אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסגות: "השווקים מתמחרים את המקבילה הפיננסית לצניחה חופשית"   צילום: שאטרסטוק

פסגות: "השווקים מתמחרים את המקבילה הפיננסית לצניחה חופשית"

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות, מציין כי למרות השפל שבו נמצא מדד הפחד VIX, מדד ה-SKEW של בורסת האופציות בשיקגו נמצא ברמות שיא: "כנראה לא הולך לקרות שום דבר רע בזמן הקרוב - אבל אם יקרה משהו רע אז זה יהיה רע מאוד"

15.10.2017, 12:18 | שירות כלכליסט

העולם אולי משתגע והנשיא האמריקאי מאיים לשבור את הכלים, אבל במבט ראשוני, נראה שהשווקים לא ממש נבהלים. מעבר למדדים ששומרים על רמות השיא שלהם (ואף מתקדמים בצעדים קטנים לשיאים חדשים), גם מדד הפחד של וול סטריט, ה-VIX, נמצא ברמות שפל (9.61 נק'). 

רק בהצצה נוספת ומעט פחות ראשונית, ניתן לגלות שאפעס, לא כולם רגועים כל כך. כך מספרים לנו בפסגות, שמפנים אותנו אל מדד שזוכה לפחות תהודה מה-VIX, אך חשיבותו להבנת עמדות המשקיעים לא בהכרח פחותה יותר.  

קראו עוד בכלכליסט

"מדד ה-VIX הוא לא המדד היחיד שבוחן את סנטימנט המשקיעים. ממבט על מדד ה-SKEW, מדד סנטימנט נוסף שמחושב ומפורסם על ידי ה-CBOE, בורסת האופציות של שיקגו, נראה שהתמונה לא כל כך ורודה", אומר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות.

מדד ה-SKEW הוא מדד שנולד כתוצאה מהמפולת של אוקטובר 1987 (יום שני השחור). לפי ה-CBOE, לפני המפולת ההיא, התנודתיות הגלומה באופציות פוט (אופציית מכר) מחוץ לכסף היתה דומה באופן יחסי לאלו של אופציות קול (אופציית רכש) מחוץ לכסף. עם זאת, מאז אירועי אוקטובר 1987 התנודתיות הגלומה באופציות הפוט מחוץ לכסף הפכה להיות גבוהה בהרבה מזו של אופציות הקול מחוץ לכסף - זאת מכיוון שהפחד מקריסה (ברבור שחור) גדול יותר מהציפייה לרווח (חד קרן בצבעי הקשת) - ועל רקע העובדה שבשוק מפסיד, אופציות פוט נפוצות בהרבה מאופציות קול.

"לכל מי שנולד אחרי שנות ה-60 נראה שמדובר בדבר מובן מאליו, גם בגלל שהכאב מהפסד גבוה יותר מההנאה מרווח וגם בגלל שההיסטוריה מראה ששווקים יורדים הרבה יותר מהר משהם עולים", מסביר גרינפלד, ומבהיר כי מה שעושה מדד ה-SKEW הוא לבדוק עד כמה השווקים מפחדים מאירוע קיצון שעלול להביא לקריסה מהירה.

"למרבה ההפתעה, על אף שמדד ה-VIX נמצא כיום בשפל היסטורי, מדד ה-SKEW נמצא בשיא. המשמעות היא שהשווקים מתמחרים את המקבילה הפיננסית לצניחה חופשית: כנראה לא הולך לקרות שום דבר רע בזמן הקרוב אבל אם יקרה משהו רע אז זה יהיה רע מאוד", מסכם גרינפלד.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות