אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוואות רעילות ב-146 מיליארד דולר מאיימות על הכלכלה בהודו צילום: איי אף פי

הלוואות רעילות ב-146 מיליארד דולר מאיימות על הכלכלה בהודו

לפי דו"ח של הבנק המרכזי של הודו, היקף ההלוואות שלא הוחזרו לבנקים טיפס ב-4.5% במחצית השנה הראשונה. שיעור ההלוואות הרעילות מכלל ההלוואת עומד על 12.6% - שיא של 15 שנה

11.10.2017, 17:19 | שירות כלכליסט

ההלוואות הרעילות שהעניקו הבנקים בהודו טיפסו לרמה של 9.5 טריליון רופי (145.56 מיליארד דולר), נכון לסוף יוני - כך לפי דו"ח חדש שמצביע על כך שהכלכלה השלישית בגודלה באסיה לא מצליחה עדיין להשתלט על בעיית ההלוואות הרעילות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקה של הבנק המרכזי של הודו מצא כי כלל ההלוואות שלא הוחזרו, כולל הלוואות שמוחזרו, טיפס ב-4.5% בששת החודשים הראשונים מאז תחילת השנה. בשישה החודשים לפני כן נרשמה עלייה של 5.8%.

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, צילום: איי פי ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי | צילום: איי פי ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, צילום: איי פי

בעיית ההלוואות נוגסת ברווחי הבנקים, שנותרו המקור העיקרי להלוואות במדינה, ופוגעת ביכולת מתן ההלוואות בעיקר לחברות קטנות, דווקא בתקופה שבה הכלכלה התלויה בהם נמצאת בקפאון. כלכלת הודו צמחה ברבעון השני בשיעור הנמוך ביותר מזה שלוש שנים. מדובר על כאב ראש לראש הממשלה נרנדרה מודי, שמתמודד על כהונה נוספת ב-2019, והתחייב ליצור מיליוני משרות חדשות לפני כן.

לפי הדו"ח של הבנק המרכזי, הלוואות רעילות כאחוז מכלל ההלוואות עמדו על 12.6% בסוף יוני. זהו השיעור הגבוה ביותר מזה 15 שנים לפחות. לעומת זאת, הלוואות חדשות צמחו רק ב-5% ב-12 החודשים עד מרץ האחרון, שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מזה למעלה משישה עשורים. הסיבה לכך קשורה גם לצעדים שבהם נקט הבנק המרכזי בניסיון להבטיח החזר הלוואות, ביניהם חיוב הבנקים לספק 50% מההלוואה במקרה שחברה פושטת את הרגל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ל - 3 - הדוחות מבושלים
מבצעים שערוכים על שערוכים. ראו מקרי תשובה, פישמן, בן-דב, ועוד. לדוגמה: חניון שקנה אחד הגאונים שצוינו לעיל בבריטניה במחיר מסויים, שוערך פעם אחת - והתווסף לו ערך של 50 אחוז. על סמך אותו שערוך, הוא ניתן כבטוחה לבנק עבור הלוואה מסויימת. לאחר מכן - בוצע שערוך נוסף - שגם בו הערך של אותו חניון צמח באופן פלאי. וכמובן - נלקחה הלוואה נוספת כנגד אותו שערוך, וערך החברה צהל וקפץ - כך שהמנהלים כולם חגגו עם בונוסים. הגיע יום פרעון ההלוואות, והיה צריך למכור את החניון - הפלא ופלא - המחיר הגבוה ביותר שהצליחו להשיג - היה נמוך ממחיר הרכישה - כך שלא היה ניתן להחזיר את ההלוואות, והספר הוזמן לאסוף את חלקו בפנסיה של כולנו, ולהדביק את שאסף לראשו וכיסו של הגאון שהעלים את הכסף. (וזו רק דוגמה אחת)
המגיב  |  12.10.17