אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המתיחות הגוברת בין וושינגטון לאנקרה מפילה את הלירה הטורקית צילום: בלומברג

המתיחות הגוברת בין וושינגטון לאנקרה מפילה את הלירה הטורקית

שבוע לאחר מעצרו של עובד השגרירות האמריקאית באנקרה הודיעה ארה"ב על השעיית הנפקת הויזות לאזרחים טורקים - ואנקרה הגיבה מייד בצעד זהה. הדולר מטפס ב-2.7% מול המטבע הטורקי לסביבת 3.71 לירות

09.10.2017, 15:50 | שירות כלכליסט

עליית מדרגה ביחסים המתוחים בין טורקיה לארה"ב מובילה היום לנפילה של הלירה הטורקית, עם פתיחת שבוע המסחר בשווקים העולמיים. המטבע האמריקאי מטפס ב-2.7% לסביבת ל-3.71 לירה טורקית (מוקדם יותר עמדה העלייה על כמעט 4%).

קראו עוד בכלכליסט

ברקע לנפילת המטבע המקומי, החלטת השגרירות האמריקאית באנקרה על השעיית הנפקת ויזות לארה"ב עבור תושבי המדינה המעונייים לבקר בה. ההחלטה פורסמה אתמול, וטורקיה הגיבה בהכרזה זהה של השעיית ויזה לאמריקאים המעוניינים לבקר בה.

ההחלטה האמריקאית על השעיית הויזות התקבלה על פי ההערכות בתגובה למעצר של עובד הקונסוליה האמריקאית בשבוע שעבר על ידי הטורקים. העובד, בעל אזרחות  טורקית בשם מטין תופוז (Metin Topuz), נעצר בחשד לקיום קשרים עם פתהוללה גולן, המנהיג המוסלמי החי בפנסווילווניה ארה"ב, המואשם על ידי השלטונות הטורקים  במעורבות בניסיון ההפיכה בשנה שעברה בנשיא רג'פ ארדואן.  

השגרירות ציינה בהודעתה כי "האירועים האחרונים חייבו את ממשלת ארה"ב לבצע הערכה מחדש" בכל הנוגע להתחייבות של טורקיה להבטיח את שלומם ואת בטחונם של הדיפלומטים המייצגים אותה, כמו גם את נכסיה. השעיית הנפקת הויזות, על פי ההודעה האמריקאית, תימשך עד לסיום ההערכה האמורה. ההנפקה נוגעת לאזרחים טורקים המבקשים לבקר בארה"ב - בענייני המבקשים ויזת הגירה ההליכים ימשיכו להתנהל כרגיל.

בשנת 2016 הנפיקו השגרירות האמריקאית באנקרה והקונסוליה באיסטנבול 113,240 ויזות ביקור לאזרחים טורקים, ועוד 4,834 ויזות הגירה.

השגרירות הטורקית בוושינגטון לא השתהתה מדי, וזמן קצר לאחר ההודעה האמריקאית יצאה אתמול בהכרזה דומה, וציינה כי השעיית הויזות לאמריקאים תקפה גם לאלה הפונים לנציגויות שלה בארה"ב וגם לאלה המגישים בקשה בגבולות המדינה, מתוך כוונה לבקר בה. 

טראמפ וארדואן  , צילום: איי אף פי, רויטרס טראמפ וארדואן | צילום: איי אף פי, רויטרס טראמפ וארדואן  , צילום: איי אף פי, רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות