אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרדי החקלאות והכלכלה סיכמו: עד שנת 2020 יגדלו מכסות יבוא פטורות ממכס לשמן זית צילום: שאטרסטוק

משרדי החקלאות והכלכלה סיכמו: עד שנת 2020 יגדלו מכסות יבוא פטורות ממכס לשמן זית

על פי המתווה, בשנת 2018 תעמוד המכסה על 1,700 טון ותגדל בהדרגה עד 2,000 טון ב- 2020. ההסכם מאפשר ודאות רב שנתית לענף שמן הזית, שהיה תלוי עד כה מדי שנה בהחלטות קצרות מועד, באשר לפתיחת המכסות והיקפן

18.10.2017, 12:01 | נורית קדוש

בעיכוב ממושך שנבע ממחלוקת בין משרדי החקלאות לכלכלה, סיכמו הצדדים על מתווה רב–שנתי, עד לשנת 2020, לפתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס לשמן זית. על פי המתווה שסוכם, בשנת 2018 תעמוד המכסה על 1,700 טון ותגדל בהדרגה עד 2,000 טון ב- 2020. מכסות אלו מצטרפות למכסות היבוא השנתיות בהיקף של 1,200 טון, הנובעות מהסכמי הסחר של ישראל עם האיחוד האירופי ועם ירדן. שיעור המכס על יבוא שמן זית מהווה כמעט שליש מערך הסחורה בשער הנמל, ולפיכך מדובר במתווה שיש בו להקל על יוקר מחירי המזון. ההסכם מאפשר ודאות רב שנתית לענף שמן הזית, שהיה תלוי עד כה מדי שנה בהחלטות קצרות מועד, באשר לפתיחת המכסות והיקפן. אי וודאות זו לא אפשרה לגורמים בענף תיכנון ארוך טווח, ויצרה חשש מעליות מחירים אשר נבעה בין היתר מחוסר ודאות.

קראו עוד בכלכליסט

המחלוקות בין החקלאות לכלכלה עסקה בחלוקת המכסה בין יבוא שמן בבקבוקים המיועדים לשיווק קמעונאי לייבוא צוברי שמן, העוברים במפעלים תהליכים נוספים, בטרם הביקבוק. משרד החקלאות רצה ששיעור גדול יותר יגיע בצוברים, בכדי לספק עבודה למפעלים החקלאיים, בעוד במשרד הכלכלה רצו שמחצית מהכמות תגיע בבקבוקים. לפי ההסכם הנוכחי, כ- 30% בלבד יגיע בבקבוקים והיתר בצוברים.

שמן זית, צילום: שאטרסטוק שמן זית | צילום: שאטרסטוק שמן זית, צילום: שאטרסטוק

על פי הסיכום אליו הגיעו המשרדים, בחלוקת הקצאות מן המכסות הפטורות ממכס בצוברים, המיועדות למפעלי שמן זית מקומיים, יילקחו בחשבון היקפי הרכש של שמן מייצור מקומי על ידי המפעלים המקומיים, כך שככל שהיקף הרכש של שמן זית מייצור מקומי גבוה יותר, יגדל הסיכוי לקבלת הקצאות גדולות יותר ביבוא צוברים בתנאים של פטור ממכס.

שוק שמן הזית בישראל מוערך בכ- 20,000 טון לשנה, כמחצית מהשמן מיועד לשוק הקמעונאי ומחציתו הנוספת נצרכת על ידי השוק המוסדי, מפעלי תעשייה ומשקי בית, המגדלים עצי זית ומייצרים שמן לצריכה עצמית. הציפייה היא שלאור ההסכם שהושג, סך היקפי היבוא של שמן זית בפטור ממכס יעמד על כ-35% מצריכת השוק הקמעוני, והדבר יבוא לידי ביטוי בהגברת התחרות ובהפחתת מחירים לצרכן, כמו גם בגידול בצריכת שמן זית בישראל, על חשבון שמנים אחרים, נחותים יותר מבחינה איכותית ובריאותית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות