אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלים בכירים לשעבר בריו טינטו מואשמים בהונאה ובהסתרת הפסדים צילום: בלומברג

מנהלים בכירים לשעבר בריו טינטו מואשמים בהונאה ובהסתרת הפסדים

על פי כתב התביעה שהוגש בארה"ב מואשמים המנכ"ל לשעבר תומאס אלבניס וסמנכ"ל הכספים לשעבר גאי אליוט שלא עמדו בתקנות החשבונאות ומדיניות החברה בכל הקשור להערכה ותיעוד שווי הנכסים שרכשה החברה במוזמביק

18.10.2017, 11:14 | שירות כלכליסט
ענקית הכרייה ריו טינטו ושני מנהלים בכירים לשעבר בחברה מואשמים בארה"ב בהונאה ובהסתרת הפסדים על ידי ניפוח השווי של המכרות שלה באפריקה.

מהחברה הבריטית – אוסטרלית נמסר בתגובה כי הם "יגנו במרץ" נגד ההאשמות שהוגשו על ידי רשות ני"ע האמריקאית (SEC). לפי הצהרה שהגישה החברה, "לאחר שבית המשפט ייקח את כל העובדות בחשבון, ההאשמות יידחו".

ריו טינטו, צילום: בלומברג ריו טינטו | צילום: בלומברג ריו טינטו, צילום: בלומברג

הפרשה מתרכזת בנכסים שרכשה במוזמביק ב-2011 עבור 3.7 מיליארד דולר, אותם מכרה כעבור מספר שנים ב-50 מיליון דולר. על פי כתב התביעה שהוגש בארה"ב מואשמים החברה וכן המנכ"ל לשעבר תומאס אלבניס וסמנכ"ל הכספים לשעבר גאי אליוט שלא עמדו בתקנות החשבונאות ומדיניות החברה בכל הקשור להערכת ותיעוד שווי הנכסים. שכן הטענה היא כי זמן קצר לאחר השלמת העסקה הבינו שהמכרות יפיקו פחות פחם מהמצופה ובאיכות נמוכה יותר. "המנהלים הבכירים בריו טינטו הפרו את חוקי הדיווח בכך שהסתירו מהדירקטוריון, רואי החשבון והמשקיעים את העובדה המהותית שעסקה בשווי מיליארדי דולרים נכשלה", נמסר מרשות ני"ע.

לפי ההאשמות, בכך שהונו את המשקיעים, הצליחה החברה לגייס 5.5 מיליארד דולר ממשקיעים בארה"ב.

כתוצאה מהגשת כתב האישום התפטר אליוט מתפקידו הנוכחי כדירקטור חיצוני בענקית הנפט רויאל דאץ' של.

במקביל לחקירת הרשויות בארה"ב, עסקיה של החברה במוזמביק עמדו גם במרכז חקירה בבריטניה, בסיומה הוטל על ריו טינטו קנס של 27 מיליון ליש"ט בגין הפרת חוקי חשבונאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות