אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל חילטה ערבות של אלון עקב הסתרת מידע צילום: אלי הרשקוביץ

רשות החשמל חילטה ערבות של אלון עקב הסתרת מידע

הערבות חולטה עקב "אי־גילוי מידע רלבנטי" לגבי סגירת מפעל סוגת. עם זאת, הרשות לא מצאה שהדבר מסייע בהקמת תחנת הכוח של מוטי בן־משה בקרית גת

18.10.2017, 07:42 | גולן חזני

רשות החשמל חילטה ערבות של 1.5 מיליון שקל לאלון מרכזי אנרגיה גת. הערבות ניתנה במסגרת הקמת תחנת כוח בהספק של 73 מגה־ואט במפעל סוגת שבקרית גת. סיבת החילוט היא "אי־גילוי מידע רלבנטי כמתחייב מתנאי רישיונה ומחובת תום הלב הכללית החלה עליה".

קראו עוד בכלכליסט

דור אלון אנרגיה, שבשליטת מוטי בן־משה, הודיעה לפני חצי שנה על סגירה פיננסית של 435 מיליון שקל להקמת תחנת כוח בטכנולוגיית קוגנרציה (גז וקיטור) במפעל סוגת, שאותה תקים שותפות אלון מרכזי אנרגיה גת שבשליטת דור אלון מקבוצת רבוע כחול (55%).

מתקני קוגנרציה זוכים להטבות מהמדינה, כמו רשת ביטחון למקרה שהצרכן מפסיק לרכוש את החשמל, ואפשרות מכירת חשמל לרשת בתעריף קבוע למשך כ־20 שנה. כדי לקבל הגדרה של מתקן קוגנרציה - מה שדור אלון ביקשה לקבל - על היצרן להוכיח שיהיו רוכשים ל־%70 מהחשמל והקיטור המיוצרים על ידיו.

הרשות אישרה את התעריף שניתן לשותפות ואת הסגירה הפיננסית, לאחר שקיבלה מידע מהחברה כי יש צרכן לאנרגיה התרמית שאותה עתידה השותפות לייצר - מפעל סוגת. בקבוצת אלון טוענים כי סגירת המפעל אינה תלויה בהם, ולא היתה להם שום השפעה עליה. ברשות החשמל טוענים כי עוד לפני מתן האישורים, דנה הרשות עם אלון גת באפשרות של סגירת המפעל. אך השותפות הציגה אפשרות זו כחלק מ"סיכון שקיים במהלך העסקים הרגיל של עסקי הסוכר, ולא כסיכון הנידון באופן קונקרטי".

שלושה חודשים ממועד אישור הסגירה הפיננסית הודיעה השותפות לרשות כי מפעל סוגת ייסגר לצמיתות בסוף 2017. הרשות הודיעה אתמול כי בשל סמיכות מועד ההחלטה על סגירת המפעל למועד הסגירה הפיננסית, הוחלט לבדוק אם השותפות ידעה על אפשרות קונקרטית שהמפעל ייסגר.

הבדיקה העלתה כי לפני שקיבלה את האישור, אלון גת לא מסרה לרשות מידע חיוני ומשמעותי בנושא. זאת אף שהסגירה היתה אפשרות ממשית שנדונה בחברה־האם של המפעל במקביל לשיחות שניהלה השותפות עם הרשות.

בהודעת הרשות נכתב כי היא "רואה באי־גילוי מידע זה הפרה של חובת הגילוי החלה על אלון גת מכוח הרישיון המותנה, ומכוח אישור התעריף שניתן לה, וכן הפרת חובת תום הלב הכללית". עם זאת, בנסיבות המקרה הייחודיות הרשות לא מצאה ש"ניתן לקבוע בוודאות מספקת שאי־הגילוי והפרת חובת תום הלב שינו בהכרח את מצבה של אלון גת לטובה". השותפות תוכל להמשיך בבניית התחנה ויישמר לה תעריף מכירת החשמל. הרשות הבהירה כי "אם יתעוררו מקרים דומים בעתיד, היא רואה עצמה חופשייה לנקוט סנקציות חריפות יותר".

אלון מרכזי אנרגיה גת מסרה: "אלון גת הבהירה לרשות כי היא עומדת על דעתה כי פעלה בתום לב, ולא היתה כל הפרה מצדה של חובת הגילוי על פי תנאי הרישיון המותנה. עם זאת, בנסיבות העניין, וכדי שלא לעכב את התקדמות פרויקט תחנת הכוח, הודיעה אלון גת לרשות כי מתוך הבנה שחילוט הערבות יביא לסיום מהיר של הליך הבדיקה, וימצה את ההליכים שיינקטו בעקבות סגירת המפעל, לא תתנגד אלון גת לחילוט".

מפעל סוגת בקריית גת , צילום: אלי הרשקוביץ מפעל סוגת בקריית גת | צילום: אלי הרשקוביץ מפעל סוגת בקריית גת , צילום: אלי הרשקוביץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות