אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הרפורמה באמת תעזור לקבל רישיון לקנאביס רפואי? צילום: חוות שיח

האם הרפורמה באמת תעזור לקבל רישיון לקנאביס רפואי?

משרד הבריאות חייב להבטיח מנגנון בקרה על הרופאים המאשרים שימוש בקנאביס רפואי, מפני שאלו מחזיקים כוח רב בידיהם, וצריך להקפיד שלא יעניקו רישיונות לחולים שלא מגיעה להם זכאות

11.10.2017, 07:59 | אייל פייפר

בשנים האחרונות, אנו עדים לכך שמדינות רבות מכירות בשימוש בקנאביס גם למטרות רפואיות וגם למטרות אחרות, ולמרות התנגדות רחבה בישראל ללגליזציה של סמים, נראה שמשרדי הבריאות והחקלאות מבינים את הצורך של החולים בשימוש בקנאביס רפואי ולפיכך משנים את הנהלים בהתאם.

קראו עוד בכלכליסט

באחרונה הכשיר משרד הבריאות כ-100 רופאים למערכת הציבורית על מנת שינפיקו רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי, כדי להקל על הבירוקרטיה ולזרז את הליכי האישור. נראה שגם במשרד החקלאות הבינו לאחרונה את החשיבות של השימוש בקנאביס רפואי, והכריזו שגידולו יוכר כענף חקלאי. משמעות ההכרזה היא שהמגדלים יזכו להדרכות בגידול, הקצאות מים, תמיכה ומענקים.

הוספת כ-100 רופאים שיהיו רשאים לחתום על רישיון לשימוש בקנאביס תקצר את הליכי הבירוקרטיה של אזרחים רבים המבקשים להוציא רישיון לקנאביס רפואי, וכעת הם יוכלו לעמוד בפני הרופא המאשר ולהסביר לו ממה הם סובלים ומדוע הם זקוקים לטיפול, ולא ייתקלו בטפסים ופקידים שאינם מבינים את חומרת המצב הבריאותי. 

ראוי היה שכל טיפול רפואי יצריך שיחה עם רופא והסברת הסימפטומים והרקע למחלה. אין היגיון שדווקא לחולים אונקולוגים, ילדים שסובלים מאפילפסיה חמורה או נפגעי חרדה ופוסט טראומה ואחרים, לא תינתן האפשרות להסביר לרופא בשיחת פנים אל פנים, מדוע הם כה זקוקים לקנאביס רפואי.

בנוסף לכך, מדובר ביתרון גדול ומשמעותי לחולים, אשר לא עונים על כל הקריטריונים לקבלת רישיון מלא. כך למשל, חולים הסובלים מבעיות נפשיות וכאלו שנופלים בין הכיסאות מכיוון שקשה להגדיר אותם במשבצת מסוימת - לדוגמה, חולה הסובל מפוסט טראומה ודיכאון ביחד, יוכלו כעת להסביר מדוע הם זקוקים לאישור מבלי שיצטרכו לוותר על טיפול במחלה אחת על מנת לקבל טיפול במחלה אחרת.

קנאביס, צילום: Getty קנאביס | צילום: Getty קנאביס, צילום: Getty

הבעיה בהגדרת האבחנה של החולים חשובה מאוד. אם הרופא שאמור להעניק אישור, יבדוק בעצמו את החולה, ישמע את טענותיו ויקרא את המסמכים הרפואיים, הוא יוכל גם כן לשקול אם אכן מדובר בהגדרה של פוסט טראומה למשל, ובעקבות כך, להנפיק רישיון לאותו חולה ולחסוך לו זמן רב של בירוקרטיה ארוכה ומייסרת.

עם זאת, לצד אותה הופעה ישירה של החולים בפני הרופאים, משרד הבריאות חייב ליישם מנגנון בקרה על הרופאים המאשרים שימוש בקנאביס רפואי, מפני שאלו מחזיקים כוח רב בידיהם, וצריך להקפיד שלא יעניקו רישיונות לחולים שלא מגיעה להם זכאות על פי החוק או גרוע מכך, יתנו רישיון לכל המרבה במחיר.אנשי משרד הבריאות, חייבים לעבור על הניירת ועל אישורי הרופאים וכמו כן לערוך ביקורות מעת לעת, על מנת להימנע ככל הניתן מטעויות מיותרות ומרופאים שיעשו בכוחם שימוש לרעה.

עם הקפדה וביקורת יעילה, מנגנון נרחב של רופאים המוכשרים לנפק רישיון לשימוש בקנאביס רפואי הוא צעד שיטיב עם כולנו, שכן הרופאים יוכלו לעמוד על סטטיסטיקות ומגמות ולראות אילו חולים זקוקים יותר לטיפול בקנאביס.

בנוסף, הרופאים יוכלו להעלות אופציות לשינוי הנוהל על מנת להרחיב את מספר הזכאים לאישורים ובעקבות המידע הרב שיתקבל מהרופאים בשטח, נוכל לדעת איזה מחלות רפואיות נוספות שנמצאות כיום מחוץ לנוהל - צריכות להיכנס אליו. רק בעוד תקופה ארוכה, אכן נוכל לדעת האם הרפורמה עזרה לחולים וחסכה מהם זמן, כאב ועוגמת נפש. ימים יגידו.

הכותב הוא עורך דין, מומחה לתביעות מול חברות ביטוח והביטוח הלאומי, ומייסד האתר ביטוח לאומי - עשה זאת בעצמך

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות