אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה: "יו"ר לשכת השמאים סילף פרוטוקולים" צילום: גלעד ארצי

בלעדי לכלכליסט

תביעה: "יו"ר לשכת השמאים סילף פרוטוקולים"

בתביעה לבית הדין של לשכת השמאים נגד היו"ר חיים מסילתי טוענים שני חברי ועד כי היו"ר רואה בפרוטוקולים "מסמך פרטי למימוש רצונותיו"

10.10.2017, 07:05 | אמיתי גזית

שמונה חודשים אחרי שהחל בכהונתו מתגברות התלונות נגד יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי. כאשר גם ממלא מקום היו"ר הביע ביקורת על התנהלותו. בין הטענות נגד מסילתי גם האשמה על שינוי פרוטוקולים של דיוני ועד הלשכה.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות זאת הגישו לאחרונה שני חברי ועד הלשכה, ממלא מקומו אומיד עודד סולימני ומוטי דיאמנט, תביעה ליו"ר בית הדין של לשכת השמאים, שהגיעה לידי "כלכליסט". בתביעה נדרש להורות למסילתי לחשוף פרוטוקול מקורי של ישיבה שהתקיימה ביולי, שלטענת שני התובעים "שופץ" על ידו בטרם הופץ.

חיים מסילתי. "קומץ מחברי הלשכה לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר", צילום: גלעד ארצי חיים מסילתי. "קומץ מחברי הלשכה לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר" | צילום: גלעד ארצי חיים מסילתי. "קומץ מחברי הלשכה לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר", צילום: גלעד ארצי

בתביעה טוענים השניים כי מסילתי רואה בפרוטוקול "מסמך פרטי אישי שלו המשמש כלי למימוש רצונותיו ורומס ברגל גסה מראית עין של מנהל תקין". עורך דין הבקיא בסוגיה אומר ל"כלכליסט" כי "אם הטענות שלהם נכונות, זו עבירת זיוף, כלומר עריכת מסמך כך שייראה כאילו הוא המקור, וגם ברמה הציבורית זה כמובן חמור מאוד".

בכתב התביעה מציגים התובעים שורה של דוגמאות לכך שמסילתי שינה את הפרוטוקול, לטענתם: כך, באחת הישיבות נערך דיון בהצעה לפטור את יו"ר הלשכה מתשלום של דמי השתתפות בכנסים והשתלמויות. ההצעה לא התקבלה, ולטענת התובעים הדיון בנושא נמחק על ידי מסילתי מהפרוטוקול, "על מנת לצמצם ולטשטש החלטה שאינה מיטיבה עמו".

במקרה אחר נמחק מהפרוטוקול לטענתם דיון שבו התבקשו חברי הוועד לבחון הזמנה של דו"ח תשומות עבודה שמאית אחרי שאחד מחברי הוועדה העיר כי עצם הדיון עשוי להיות עבירה על חוק ההגבלים העסקיים. דיון אחר עסק בוועידת נדל"ן שמסילתי מבקש להפיק. לטענת התובעים הוא אמר כי המטרה היא להשיא רווח ללשכה — הסבר שנמחק .

כן נטען כי סולף דיון באשר להצעתו של מסילתי למחוק חובות עבר של חברי לשכה פורשים, בסך מצטבר של חצי מיליון שקל, במטרה להשיבם ללשכה. על פי התביעה ביקש סולימני לדחות החלטה בעניין עד שיתקבלו נתונים שמאפשרים לבחון כל מקרה לגופו, בעוד שבפרוטוקול שהופץ נכתב כי זו היתה עמדתו של מסילתי, וסולימני התנגד לה.

נזיפה מהשופט

לשכת שמאי המקרקעין היא הארגון היציג של שמאי המקרקעין, ואף שולחת נציגים מטעמה למועצת השמאים שבמשרד המשפטים. הלשכה כפופה לחוק העמותות וכל שלוש שנים נערכות בחירות לתפקיד יו"ר הלשכה, וכן לוועד המנהל, בית דין, וועדת ביקורת.

מסילתי, בעל משרד שמאות מפתח תקווה, נבחר בפברואר האחרון לתפקיד יו"ר הלשכה והחליף את מי שכיהן בתפקיד בשש השנים האחרונות, אוהד דנוס.

כמה חודשים קודם לכן עלה שמו לכותרות בנסיבות לא נעימות, כאשר בעודו מלווה את היזמית ענבל אור בהליכים המשפטיים שסבבו את התמוטטות עסקיה, ננזף על ידי נשיא בית המשפט המחוזי השופט איתן אורנשטיין, אשר גרס כי נפלו כשלים מהותיים בדו"ח השמאות שהגיש מסילתי, אשר לפי השופט נסמך על הנחות יסוד שמסרה לו אור ולא בחן את המצב המשפטי והתכנוני של נכסיה.

בעת מערכת הבחירות ללשכה, נטען כי מסילתי הוא המועמד המועדף על שר האוצר משה כחלון, שביקש להביא באמצעות בחירתו לשינוי הקו הביקורתי שנקטה הלשכה כלפיו וכלפי יוזמות הממשלתה בתחום הדיור.

"בשם מי אתה פועל"

טענות אלה עדיין נשמעות. לפני כשבוע הפיצה לבנה אשד, שמאית מכריעה בדימוס, מכתב חריף בו טענה ל"פוליטיזציה של הלשכה" במכתבה טענה כי "ארועים בעלי גוון פוליטי כפי שאנו עדים להם בחודשים האחרונים מקומם לא יכירנו בלשכתנו. אתה משעבד את האינטרסים של הלשכה לטובת פוליטיקאים. מי שמך ובשם מי אתה פועל? מעשיך ומחדליך מביישים את הלשכה ומעמידים אותה בעמדה כה עלובה. לא נעים היום להציג עצמך שמאי מקרקעין".

עוד ביקרה אשד את הליך הבחירה שהנהיג מסילתי לתואר "יקיר הלשכה", תואר כבוד שמעניקה הלשכה לפעיליה הוותיקים ושכעת מזכיר לטענת אשד את שעשועון הריאליטי "המרוץ למיליון".

באותו יום העלתה גם השמאית דליה עסיס פוסט בעמוד הפייסבוק שלה ובו הלינה על פעילותו הפוליטית של מסילתי. עסיס שיתפה פוסט של מסילתי ובו תמונה שלו לצד שר האוצר משה כחלון וכתבה "המודעה הזאת... מופצת עכשיו בפייסבוק בתשלום, המימון הזה מגיע מדמי חבר שכולנו משלמים".

מיו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי נמסר בתגובה: "קיים קומץ בקרב חברי לשכה שלא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר. אחרי שנים של הרגל לקדם את עצמם בתקשורת ואת מקורביהם במסדרונות הלשכה, הכל נפסק בבת אחת. מדי יום פונים אלה על מנת להכפיש את העשייה של חברי הוועדות בלשכה ושלי כיו״ר.

"אני בטוח כי חברי הלשכה והציבור מבינים כי הפצת שקרים ומעשיות לא ימנעו מאיתנו להמשיך בעבודתנו לשיפור מעמדו המקצועי של שמאי המקרקעין. לגבי הטענות שהועלו בכתבה, הן יובהרו במקום המיועד לכך — בית הדין של הלשכה". אומיד עודד סולימני ומוטי דיאמנט סרבו להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות