אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל פעילות בשטחים: קרן פנסיה דנית מושכת השקעתה בחברות ישראליות צילום: עמית שאבי

בשל פעילות בשטחים: קרן פנסיה דנית מושכת השקעתה בחברות ישראליות

סמפנשן, קרן הפנסיה השלישית בגודלה בדנמרק, הודיעה כי לא תשקיע יותר בלאומי, בפועלים, בבזק ובהנסון; כלל השקעותיה בחברות הפועלות בשטחים עומד על 63 מיליון דולר; הודיעה כי היא דנה עם שש חברות נוספות לגבי פעילות אפשרית שלהן בשטחים

12.10.2017, 18:13 | שירות כלכליסט
קרן הפנסיה השלישית בגודלה בדנמרק, סמפנשן (Sampension), משכה את השקעתה בבנקים הפועלים ולאומי, בזק וחברת המלט הנסון - על כך דווח לאחרונה באתר דנווטש. סמפנשן השקיעה סכום כולל של 400 מיליון קרונות דניות (כ-63 מיליון דולר) בחברות ישראליות ובינלאומיות אשר מקיימות פעילות בשטחים. 

קראו עוד בכלכליסט

ארבע החברות הוחרמו בשל הפרת התקנות החדשות של סמפנשן לגבי השקעות בשטחים. בינואר השנה, במסגרת תחקיר של דנווטש, עלה כי סמפנשן השקיעה את הסכומים הגדולים ביותר מבין החברות שנבדקו והמנהלות את עסקיהן בשטחים או בחברות המקושרות לשטחים.

ההתנחלות ברקן, צילום: יריב כץ ההתנחלות ברקן | צילום: יריב כץ ההתנחלות ברקן, צילום: יריב כץ

בעקבות התחקיר שינתה קרן הפנסיה את תקנון ההשקעות שלה – כך על פי הודעה לעתונות שפורסמה ב-2 באוקטובר.

"בהינתן המדיניות החדשה שלנו בחנו מחדש האם קיימות בתיק ההשקעות שלנו חברות הפועלות בשטחים", כך על פי מנהל השקעות בסמפנשן, הנריק לרסן, שהסביר את הדברים בהודעה לעיתונות. "כתוצאה מהבדיקה שלנו, שני בנקים ישראליים, הפועלים ולאומי, וכן הנסון ובזק, הוכנסו לרשימה שלנו - של חברות שאסורות בהשקעה בשל מימון התנחלויות והפקת משאבים טבעיים, כמו גם הקמת תשתיות טלקומוניקציה בשטחים", נכתב בהודעה לעיתונות. 

באותה עת, סמפנשן ציינה כי אינה אוחזת במדיניות השקעות מסוימת עבור השטחים, אך כל השקעותיה חייבות לכבד זכויות אדם, ללא כל קשר לפעילות החברה. סמפנשן הודיעה השבוע כי מלבד ארבע החברות שהוחרמו, היא מקיימת דיונים עם שש חברות נוספות לגבי פעילות אפשרית שהן מקיימות בשטחים.

האם יהיה שינוי לגבי חברות אחרות בדנמרק?

השינוי במדיניות של סמפנשן לא יוביל לשינויים מיידיים במדיניות קרנות פנסיה דניות אחרות שמחזיקות בהשקעות דומות. בסקר שערכה דנווטש נתבקשו שבע חברות השקעות, שכולן היו פעילות בבנקים המקיימים פעילות בשטחים בעת חקירת הנושא, אם בתוכניתן להחרים או לנקוט פעילות כלשהי נגד גופים אלה. רק שלוש מבין הקרנות השיבו לסקר, ואף אחת מהן לא הפסיקה את השקעתה בבנקים הפעילים בשטחים.

הבנק הגדול בדנמרק, דנסקה בנק, אישר כי הוא מחזיק עדיין בהשקעות בשני הבנקים שהוחרמו על ידי סמפנשן, הפועלים ולאומי. על פי פרסומים אחרונים עומדת השקעתו של דנסקה בבנק הפועלים על 560 אלף קרונות, ו-930 אלף קרונות בבנק לאומי.

"אין לנו מדיניות השקעות מסוימת כלפי חברות ישראליות, אבל כל החברות שהשקענו בהן צריכות לעמוד בהנחיות הפנימיות שלנו לגבי השקעות אחראיות", אמר רוברט ברון מיקלסטרופ, סגן מנהל השקעות במחלקת הסיכונים של דנסקה בנק, בהודעת אי-מייל.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות