אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלושה צעדים שספרד עשויה לנקוט בהם אם קטלוניה תכריז הערב על עצמאות צילום: בלומברג

שלושה צעדים שספרד עשויה לנקוט בהם אם קטלוניה תכריז הערב על עצמאות

בזמן שהקטלונים שוקלים אם להכריז על עצמאותם מומחים מנתחים את התגובות האפשריות של ממשלת ספרד המתנגדת למהלך

10.10.2017, 13:20 | שירות כלכליסט

בעוד הבדלנים בקטלוניה שוקלים האם להכריז על עצמאותה של האוטונומיה הקטלונית, מומחים כעת מנתחים את התגובות האפשריות של הממשלה המרכזית של ספרד נוכח המתיחות הגואה באזור.

קראו עוד בכלכליסט

משאל העם שנערך ב-1 באוקטובר והוכרז "בלתי חוקי" הסתיים עם הצבעה של 90% מהקטלנים בעד עצמאות. אולם פחות ממחצית מהאוכלוסייה השתתפה בהצבעה, על פי הממשלה הקטלנית. בינתיים ראש הממשלה הקטלני מריו ראחוי גינה את עצם עריכתו של משאל העם.

CNBC מתווה את התגובות האפשריות של ממשלת ספרד במקרה וקטלוניה אכן תכריז על עצמאותה.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, צילום: איי פי ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי | צילום: איי פי ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, צילום: איי פי

1. ספרד תשלול מקטלוניה את מעמדה האוטונומי

סעיף 155 מעולם לא הוחל, אולם אם תחליט הממשלה להחילו כעת, הדבר יקנה לה את הסמכות לשלול מקטלוניה את האוטונומיה שלה, חלקית או במלואה.

ממשלת ספרד תוכל להפעיל את הסעיף במקרה שאזור אוטונומי לא מציית לחוקה או מתנהג "באופן התוקף באופן חמור את טובתה של ספרד".

לשם הפעלת הסעיף דרושים לממשלת ספרד ימים מספר, שבמהלכם יודיע ראחוי לנשיא קטלוניה קרלס פודג'ימון לממשלת קטלוניה על ההחלטה ולאחר מכן יעמידה להצבעה בסנאט במקרה שהנשיא ידחה אותה. היות שמפלגתו של ראחוי מהווה רוב בסנאט יש להניח כי ההחלטה תעבור.

ברגע שיוחל הסעיף הפרלמנט הקטלוני, המונה 135 חברים, יפוזר והצבעה אזורית תיערך בתוך חודשיים. כך על פי מריה דיאז קריסטובל, פרופסורית להיסטוריה ולמדעי המדינה בברצלונה. חברי הפרלמנט הנוכחי יוכלו להגיש מועמדות בהצבעה, אם לא היו מעורבים בפעילות בלתי חוקית.

"הסכנה בדרך זו היא העצמת התנועה בעד עצמאות", אמרה. כמו כן, אין דבר שיימנע מהקטלונים להצביע בעד מועמד קיצוני אחר.

הפגנה נגד היפרדות קטלוניה מספרד, צילום: בלומברג הפגנה נגד היפרדות קטלוניה מספרד | צילום: בלומברג הפגנה נגד היפרדות קטלוניה מספרד, צילום: בלומברג

2. ספרד תכריז על משטר צבאי בקטלוניה

 

ממשלת ספרד יכולה להשתמש בצבא כדי להשתלט על חבל הארץ הקטלוני. אופציה זו "מאד לא סבירה", אומרת קריסטובל, בייחוד לאחר האלימות המשטרתית נגד אזרחי קטלוניה בשבוע שעבר, שהביאה לשביתה כללית ביום ה'.

אם תכריז ממשלת ספרד על מצב חירום, היא תוכל לבצע מהלכים שלא נחשבים חוקיים בימים רגילים, על מנת להשיב את הסדר בקטלוניה. בדומה למשטר צבאי, הממשלה תוכל להביא לאזור את המשטרה הארצית כדי לאכוף את ההחלטה.

3. ספרד תיכנס למרתון דיונים עם מנהיג קטלוניה

 

ראחוי הבהיר באופן חד-משמעי כי לא ידון במשאל העם הבלתי חוקי, כך שנראה שהאפשרות של דיונים עם הממשלה הקטלונית אינם אופציה.

שני המנהיגים יכולים להסכים לגישור מצד שלישי כדי לבסס קשר חדש בין קטלוניה וספרד, אמרה קריסטובל, באפשרות שינוי חוקתי.

בשבוע שעבר פנה פודג'ימון בבקשת עזרה לנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי, וביקשה "גישור בין-לאומי". אולם האיחוד תומך בראחוי ומכנה את המצב קונפליקט פנימי.

ללא תמיכה ממדינות אחרות, הצהרת העצמאות של פודג'ימון יכולה להסתכם במחווה סמלית בלבד. עם זאת, ייתכן כי ממשלת ספרד תיאלץ להגיב להצהרה כדי להביא אל קיצה את המחלוקת רבת השנים.

פודג'ימון הודיע כי ידבר לפני הפרלמנט הקטלוני ביום ג' בערב ועדיין לא ברור אם הוא אכן יכריז על עצמאותה של קטלוניה – כפי שהכריז בשבוע שעבר כי יעשה – בייחוד לאחר הפגנת התמיכה הסוחפת לאיחודה של ספרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות