלי אינו עובד' הוא קוד שנועד לומר לאנשים לשמור על המידע בסוד ולא לאפשר לסוחרים לגלות אותו", אמר ווינג.

השופט, שטרם קיבל החלטה לגבי בקשת הממשלה, אמר לעורכי הדין שיקשיב להקלטות וייקבע את החלטתו היום.

עד מומחה מטעם התביעה, רוס וואלר, ששימש בעבר סוחר ב"בריג'ווטר אסוסייטס", אמר כי הביקוש הבהול ללירות שטרלינג מצד פרנק קאהיל, סוחר מט"ח לשעבר בבנק שמילא את הוראת קיירן, ביחד עם בהלת רכישות הליש"ט מצד הסוחרים האחרים, הסתכמה ב-75% מנפח המסחר בחמש הדקות לפני שהעסקה של קיירן הייתה אמורה לצאת לפועל וגרמה לזינוק בשווי הליש"ט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות