אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה ליונייטד שרונה: מס רכישה 200 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מכה ליונייטד שרונה: מס רכישה 200 מיליון שקל

קבוצת הרכישה, שעדיין מתקשה לגייס את 1.06 מיליארד השקל לרכישת הקרקע בתל אביב, מתמודדת כעת עם שומה שעשויה להגיע עד 20% מעלות דירה בפרויקט. במקביל, לאחר פיצוץ המו"מ עם אמפא על ניהול הפרויקט, הקבוצה מנהלת מגעים מתקדמים מול בסר, קבוצת משה אביב והאחים חג'ג'

09.10.2017, 11:37 | ענת דניאלי

חברי קבוצת הרכישה יונייטד שרונה טרם גייסו את ההון העצום, 1.06 מיליארד שקל, הדרוש לרכישת הקרקע שעליה פעלה רשות השידור בתל אביב, וכבר ניחתה עליהם מכה נוספת: רשות המסים מחייבת אותם במס רכישה של 200 מיליון שקל, כך נודע ל”כלכליסט”. המשמעות היא שכל אחד מ־411 רוכשי דור א’ (חברי הקבוצה בטרם הזכייה במכרז) ישלם מס ממוצע של כחצי מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע זאת מתקיים בימים אלה משא ומתן על גובה החיוב בין נציגי חברת הניהול מינהל מגורים ובין רשות המסים. לדברי גורמים בקבוצה, גביית המס מוקפאת עד סוף השנה בעקבות הניסיון להגיע להסכמות עם רשות המסים.

אחד מחברי הקבוצה הסביר ל"כלכליסט" כי ההצטרפות לקבוצה נעשתה לפי אומדן עלות של 24 עד 30 אלף שקל למ"ר. זאת בעוד דרישת התשלום שהתקבלה לאחרונה מרשות המסים משקפת מיסוי בגין שווי של 50 אלף שקל למ”ר עבור דירה רגילה, ו־100 אלף מ”ר לדירת פנטהאוז. לטענתו, עקב מדיניות זו מגיע כעת גובה מס הרכישה עד לכ־20% מאומדן מחיר הדירה.

במכתב שהעבירה מינהל מגורים לחברי קבוצת הרכישה היא ניסתה להרגיע את חברי הקבוצה. עורך הדין המלווה של הקבוצה יואב זהבי ועו"ד מאיר מזרחי הסבירו במכתב כי הקבוצה פתחה בהליך ערעור מול רשות המסים: “הוגשה השגה בגין שומות מס הרכישה אשר הוצאו לרוכשים וזו תתברר בעתיד הקרוב. ככל שתוצאות ההשגה לא יהיו מקובלת עליכם – תעמוד לכם הזכות להגיש ערר”. עוד נכתב: “נפעל לקביעת שומת מס אמת. כלומר רשויות המס יוותרו על עמדתן לפיה אומדני היחידות צריכים להיקבע לפי סך של 50 אלף שקל למ”ר בדירות הרגילות וסך של 100 אלף שקל לפנטהאוזים. מנגד, הקבוצה תעדכן את הדיווח של האומדנים לפי העלויות בפועל של הפרויקט”.

לאחר פיצוץ המו"מ עם אמפא: מגעים מתקדמים מול בסר, קבוצת משה אביב והאחים חג'ג'

 

בתוך כך, גורמים בנציגות הרוכשים הודיעו לקבוצה כי כעת נבחנת הצעה לפתרון מימון שהוגשה על ידי חברת בסר וכן ישנם מגעים מתקדמים אל מול דורון אביב מקבוצת משה אביב וכן מול האחים חג'ג'.

בהודעה שהועברה לכלל חברי קבוצת הרכישה נכתב כי "הנציגות קיבלה הצעה בכתב מחברת בסר להמשך ניהול הפרויקט. כמו כן על סדר יומה של הנציגות קיימת הצעה חוזרת מימנהל מגורים למימוש הקרקע במתווה ילין ב' והמשך ניהול הפרויקט עם מינהל מגורים לאחר המימוש. הנציגות ממתינה לקבלת שתי הצעות נוספות אשר לגביהן מתנהל מו"מ: דורון אביב - הצעתו בשלב זה הבלתי כתובה מתייחסת לגידור. חברת אביב טרם אישרה לפרסם הצעתה שכן זו עדיין מצויה בשלבי מו"מ וטרם אושרה באופן סופי. כמו כן הצעת קבוצת חג'ג' - טרם שלחו הצעה כתובה, שכן טרם ניתן אישור כל השותפים מטעמם להצעה".

עוד צוין כי בכוונת הנציגות להתכנס מחר (ג') ולבחון את כלל ההצעות שיוגשו וזאת על מנת להביא לאישור האסיפה "את המתווה הטוב ביותר בהתאם לנסיבות הקיימות. עוד כתבו כי יפעלו להביא לאישור את המתווה המוצע בהקדם האפשרי ובהתאם לנסיבות", נכתב בהודעה.

עד לפני כשבוע הקרנות אמפא וילין לפידות הציעו פתרונות מימון, כאשר אמפא הייתה אמורה לערוב להלוואת ילין לפידות של עד 400 מיליון שקל. אך לאחר קשיים במו"מ הצעת אמפא נמשכה חזרה. המתווה של ההלוואה של ילין לפידות עוד מצוי במשא ומתן מול חברי הקבוצה לאחר שאושר באסיפה לפני כחודש, וכעת הסיוע במימון נועד לצד הלוואה זו.

הקרקע בשרונה, ת”א. אם לא יגויס ההון עד סוף החודש, תבוטל הזכייה במכרז, צילום: עמית שעל הקרקע בשרונה, ת”א. אם לא יגויס ההון עד סוף החודש, תבוטל הזכייה במכרז | צילום: עמית שעל הקרקע בשרונה, ת”א. אם לא יגויס ההון עד סוף החודש, תבוטל הזכייה במכרז, צילום: עמית שעל

במכרז על הקרקע בשרונה זכתה לפני שנה וחצי קבוצת רכישה שארגנה חברת מינהל מגורים ישראל של מוטי פלד תמורת סכום חסר תקדים של 1.06 מיליארד שקל (לא כולל מע”מ). בימים שלאחר הזכייה טענו רבים בענף הנדל”ן שאין היתכנות כלכלית לפרויקט במחיר קרקע כה גבוה.

לפני מספר שבועות התחוור לחברי הקבוצה כי היקף ההכנסות ממכירות הפרויקט היה נמוך מהצפוי, ולמעשה החברה רחוקה מגיוס ההון הדרוש לצורך רכישת הקרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ”י). אם לא יגויס ההון עד סוף החודש, תבוטל הזכייה במכרז ורמ”י צפויה לחלט את הערבות שמוערכת ב־120 מיליון שקל.

ב־15 באוקטובר צפויים חברי הקבוצה להתכנס ולדון במימון רכישת הקרקע ובמס הרכישה. כיום חלוקים ביניהם חברי הקבוצה בשאלה אם בכלל לנסות ולהשלים את העסקה. רבים מהחברים סבורים בשלב זה כי מוטב להם לוותר על רכישת הקרקע ולספוג את חילוט הערבויות.

ממינהל מגורים לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות