אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו שינה את דעתו - והממשלה תאשר הבוקר את ההצעה להרחבת המינויים הפוליטיים צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו שינה את דעתו - והממשלה תאשר הבוקר את ההצעה להרחבת המינויים הפוליטיים

הממשלה צפויה לאשר היום את מסקנות ועדת שקד-לוין, שלפיהן, בין השאר, משנה למנכ"ל במשרד ממשלתי יהיה מינוי פוליטי; לפני שבועיים אמר רה"מ כי ההצעה "לא מספיק נועזת"

15.10.2017, 07:55 | אדריאן פילוט

הממשלה צפויה לאשר הבוקר (א') שינויים משמעותיים באופן פעילותן של ועדות איתור לכ־100 המשרות החשובות ביותר בשירות המדינה, כולל האפשרות למנות 13 משנים למנכ"לי משרדים הממשלתיים כמשרות אמון (מינויים פוליטיים).

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשתי המסקנות העיקריות של ועדת שקד-לוין. ההצעות של שרת המשפטים, איילת שקד, ושר התיירות, יריב לוין, עברו ריכוך משמעותי בחודשים האחרונים - בעיקר עקב התערבות היועץ המשפטי לממשלה, נציב שירות המדינה וועדת שירות המדינה. הן הובאו לאישור הממשלה לפני שבועיים, אך רה"מ בנימין נתניהו דחה אותן על הסף ואמר כי הן "לא מספיק נועזות". שרים שנכחו בישיבה דיברו על "זובור" שעשה ראש הממשלה ועל זלזול בהצעה של שקד, וסברו כי מאחורי הדבר עומדים אינטרסים פוליטיים. כמו כן, נתניהו ביקש מיו''ר הקואליציה, דוד ביטן, ומיו''ר ועדת הכספים, משה גפני, לגבש הצעת חוק ממשלתית שתשקף את רצונו של ראש הממשלה: הגדלת הכוח פוליטי בשירות המדינה על חשבון הגורמים המקצועיים. נזכיר כי מאז קום המדינה, שירות המדינה בישראל מאופיין בהיותו א-פוליטי ומקצועי.

מסדר היום של ישיבת הממשלה עולה כי ההצעה תעלה שוב. ל"כלכליסט" נודע כי נתניהו צפוי לתמוך בה והיא צפויה לעבור. 

נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

מדוברות ראש הממשלה אישרו כי נתניהו יעלה את ההצעה לאישור - דבר שהתנגד לו בישיבה הקודמת - ואף יצביע בעדה.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בסוף השבוע האחרון הוכנסו בהצעה שני שינויים שאינם מהותיים - המתייחסים לנוסח - שקיבלו את אישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. עוד נודע כי לצורך אישור אותם שינויים, שיגר ממלא מקום נציב שירות המדינה, אהוד פראוור, ביום חמישי האחרון דוא''ל לכלל חברי ועדת שירות המדינה (הכוללת חמישה מנכ"לים של משרדים ממשלתיים וחמישה נציגי ציבור), בו הוא מפרט את השינויים ומבקש לאשר את השינויים בדוא''ל חוזר "בשעות הקרובות". נזכיר כי שינויים אלו מחויבים באישור ועדת שירות המדינה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בלחץ היועץ המשפטי לממשלה, הוחלט ברגע האחרון להחריג מהשינויים את ועדות האיתור ל-15 המשרות החשובות ביותר בשירות המדינה: הממונה על ההגבלים העסקיים; המשנים ליועץ המשפטי לממשלה (ישנם 7 משנים); פרקליט המדינה; מנהל רשות המסים; ראש אגף הממונה על הביטחון (מלמ"ב); ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור; ראש הרשות לאכיפת דיני התכנון והבנייה; האפוטרופוס הכללי ומנהל הרשות להגנה על עדים. כל אלו עדיין ייבחרו בוועדת איתור בעלת חמישה חברים, שרובם (למעט המנכ''ל) הם אנשים א-פוליטיים ובעל זיקה מקצועית למשרה שנידונה בוועדה. יתרה מזו, ועדת האיתור עדיין תציע מועמד אחד לשר ולא עד שלושה (בסייגים מסוימים) כפי ששקד ולוין מציעים.

לגבי מינוי פוליטי של משנה למנכ''ל, מדובר ב-22 משרדים ממשלתיים, אך ההחלטה רלוונטית רק ל-20 מהם, שכן המשרד לעניינים אסטרטגיים אינו זכאי למינוי כזה (מדובר על משרדים עם יותר מ-150 עובדים) ולגבי משרד הבריאות הוחלט כי המינוי חייב להיות של רופא.

בשבעה מבין 20 המשרדים - ביטחון, ביטחון פנים, תחבורה, חינוך, כלכלה, אוצר ושיכון - יש כבר משנה למנכ''ל מכהן. לפיכך, ישנם 13 מנכ"לים שזכאים למנות משנה בהליך של משרת אמון.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אז למה התנפלת ביבי?
לפני פחות משבועיים ההצעה כפי שהיא עלתה לדיון ואתה ביבי הגדלת בהתנפלותך על שני שריך והתלהמת כפי שאתה יודע...לגופם של המציעים ולא לגופו של ענין. כנראה שרה החליטה ששקד יותר מדי מצליחה? ואני ממש לא מאודיה? יריב הפך להיות ליריב? עד אתמול הוא היה ידיד.... מה עובר עליך ראש ממשלתנו המפחיד והמפוחד?ממי אתה חושש יותר? מאימת הבוחר? משריך או משרתך?
טט  |  15.10.17
לכל התגובות