אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני מחיקת המניה מת"א: מנקיינד נסקה ב-137% צילום: שאטרסטוק

רגע לפני מחיקת המניה מת"א: מנקיינד נסקה ב-137%

ה-FDA אישר סיווג מחדש למשאף האינסולין של החברה - צעד שצפוי להקפיץ משמעותית את המכירות. מניית החברה הגיבה בזינוק שבועי של 132% בנאסד"ק. המניה תימחק מת"א בעוד חודש - ותיגרע כבר מחר מהמדדים

08.10.2017, 14:37 | מיקי גרינפלד

רגע לפני שהיא נמחקת מהבורסה בת"א, מנקיינד זוכה לפריחה מחודשת ולאמון חד משמעי מצד המשקיעים: בשבוע האחרון זינקה המניה ב-131.8% בנאסד"ק בעקבות החלטה מעודדת של ה-FDA, אך האווירה החיובית סביב המניה החלה עוד קודם לכן: בשלושת החודשים האחרונים נסקה מנקיינד ב-330%.

לנוכח פער ארביטראז' של כ-110% קפצה היום מניית מנקנייד בת"א ב-137.4%.  

קראו עוד בכלכליסט

מנקיינד החלה להיסחר בבורסת ת"א לפני שנתיים, בסוף אוקטובר 2015, ביוזמת המנכ"ל הקודם יוסי ביינארט המנוח, כחלק מהניסיון להגדיל את המחזורים בבורסה. מנקיינד נחתה בת"א כשהיא במצוקה פיננסית, עם מוצר יחיד ומדשדש - משאף לאינסולין - אך גם עם בעל השליטה אלפרד מאן, איש עסקים אמיד ובעל מוניטין. כשהחברה הגיעה לבורסה המקומית שוויה עמד על כ־1.4 מיליארד דולר (קצת פחות מ־6 מיליארד שקל), כמעט חברת מעו"ף לגיטימית, והיא נכנסה הישר למדד ת"א 125 (אז ת"א-100) במשקל של 4%.  

צירוף המניה למדדים הבכירים של ת"א עורר בשעתו ביקורת רבה, לנוכח חוסר הזיקה של החברה לישראל. השנתיים הבאות הוכיחו עבור רבים את חוסר התוחלת שהיה כרוך ב'יבוא' המניה - מניית מנקיינד שנסחרה לפני שנתיים בנאסד"ק בשווי של כ-18 דולר צללה עד שווי של פחות מדולר במאי השנה.

מכאן החלה ההתאוששות המהירה, לאחר שורה של דיווחים ועדכונים חיוביים שפרסמה מנקיינד. ביום שני שעבר הגיע העדכון האחרון, שעמד מאחורי הזינוק השבועי. מנקיינד הודיעה כי ה-FDA סיווג מחדש את הטיפול במשאף האינסולין Afrezza שפיתחה החברה, באופן המכיר בפעילותו המהירה. הסיווג המעודכן צפוי להגדיל משמעותית את קהל היעד של המשאף ובהתאם את מכירות החברה. 

המניה הגיבה בימים הבאים לא רק בעליות חדות, אלא גם במחזורי ענק. המניה טיפסה ב-7.8% ביום שני, ב-20.5% בשלישי, ב-25.5% ברביעי וב-40.1% בחמישי. בשישי נרשמה במניה עלייה קלה נוספת של 1.4%. למגמה החיובית החדה במניה תרמה גם הודעה נוספת שפרסמה בשני שעבר, בהקשר פיננסי, על המרת אופציות במניות - צעד שמפחית במידת מה את רמת הסיכון של החברה.

ב-8 באוגוסט השנה הודיעה מנקנייד על כוונתה להימחק מהמסחר בבורסת תל אביב - צעד שבעקבותיו יועברו כל מניות החברה בת"א לבורסת נאסד"ק. על פי החוק הישראלי, נדרשת תקופה של 3 חודשים מרגע ההודעה על מחיקה עד למחיקה בפועל. לפיכך, מחיקתה של מנקיינד תצא לפועל ב-7 בנובמבר, כאשר יום המסחר האחרון במניה יהיה ה-5 בנובמבר. כמו כן, לנוכח ההחלטה הודיעה הבורסה כי מניית מנקיינד תיגע ממדדי הבורסה כבר בתום המסחר של ה-9 באוקטובר, כלומר בנעילת המסחר מחר. מדובר במדדי ת"א-רימון, ת"א-ביומד, ת"א-גלובל בלוטק ות"א-AllShare.

טקס פתיחת המסחר במניית מנקיינד, אוקטובר 2015 , צילום: קובי קנטור טקס פתיחת המסחר במניית מנקיינד, אוקטובר 2015 | צילום: קובי קנטור טקס פתיחת המסחר במניית מנקיינד, אוקטובר 2015 , צילום: קובי קנטור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות