אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסרט בלייד ראנר 2049: בחזרה לעתיד צילום: Sony Pictures

הסרט בלייד ראנר 2049: בחזרה לעתיד

אף שסרט ההמשך לקלאסיקת המדע הבדיוני המופלאה משנת 1982 הוא יצירה עגומה עם מעט אקשן הוליוודי, זה כנראה סרט ההמשך הטוב ביותר שיכולנו לקוות לו

10.10.2017, 08:16 | אור סיגולי

קשה לומר שהעולם היה זקוק לסרט המשך לקלאסיקת המד"ב המופלאה "בלייד ראנר" משנת 1982 בבימויו של רידלי סקוט, אשר הביאה את סיפורו של בלש בשם דקארד (הריסון פורד) שתפקידו לצוד "רפליקנטים", אנדרואידים דמויי אדם שנוצרו ככוח עבודה בתחנות חלל, והסתננו לכדור הארץ בעתיד הרחוק של 2019 על מנת למצוא דרך להאריך את תוחלת החיים שלהם.

אמנם הקהל והביקורות לא זיהו את גדולתו בזמן אמת, אבל במהלך השנים הוא הפך לאחד הסרטים החשובים ביותר בז'אנר, כזה שהשפיע על יוצרים רבים. 

ג ג'ארד לטו ב"בלייד ראנר 2049". בעיקר שאלות קיומיות | צילום: Sony Pictures ג

השמועות הראשוניות על החזרה של "בלייד ראנר" התקבלו בתגובות מעורבות, אבל הדברים קיבלו תפנית חיובית כאשר נחשף שמו של הבמאי המיועד - דני וילנוב הקנדי, שלאחרונה הפך לאחד הבמאים המבטיחים הפועלים בהוליווד בזכות "אסירים", "סיקאריו" ו"המפגש", שהעניק לו מועמדות לאוסקר בשנה שעברה.

סרט ההמשך נקרא "בלייד ראנר 2049", והוא מתרחש, כפי שאפשר להבין משמו, 30 שנה לאחר צאת הסרט המקורי. במרכז הסרט ניצב קיי (ריאן גוסלינג), רפליקנט שעובד בשורות החוק, ותפקידו, כמו דקארד בסרט הקודם, לאתר ולהוציא להורג רפליקנטים שחיים בזהות בדויה. באחת ממשימותיו מגלה קיי תגלית מפתיעה שעלולה לשנות את הסדר הקיים, ונאלץ לבחור צד למרות המחיר האישי הכבד.

אף שמדובר בסרט אולפנים הוליוודי מסחרי, "בלייד ראנר 2049" לא זז בקצב מהיר. אמנם יש בו כמה סצנות מרשימות של מרדפים או קרבות, אבל הוא ברובו יצירה אטית ושקטה, המתרכזת במסעו של הגיבור.

כמו ביצירות מד"ב גדולות אחרות, גם פה הדגש הוא על שאלות קיומיות, בייחוד כאלה של שייכות וזיכרון, שהופיעו בסרט הקודם ומקבלים נופך נוסף בזה החדש. זה סרט עגום למדי, עם כמה רגעים שיושבים כבד על הנשמה, ולכן מי שתכנן לקבל מנת אקשן הוליוודית עלול להתאכזב.

עם זאת, דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו - מדובר באחד הסרטים המרהיבים ביותר שראינו לאחרונה. הצלם המהולל רוג'ר דיקנס ("חומות של תקווה", "סקייפול") הרים עם צוות הארט והאפקטים הפקה שכל פריים ופריים בה הוא יצירת אמנות בפני עצמה.

קשה לתאר כמה מדהים נראה הסרט הזה בכל רגע, על הסטים המורכבים והמרשימים שלו. גם המוזיקה המלווה אותו, המשתמשת באלמנטים של הפסקול המפורסם שהלחין ואנגליס לסרט הקודם, עוזרת להפוך את "בלייד ראנר 2049" לאופרת מד"ב שמאגפת את הצופים ושואבת אותם לתוך העולם העתידני עוצר הנשימה שלו.

ריאן גוסלינג כמתנקש הרדוף מחזיק על כתפיו היטב את הסרט, אם כי קשה לומר שמדובר באחד מתפקידיו הגדולים. לעומתו, הריסון פורד, החוזר בשנית לנעליו של דקארד, מביא רגישות ועומקים חדשים לדמותו ומעניק את אחת מהופעותיו הטובות ביותר זה שנים. עוד בצוות השחקנים: רובין רייט וג'ארד לטו.

אז נכון, העולם ממש לא היה צריך סרט המשך ל"בלייד ראנר", ואת התקציב והכישרון היה אפשר להשקיע גם בחומר מקורי או בעולמות קולנועיים שלא הכרנו. אבל אם כבר נגזר עלינו אחד, "בלייד ראנר 2049" הוא כנראה הטוב ביותר שיכולנו לקוות לו, והוא עוד הוכחה שדני וילנוב הוא אחד הבמאים הטובים כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות