אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דריכות לקראת פתיחת המסחר מחר בת"א: טבע צפויה לצלול צילום: בלומברג

דריכות לקראת פתיחת המסחר מחר בת"א: טבע צפויה לצלול

אישור הגרסה הגנרית לקופקסון, שהגיע מוקדם מהצפוי, הפילה את טבע במהלך החג לשפל של 15 שנה. על פניו, הירידה הצפויה במניית טבע אמורה לפגוע קשות במדד המוביל ת"א 125, אך בפועל סביר שהפגיעה תהיה מתונה בגלל הנהנית העיקרית - מיילן

07.10.2017, 21:07 | דרור רייך

בזמן חג הסוכות הבורסה בתל אביב אמנם לא פעלה, אך בניו יורק נמשך המסחר. במהלך הימים האלו, המניה הגדולה בבורסה המקומית, עד למועד זה — טבע — ספגה מהלומה קשה ממתחרתה מיילן — החברה השנייה בגודלה בבורסה המקומית עד לסוף השבוע הזה. המהלומה התבצעה באמצעות טקטיקה המזוהה עם טבע: מיילן קיבלה אישור מה־FDA לשווק תחליף גנרי זול לתרופת הדגל היקרה של טבע — קופקסון, הן במינון 20 מ"ג והן במינון הפופולרי יותר של 40 מ"ג.  

קראו עוד בכלכליסט

התגובה לא איחרה לבוא. בערב החג, יום רביעי, צללה מניית טבע ב־14.6% בעוד מניית מיילן זינקה ב־16%. במהלך חמישי ושישי טבע סבלה מתנודתיות, השלימה צלילה כוללת של 15.3%, ושווי השוק של החברה הגיע ל־16.2 מיליארד דולר. מנגד, מיילן המשיכה לעלות, השלימה זינוק כולל של 17.7%, והגיעה לשווי שוק של 20.5 מיליארד דולר.

קופקסון 40 מ"ג של טבע. מכה קשה קופקסון 40 מ"ג של טבע. מכה קשה קופקסון 40 מ"ג של טבע. מכה קשה

משום ששתי החברות הן הגדולות בבורסה המקומית, הבורסה בתל אביב עתידה להיכנס מחר למצב של פתיחת מסחר אנגלית — מנגנון ממתן תנודות, שמופעל כשאחת מהמניות של המדד המוביל עתידה לרדת ביותר מ־7%, או כשהמדד עתיד לרדת ב־2.5% ויותר. הסיבה לכך היא פער ארביטראז' — ההבדל בערך המניות בבורסות השונות שבהן הן נסחרות. בשל כך, מניית טבע עתידה לשוב להיסחר עם פער ארביטראז' שלילי של 14% בעוד מניית מיילן עתידה לשוב עם פער ארביטראז' חיובי.

על פניו, הירידות הצפויות במניית טבע אמורות לפגוע קשות במדד המוביל של הבורסה המקומית — ת"א 125 — אך למעשה, סביר להניח שהפגיעה תהיה מתונה יחסית משום שגם מיילן — האחראית לירידה במניית טבע והנהנית העיקרית מהפגיעה שספגה החברה — נסחרת בבורסה ומשקלה דומה לזה של טבע.

הצרות של ענקית הגנריקה הישראלית לא מסתיימות בירידה במניה, שנמצאת בשפל של 15 שנה. לטבע יש גם לא מעט סדרות אג"ח. רק לשם רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן — אקטביס (באוגוסט 2016 תמורת 38.3 מיליארד דולר) — הנפיקה החברה שלוש סדרות בהיקף של 20 מיליארד דולר בשלושה מטבעות שונים. נוסף על כך, לשם אותה עסקה גייסה טבע חוב של כ־7 מיליארד דולר במניות, נטלה הלוואה מהבנקים בהיקף של 5 מיליארד דולר והעבירה לאלרגן 100 מיליון מניות בשווי של 7 מיליארד דולר. וכך, לפי הדו"חות הכספיים של טבע לרבעון השני של 2017 (אפריל־יוני), עומד החוב של החברה על 35.1 מיליארד דולר בעוד ההון העצמי שלה עומד על 29.6 מיליארד דולר.

אמנם בשבוע שעבר דיווחה טבע כי הגיעה להסכמות מול הבנקים, שלהם היא חייבת 11 מיליארד דולר, בנוגע לתיקון ההסכם שחתמה עמם, כך שיחסי המינוף וההתניות הפיננסיות יוגדרו מחדש, ומסגרת האשראי תוגדל אם דירוג האשראי של החברה יירד, אך בשוק ההון כבר מדברים על כך שלחברה לא יהיה מנוס מהפחתת המינוף שלה. או במילים אחרות, ייתכן שהחברה תצטרך לדון בסידור מחדש של החוב שלה.

"האישור לייצור הקופקסון הגנרי מגדיל את הסיכוי להורדת הדירוג של אג"ח טבע לאג"ח זבל", כתב עומר רפאת, אנליסט בבית ההשקעות Evercore ISI. רפאת ציין כי "עומס החוב הגדול של טבע תורם לסיכויים שהחברה תתקרב לפריצת דירוג האשראי שלה. טבע צריכה להתמודד עם הסכמי חוב מול המלווים בשנה הקרובה, אלא אם תצליח להפחית 900 מיליון דולר מעומס החוב שלה".

בתחילת אוגוסט הורידה מודיס את דירוג האשראי של טבע מ־Baa2 ל־Baa3 עם תחזית שלילית, מה שיקשה את הפחתת המינוף, שעבורו תזדקק טבע להנדסה פיננסית מורכבת, כמו המרת חוב למניות — מהלך שיהיה קשה לבצע במחיר המניה הנוכחי — או מכירת נכסי אקטביס בחצי ממחיר הרכישה.

מטבע נמסר כי "כל השקה של מיילן לגרסה גנרית לקופקסון לפני החלטה סופית בנוגע לערעורי הפטנטים שעומדים בהתדיינות משפטית צריכה להיחשב כהשקה בסיכון, דבר שעלול להשית על מיילן תשלום נזקים משמעותיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות