אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הודו נלחצת בעקבות השקעות ענק של סין בדרום אסיה צילום: איי פי

הודו נלחצת בעקבות השקעות ענק של סין בדרום אסיה

האזור נחשב לחצר האחורית של הודו, שמנסה להגן על השפעתה בו; פורום מומחים שהתכנס במדינה עמד על היתרונות היחסיים שיאפשרו לה להתחרות בהון הסיני

06.10.2017, 14:35 | שירות כלכליסט
הודו מהווה כבר שנים רבות כוח דומיננטי בדרום אסיה, אולם כעת בייג'ינג משקיעה סכומי עתק באזור וניו דלהי מבקשת להגן על חוג השפעתה בו.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, לפי מומחים שדיברו בפורום הכלכלי העולמי שהתכנס בהודו, המדינה תיאלץ לפתח את היתרונות היחסיים שלה במקום לנסות ולהתחרות בהון הסיני. "לסין יש הון פנוי להשקעה, ולנו אין. אולם אנו יכולים לעשות דברים אחרים בתחומים בעלי ערך שונה ושעודם חשובים ומבוקשים", אמר חבר הפרלמנט ההודי שאשי ת'ארור.

מפעל פלדה בהודו, צילום: בלומברג מפעל פלדה בהודו | צילום: בלומברג מפעל פלדה בהודו, צילום: בלומברג

כחלק מתוכנית ה"חגורה והכביש" השאפתנית של סין, בייג'ינג מממנת כבר עתה כמה מיזמי תשתית ממש בחצר האחורית של הודו, כגון נמל ים דרומי בהמבאנטוטה בסרי לנקה ואת הפרוזדור הכלכלי בין סין לפקיסטן. צעדים אלו הביאו לביקורת מצד ניו דלהי, המסרבת להזמנות מאת בייג'ינג להצטרף לפרויקט. הדבר מוסיף ליריבות בין הענקיות האסייתיות – היחסים בין שתי הכלכלות הצומחות במהירות עומדים בצילן של מחלוקות טריטוריאליות כגון סביב אזור דוקלאם בהימלאיה.

כדי להבטיח שסין לא תאפיל על הודו במגרש הביתי שלה, על ראש הממשלה נרנדרה מודי לשקול יצוא של טכנולוגיה זולה וכן הלוואות פיתוח זולות, כך אמרו הפאנליסטים בפורום.

הודו התגלתה כמנהיגת תחום טכנולוגיית הלואו-קוסט בדרום ובדרום-מזרח אסיה. תעשיית התרופות הגנריות מבוקשת מאוד והמדינה גם מובילה בתחום האנרגיה הסולארית, כפי שמשתקף בהשקה שבוצעה באפריל של הברית הסולארית הבין-לאומית – יוזמה של ממשלת הודו לעידוד שיתוף הפעולה בתחום הסולארי בין המדינות החברות.

הודו נמצאת ביתרון בתחום זה משום שיש לה אתגרים משותפים עם שווקים אחרים באזור, כגון סוגיות בנושאי עוני ואקלים, אמרה שוהאסיני היידר, עורכת בעיתון "דה הינדו". אם ניו דלהי תנסה להתחרות בקופת המזומנים העצומה של סין בחזית ההשקעות, הרי "שאנו עומדים להתאכזב. עלינו להתבסס על החוזקות שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות