אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מוסד מיתולוגי בת"א ייהרס השבוע: קולנוע אלנבי צילום: טל שחר

עוד מוסד מיתולוגי בת"א ייהרס השבוע: קולנוע אלנבי

מבנה הקולנוע שהוקם ב-1937 נרכש ע"י חברת "מאיר עיני ישראל מניבים", ועל המגרש יוקם בניין מגורים בן 6 קומות. בשנות ה-90 שכן בו המועדון המפורסם "אלנבי 58"

15.10.2017, 14:53 | דוד הכהן

עוד מוסד מיתולוגי מחיי התרבות של תל אביב ייעלם השבוע. מחרתיים (ג') בלילה ייהרס "קולנוע אלנבי" שעומד ברחוב אלנבי 58. ביצוע ההריסה תתבצע ע"י חברת  "בני וצביקה".

במקום מבנה הקולנוע ייבנה בניין מגורים בן 6 קומות עם 35 דירות בגודל מוצע של 50 מ"ר ודירת גג אחת גדולה שתשתרע על פני כל הקומה השישית.

הבניין נרכש לפני כ-10 שנים על ידי חברת "מאיר עיני ישראל מניבים", בבעלות אנשי עסקים יהודים ממרוקו, תמורת כ-20 מיליון שקל. בעלי החברה הצליחו להשיג שינוי יעוד מבניין לשימור לבניין מגורים. בעבר נשקלה אפשרות לבנות במקום מלון בוטיק. 

קולנוע אלנבי בשנת 1969, צילום: דוד רובינגר קולנוע אלנבי בשנת 1969 | צילום: דוד רובינגר קולנוע אלנבי בשנת 1969, צילום: דוד רובינגר

קולנוע אלנבי הוקם ב-1937 בתכננו של שלמה גפשטיין, אדריכל ועיתונאי ילדי אודסה שעלה לארץ באמצע שנות ה-20 של המאה הקודמת. בספרה של ניצה מצגר-סמוק "בתים מן החול" שעוסק באדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל-אביב 1948-1931 (הוצאת משרד הביטחון, בשנת 1994) ציינה המחברת לטובה את קולנוע אלנבי לטובה כבניין "חריג", שנוכחותו הדרמטית ברחוב מורגשת עד היום.  

קולנוע אלנבי השבוע, צילום: טל שחר קולנוע אלנבי השבוע | צילום: טל שחר קולנוע אלנבי השבוע, צילום: טל שחר

קומת הקרקע נועדה במקור לשמש לובי, אבל שנה אחרי פתיחת הקולנוע היא הוסבה לחנויות ושיכנה בין השאר את בית הקפה הנודע "חפציבה". משום כך הועברה הכניסה הראשית לחזית הדרומית והופרדה מן השטח המסחרי. האולם הראשי של הקולנוע - שנקרא בתחילת הדרך "רמון" - היה גדול במיוחד וכלל יציע. התוכנית המקורית שונתה כמה פעמים ולבניין שתיכנן גפשטיין נוספה קומה.

בשנות ה-80 הוא ננטש. בשנת 1994 הפך קולנוע אלנבי למועדון "אלנבי 58". רל נדל, מבעליו של המועדון סיפר לפני כמה שנים כי "אלנבי היה חלל מדהים למועדון. הוא היה חריג מאוד בגודל ובגובה שלו, ובאמצע שנות ה-90 זאת היתה 'יציאה' לעשות מועדון בתוך קולנוע. אנחנו התאהבנו במיקום, הרגשנו שקורה משהו מדהים במשולש של שינקין, המלך ג'ורג' ואלנבי וחיפשנו את הדרך שלנו להשתלב בזה". אחרי 6 שנים הוא נסגר בעקבות מדיניות עיריית ת"א להקים מתחמי בילוי מחוץ למרכז העיר. 

קולנוע אלנבי בשנת 1967 , צילום: דוד רובינגר קולנוע אלנבי בשנת 1967 | צילום: דוד רובינגר קולנוע אלנבי בשנת 1967 , צילום: דוד רובינגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בנייו מכוער בעידן מודרני אני שמח שהוא יהרס
לכל הנאורים שמשחקים לי אותה אירופאים קבלו משהו... אירחתי את חבריי האירופאים הגרמנים אצלי והראתי להם במציאות את הבניין הזה ...אתם יודעים מה הם ענו לי? "זה בניין מכוער איך מזמן לא הרסו את הבניין הזה....אצלנו בגרמניה הבנינים לשימור הרבה יותר יפים עם סטייל מוקפד לכם הישראלים אין טעם "... קחו דוגמא מהבנינים מבריסל .מדריד וברצלונה...ולמחלקת שימור בתא אני אומר דיי לבכות על רומניה או על סגנון בנייה שהיעוד שלו היה בניית בנינים זמניים לפועלים זוטרים בברלין..באוהאוס זה לא יפה ...אתם גם ככה לא גרים במרכז העיר....וכופים עלינו התושבים סגנון בנייה קומוניסטי.... תבנו באוהאוס בצפון תא לא במרכז ודרום תא .תודה
בוריס  |  15.10.17
לכל התגובות