אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החזון של נשיא סין: מדינה סוציאליסטית מודרנית פתוחה לעולם צילום: איי אף פי

החזון של נשיא סין: מדינה סוציאליסטית מודרנית פתוחה לעולם

שי ג'ינפינג נאם במשך 3 שעות במהלך קונגרס המפלגה הסוציאליסטית שנפתח היום. הוא הדגיש את חשיבות המלחמה בשחיתות והשתמש במונח עידן חדש 36 פעמים בנאומו. בסיומו של הקונגרס בעוד שבוע תיבחר הוועדה שתשלוט בסין בחמש השנים הבאות

18.10.2017, 11:34 | שירות כלכליסט
בסין נפתח היום קונגרס המפלגה הקומוניסטית, והנשיא שי ג'ינפינג התחייב כבר בתחילתו לבנות "מדינה סוציאליסטית מודרנית" שתהיה גם פתוחה לעולם.

נאומו של שי, שנמשך קרוב לשלוש וחצי שעות, פרס את חזונו להפיכתה של סין למדינה משגשגת ומרכזית בעולם. הוא הדגיש את חשיבות המלחמה בשחיתות והבהיר כי אין תכניות לרפורמה פוליטית.

קראו עוד בכלכליסט

"לאחר תקופה ארוכה של עבודה קשה, הסוציאליזם באפיונו הסיני, נכנס לעידן חדש. זה כיוון היסטורי חדש בפיתוח של המדינה שלנו", הדגיש. הוא השתמש במונח עידן חדש 36 פעמים בנאומו. לדבריו, עד 2050 המפלגה הקומוניסטית תהיה קרובה להגשמת תכנית "סין היפה", שכוללת הרחבת שלטון החוק, חברות חדשניות, סביבה נקייה, הרחבת מעמד הביניים, תחבורה ציבורית הולמת וצמצום הפערים בין אזורי הכפר והערים.

שי ג שי ג'ינפינג נשיא סין | צילום: אי פי איי שי ג

הקונגרס של המפלגה הקומוניסטית נערך פעמיים בעשור ונמשך שבוע שלם מאחורי דלתיים סגורות. בסיומו תיבחר הוועדה שתשלוט בסין בחמש השנים הבאות. בכל מקרה שי, שנכנס לתפקיד ב-2012 צפוי רק לחזק את אחיזתו בשלטון.

לנאומו של שי הקשיבו 2,000 נציגים, ביניהם נזירים בודהיסטים, זוכי מדליות אולימפיות, חקלאים, אסטרונאוט והנשיא לשעבר ג'יאנג דזה-מין בן ה-91. שי התייחס בנאום גם לתחום הכלכלה, והבטיח להקל את הגישה לשוק למשקיעים זרים, להרחיב את הכניסה למגזר השירותים ולהעמיק את הרפורמה בשער החליפין והמערכת הפיננסית, תוך חיזוק החברות הממשלתיות.

עם זאת, שי לא פירט יותר מדי את המהלכים שהוא מתכוון לבצע לממש את החזון. אף מדינה לא יכולה להתמודד לבדה עם כל האתגרים שעומדים בפני האנושות, אף מדינה לא יכולה להרשות לעצמה להסתגר בתוך עצמה", אמר שי במה שנתפסה כעקיצה נגד מדיניות אמריקה תחילה של דונלד טראמפ.

השווקים הגיבו באדישות יחסית לנאומו של שי. מדד שנגחאי המשולב עלה ב-0.3% בשעות הבוקר, ואילו היואן התחזק ב-0.2% מול הדולר.

"יש לנו טיוטה די ברורה של הכלכלה הפוליטית של שי, הכוללת חיזוק המגזר הציבורי שישמש כמנוע לצמיחה", הגיב ג'וד בלנשט בחברת המחקר Conference Board’s China Center.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות