אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל חזר לרכוש מט"ח; הדולר טיפס מעל 3.5 שקלים צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל חזר לרכוש מט"ח; הדולר טיפס מעל 3.5 שקלים

לאחר הפוגה של מספר חודשים, הבנק המרכזי רכש מאות מיליוני דולרים; הדולר עלה ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.506 שקלים. היורו עלה ב-0.4% ונקבע על 4.14 שקלים

11.10.2017, 12:32 | אמיר רוזנבאום

לאחר תקופה ארוכה שבה בנק ישראל, בראשותה של ד"ר קרנית פלוג, הניח לשוק המט"ח לפעול באופן חופשי, הוא חזר היום (ד') והתערב בשוק באמצעות רכישת מאות מיליוני דולרים. זאת, לאחר שהדולר חצה כלפי מטה במהלך המסחר היומי את רמת 3.5 שקלים לדולר.

קראו עוד בכלכליסט

שערו היציג של הדולר נקבע היום על 3.506 שקלים - עלייה של 0.3%. זאת, לאחר ששערו נחלש ב-0.3% ל-3.492 שקלים לדולר, רמתו הנמוכה מאז ספטמבר. רכישת הדולרים הביאה לקפיצה מיידית בערכו של הדולר. היורו עלה ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 4.14 שקלים.

דולרים, צילום: שאטרסטוק דולרים | צילום: שאטרסטוק דולרים, צילום: שאטרסטוק

בשבוע שעבר דיווח הבנק כי יתרות מטבע החוץ שלו הסתכמו בחודש ספטמבר בסך של 111 מיליארד דולר. גידול מזערי של 31 מיליון דולר לעומת חודש אוגוסט - שבו הבנק לא רכש מט"ח כלל.

עצירת הרכישות על ידי בנק ישראל מפתיעה לכאורה, משום שהבנק רוכש בשנים האחרונות מיליארדי דולרים רבים על מנת למתן את התחזקות השקל מול המטבעות הזרים. אולם בספטמבר נמשכה מגמת היציבות, ואף התחזקות קלה של השקל מול סל המטבעות. במהלך החודש התחזק השקל מול היורו ומול הדולר בשיעור של 2.4% ו-1.9%, בהתאמה. מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, התחזק השקל בכ-2.2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
השקל החזק יביא לסגירת מפעלים או העברתם לחו"ל ואבטלה
קרנית פלוג היתה ברירת המחדל של ביבי, והיא התמנתה רק בגלל לחצו של שר האוצר "הגאון" לשעבר יאיר לפיד על ראש הממשלה. אם נבחן את הנגידה ע"פי תיפקודה היום, היא יותר מחדל מאשר ברירה. כשאנו רואים את הריפיון, את החולשה ואת חוסר המעש של הנגידה מול הספקולנטים ומול האינטרסנטים שמחזקים את השקל יום יום ופוגעים בכלכלת המדינה, אין לנו אלא להתפלא נוכח אדישותם של ראש הממשלה ושל שר האוצר כאילו הדבר לא נוגע להם. בסופו של דבר, חוסר תיפקודה של הנגידה שמוביל להתחזקות השקל והתוצאות הקשות הצפויות למשק עקב כך, יפגעו בכל אחד ואחד מאיתנו האזרחים, ויחזרו כמו בומרנג אל פרצופם של ראש הממשלה, של שר האוצר ושל חבורת הבטלנים מבנק ישראל. זה רק עניין של זמן, וכנראה לא זמן ארוך.
שאול  |  12.10.17
לכל התגובות