אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרנית מתכות ענקית ביפן זייפה מידע על איכות מוצריה ששימשו למטוסים ומכוניות‎ צילום: רויטרס

יצרנית מתכות ענקית ביפן זייפה מידע על איכות מוצריה ששימשו למטוסים ומכוניות‎

חברת המתכות היפנית Kobe, השלישית בגודלה ביפן, הודתה בזיוף נתונים לגבי חוזק ועמידות כמה ממוצרי האלומיניום והנחושת שהיא מייצרת. בין הלקוחות יצרניות הרכב טויוטה, הונדה וסוברו; הערכה: עלות החלפת חלקים תעלה לקובה 133 מיליון דולר

10.10.2017, 16:49 | שירות כלכליסט

שערוריית "קובה": חברת המתכות היפנית Kobe, השלישית בגודלה ביפן, הודתה שעובדיה זייפו נתונים לגבי חוזק ועמידות כמה ממוצרי האלומיניום והנחושת שהיא מייצרת ואשר המשמשים בייצור מטוסים, רכבות וייתכן גם חלליות. קובה מסרה המוצרים נשלחו ליותר מ-200 חברות וכי הזיופים הציגו את המתכות כאילו הן עומדות בתקני הבטיחות.

מניות החברה צנחו ב-22% וסיכון האג"ח של החברה זינק לשיא של 19 חודשים, בעוד לקוחות כגון טויוטה, הונדה, וסוברו אמרו שהשתמשו במוצרים שרכשו מקובה ושהיו נתונים גם הם לזיופי הנתונים. על פי טויוטה, היא מצאה פלדה של קובה שנתוניה זויפו, במכסי מנוע, בדלתות ובחלקים היקפיים של רכבים. היטאצ'י מסרה שרכבות שייצאה לבריטניה מכילות גם הם חומרים שנתוניהם זויפו גם כן.  

חברת המתכות היפנית קובה , צילום: רויטרס חברת המתכות היפנית קובה | צילום: רויטרס חברת המתכות היפנית קובה , צילום: רויטרס

על פי הערכות ג'יי פי מורגן סקיוריטיס יפן, הפרשה השפיעה על 5% ממכירות מוצרי האלומיניום ושעלות החלפת החלקים תעלה לקובה 133 מיליון דולר (15 מיליארד ין).

בשבוע שעבר הודיעה יצרנית הרכבים ניסן כי תבצע ריקול ליותר ממיליון מרכביה לאחר שהרגולטורים חשפו כי פקחים בלתי מוסמכים אישרו את תקינותם של הרכבים. חברת טקאטה הודתה השנה שהוליכה שולל יצרניות רכב לגבי בטיחות כריות האוויר שלה.

מנכ"ל קובה, הירויה קווסאקי, עומד בראש וועדת חקירה הבודקת את סוגיות הבטיחות של מוצרי החברה. זיוף הנתונים נמצא בכל ארבעת מפעלי האלומיניום של קובה ביפן, במה שנתגלה כזיוף שיטתי, ונתונים של כמה מהמוצרים זויפו כבר יותר מ-10 שנים.

קובה, אחת מחברות הייצור הוותיקות ביפן, נוסדה לפני למעלה מ-100 שנה. עד לחודש מרץ השנה היא ייצרה כ-7 מיליון טונות של פלדה גולמית וכן אלומיניום ונחושת. חטיבות הייצור שלה כוללות את Kobelco Construction Machinery המייצרת דחפורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות