אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: ספורטאים שסבלו מפגיעות ראש הם בסיכון גבוה יותר לדיכאון לאחר סיום הקריירה צילום: אי פי איי

מחקר: ספורטאים שסבלו מפגיעות ראש הם בסיכון גבוה יותר לדיכאון לאחר סיום הקריירה

המחקר מצא ששחקנים שסבלו מארבעה או חמישה זעזועי מוח היו בעלי סבירות גבוהה פי 1.5 לדווח על בעיות נפשיות מאשר שחקנים שלא סבלו מזעזועי מוח

15.10.2017, 17:33 | שירות כלכליסט
שחקני כדורגל מקצועיים וספורטאים אחרים שסבלו מזעזוע מוח הם בעלי סבירות גבוהה יותר לחוות דיכאון ולסבול מבעיות אחרות, כולל הפרעות בשינה, לאחר סיום הקריירה שלהם, כך לפי מחקר חדש שערך איגוד שחקני הכדורגל, FIFpro.

קראו עוד בכלכליסט

השחקנים לשעבר שהשתתפו בסקר – כולם גברים מתחת לגיל 50 מפינלנד, צרפת, אירלנד, נורבגיה, דרום אפריקה, ספרד, שוויץ ושבדיה – שסבלו משישה זעזועי מוח היו בעלי סיכוי גבוה פי 2 עד 5 לדווח על סימפטומים השכיחים בהפרעות נפשיות מאשר שחקנים שלא סבלו משום זעזוע מוח. "הממצאים האלה פירושם שבעשר השנים הראשונות אחרי הפרישה, לשחקנים יש סבירות גבוהה של בין 7%-11% לדווח על סימפטומים של הפרעות נפשיות עבור כל זעזוע מוח נוסף שספגו במהלך הקריירה", כתבו החוקרים., צילום: אי פי איי השחקנים לשעבר שהשתתפו בסקר – כולם גברים מתחת לגיל 50 מפינלנד, צרפת, אירלנד, נורבגיה, דרום אפריקה, ספרד, שוויץ ושבדיה – שסבלו משישה זעזועי מוח היו בעלי סיכוי גבוה פי 2 עד 5 לדווח על סימפטומים השכיחים בהפרעות נפשיות מאשר שחקנים שלא סבלו משום זעזוע מוח. "הממצאים האלה פירושם שבעשר השנים הראשונות אחרי הפרישה, לשחקנים יש סבירות גבוהה של בין 7%-11% לדווח על סימפטומים של הפרעות נפשיות עבור כל זעזוע מוח נוסף שספגו במהלך הקריירה", כתבו החוקרים. | צילום: אי פי איי השחקנים לשעבר שהשתתפו בסקר – כולם גברים מתחת לגיל 50 מפינלנד, צרפת, אירלנד, נורבגיה, דרום אפריקה, ספרד, שוויץ ושבדיה – שסבלו משישה זעזועי מוח היו בעלי סיכוי גבוה פי 2 עד 5 לדווח על סימפטומים השכיחים בהפרעות נפשיות מאשר שחקנים שלא סבלו משום זעזוע מוח. "הממצאים האלה פירושם שבעשר השנים הראשונות אחרי הפרישה, לשחקנים יש סבירות גבוהה של בין 7%-11% לדווח על סימפטומים של הפרעות נפשיות עבור כל זעזוע מוח נוסף שספגו במהלך הקריירה", כתבו החוקרים., צילום: אי פי איי

המחקר מצא ששחקנים שסבלו מארבעה או חמישה זעזועי מוח היו בעלי סבירות גבוהה פי 1.5 לדווח על בעיות נפשיות, ביחס לשחקנים שלא סבלו מזעזועי מוח.

במחקר השתתפו 576 שחקנים לשעבר בתחומים כדורגל, הוקי ורוגבי, משמונה מדינות. הרופא הראשי של האיגוד, ד"ר וינסנט גוטבארג' ערך את המחקר ביחד עם מומחים מאוניברסיטת קייפטאון בדרום אפריקה, בית הספר לרפואה קווסאקי באוניברסיטת מריאנה ביפן ובית החולים המלכה אליזבת בגלזגו.

"זהו מחקר חשוב שמצביע על כך שזעזוע מוח עלול להיות אחד הגורמים לבעיות נפשיות מהן סובלים רבים מהשחקנים", אמר גוטבארג'. "אנחנו - התאחדויות, מועדונים ואיגודי שחקנים - כבעלי עניין בכדורגל, חייבים להיות קשובים לבריאות הנפשית של השחקנים - במהלך הקריירה שלהם ואחריה.

פירוש הדבר שעלינו ליצור מודעות בקרב השחקנים לגבי הסכנות של קריירה אינטנסיבית ומלחיצ,ה ולתמוך בהם כשהם זקוקים לסיוע".

השחקנים לשעבר שהשתתפו בסקר הם גברים מתחת לגיל 50 מפינלנד, צרפת, אירלנד, נורבגיה, דרום אפריקה, ספרד, שוויץ ושבדיה. המשתתפים שסבלו משישה זעזועי מוח היו בעלי סיכוי גבוה פי שניים עד פי חמישה לדווח על סימפטומים שכיחים בהפרעות נפשיות מאשר שחקנים שלא סבלו משום זעזוע מוח.

"פירוש הממצאים הוא שבעשר השנים הראשונות אחרי הפרישה, לשחקנים יש סבירות גבוהה של בין 7%-11% לדווח על סימפטומים של הפרעות נפשיות עבור כל זעזוע מוח נוסף שספגו במהלך הקריירה", כתבו החוקרים.

מחקר נפרד שפרסמו ב-FIFpro מצא שגדל הסיכוי למחלות נפשיות בקרב שחקני כדורגל לאחר שעברו פציעה ארוכה. "שחקנים שמפספסים מעל 28 ימים בשל פציעה הם בעלי סבירות גבוהה פי שניים עד פי שבעה לחוות סימפטומים של הפרעות נפשיות נפוצות ב-12 החודשים לאחר מכן, לעומת שחקנים שלא נפצעו", נכתב בדו"ח.

לאחרונה שחקן הפרמיירליג לשעבר, קווין דויל, פרש ממשחק בגלל "כאבי ראש כרוניים" שנוצרו, לטענתו בגלל נגיחות חוזרות בכדור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות