אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: "סכנה מוחשית לקיומו של מונדיאל 2022 בקטאר" צילום: איי אף פי

דו"ח: "סכנה מוחשית לקיומו של מונדיאל 2022 בקטאר"

ב-BBC מפרסמים היום ממצאים של דו"ח סודי שמצביעים על כך שישנו סיכוי גדול שקטאר לא תצליח לארח את גביע העולם בכדורגל. "הפרויקט בשווי 200 מיליארד דולר הוא בעל סיכון גדול"

06.10.2017, 17:09 | שירות כלכליסט

ב-BBC מפרסמים היום (ו') ממצאים של דו"ח סודי שמצביעים על כך שישנו סיכוי גדול שקטאר לא תצליח לארח את מונדיאל 2022.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, "יש סיכוי גדל שקטאר לא תארח את אליפות העולם ב-2022". הדו"ח שהוכן על ידי חברת הייעוץ Cornerstone Global סוקר, בין השאר, את המשבר הדיפלומטי בין האמירות הקטנה והעשירה לבין שכנותיה ומזהיר חברות בנייה ותשתית בינלאומיות. "הפרויקט בשווי 200 מיליארד דולר של קטאר הוא פרויקט בעל סיכון גדול", כך לפי הדו"ח, שמחבריו דיברו עם שותפים ואנשים שעובדים עם CornerStone וקטאר: "מומחים מקומיים וחיצוניים טוענים שאירוח הטורניר בקטאר רחוק מלהיות מובטח".

לפי הדו"ח שקיבל את הכותרת Qatar in focus: Is the Fifa World Cup 2022 in danger?' - "דיפלומטיים מערביים אמרו בפרטיות שהם לא יודעים אם הטורניר יתקיים. הסיבות לכך הן רבות וכוללות האשמות חמורות בשחיתות - בהליך הבחירה ובפיתוח התשתיות".

עובדים בקטאר, צילום: איי אף פי עובדים בקטאר | צילום: איי אף פי עובדים בקטאר, צילום: איי אף פי

בנוסף, לפי הדו"ח: "קטאר תחת לחץ אדיר בכל הקשור לאירוח הטורניר. המשבר הפוליטי האחרון העלה את הסיכויים לאופוזיציה קטארית שתופיע. המשמעות היא סיכון גדל לאלו שעובדים או מנסים להשיג חוזים בבניית התשתיות לאליפות העולם ב-2022. הסיכון הוא גם לחוסר יכולת תשלום וחוסרת יכולת לקבל תשלום דרך הליכים חוקיים. בגלל המצב הנוכחי, ישנה אפשרות ריאלית שהטורניר לא יתקיים בקטאר". הוועד המארגן של הטורניר בקטאר הגיב לדיווח. "אין שום סכנה לעתידו של הגביע העולמי הראשון במזרח התיכון" 

הליך הבחירה בקטאר כמדינה מארחת היה שנוי במחלוקת ופיפ"א הרגיזה את הספונסרים ושותפות המדיה שלה לאחר שהוחלט לערוך את המונדיאל בחורף. לפני מספר חודשים פורסם כי קטאר תקצץ את התקציב המושקע במונדיאל ל-40%, כדי "לשמור על אחריות פיננסית". עלותו של הטורניר אמורה לעמוד על בין 8 ל-10 מיליארד דולר, ובמסגרת ההכנות אמורים להיבנות 12 אצטדיונים חדשים. עלות ההכנה הכוללת של המונדיאל אמורה לעלות על פני 200 מיליארד דולר.

לפי קבלנים שעובדים במקום ודיווחו ל-Cornerstone, "הבעיות הלוגיסטיות יעלו את העלויות ב-20% עד 25%". בנוסף מדווח שמספר מובילים בפרויקט שוקלים לפרוש בגלל האשמות חוזרות ונשנות לשחיתות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות