אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
Equinom גייסה 4 מיליון דולר מפורטיסימו צילום: עמית שעל

Equinom גייסה 4 מיליון דולר מפורטיסימו

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה להשבחת זרעים, שמשלבת טיפוח קלאסי עם גנומיקה וביו-אינפורמטיקה. זהו סבב שלישי לאקווינום, שעד כה השקיעו בה חברת הזרע ובעלי קבוצת דנציגר - ועתה צפויה להתרחב

18.10.2017, 17:43 | מאיר אורבך
חברת אקווינום (Equinom) מקיבוץ גבעת ברנר, העוסקת בטיפוח והשבחת זרעים לתעשיית המזון העולמית, גייסה 4 מיליון דולר מקרן הפרייבט אקוויטי פורטיסימו קפיטל כחלק מסבב הגיוס השלישי. אקווינום, שהוקמה ב-2012, גייסה עד כה 2.25 מיליון דולר בשני סבבים מחברת הזרע (1939) המתמחה בייצור זרעים וגידולי שדה ומהמשקיעים הפרטיים מיכה וגבי דנציגר, בעלי קבוצת דנציגר.

קראו עוד בכלכליסט

אקווינום פעילה בתחום הפיתוח וההשבחה של זרעים באמצעות טכנולוגיה המבוססת על אלגוריתמים שפיתחה, המשלבת בין טיפוח קלאסי לבין שיטות בגנומיקה וביו-אינפורמטיקה. לחברה שני קווי מוצרים מובילים: זרעי שומשום לייצור שמן וטחינה וכן קטניות בעלות חלבון גבוה.

יובל כהן, מייסד ושותף מנהל בקרן פורטיסימו, צילום: אוראל כהן יובל כהן, מייסד ושותף מנהל בקרן פורטיסימו | צילום: אוראל כהן יובל כהן, מייסד ושותף מנהל בקרן פורטיסימו, צילום: אוראל כהן

מהחברה נמסר שזרעי הקטניות שפיתחה החברה - אפונה, חומוס ולוביה - מכילים 50% יותר חלבון בהשוואה לזרעים הקיימים בשוק. מדובר בתוספת משמעותית בעלת ערך כלכלי רב, בשל צמיחה בביקוש לחלבונים מהצומח - בפרט כאלה שלא הונדסו גנטית. חברות המזון הגדולות נאלצות להסתפק בחלבון המופק מסויה מאחר שהוא היחיד שזמין בשוק. כל אותן חברות מחפשות תחליפים לסויה, הנחשב למוצר בעייתי - אלרגני ומהונדס גנטית, אלא שכיום אין שום מקור צמחי אחר ממנו ניתן להפיק חלבון איכותי במחיר תחרותי.

בנוסף, אקווינום פיתחה זנים של זרעי שומשום מתקדמים, ובכך פתרה בעיה שהעסיקה את עולם החקלאות במשך עשרות שנים. למרות גודלו של שוק השומשום, שמגיע למכירות בהיקף של כ-8 מיליארד דולר בשנה, מתברר כי את הזנים הקיימים כיום בשוק ניתן לקצור רק בעבודה ידנית, ולפיכך רוב השומשום בעולם גדל במדינות העולם השלישי בהן כוח העבודה זול משמעותית. לעומתם, הזרעים של אקווינום מתאימים לקציר מכני, והחל תהליך מסחור שלהם בארה"ב ובאוסטרליה. בנוסף, חתמה אקווינום על מספר חוזים, ביניהם עם חברת סברה.

"באמצעות הטכנולוגיה שפיתחנו באקווינום, המבוססת על מערכת הכלאות מתוחכמת, הצליחה החברה להעלות את תכולת החלבון בזרעים של מספר סוגי קטניות. הטכנולוגיה שפיתחנו תאפשר להוזיל את מחירי החלבון ולייצר מאכלים עם חלבונים באיכות גבוהה, שאינם מהונדסים גנטית", מסר ד"ר גיל שלו, מייסד ומנכ"ל החברה, והוסיף: "ההשקעה מפורטיסימו מספקת לנו גב פיננסי שיאפשר לנו להאיץ את פיתוח הזרעים ולזרז את מסחור הזנים בארצות הברית ובאוסטרליה. אני צופה כי בתוך כמה שנים נוכל להציג חלופות חלבון בריאות ואטרקטיביות שיהפכו למוצרי צריכה המוניים. ההון שגויס גם יסייע לנו להאיץ את פיתוח המוצרים הבאים בחברה, בדגש על גידולים שיכולים להכניס לחברה עשרות מיליוני דולרים בשנה".

יובל כהן, מייסד ושותף מנהל בקרן פורטיסימו, הוסיף: "ההשקעה באקווינום היא חלק מאסטרטגיית ההשקעה של פורטיסימו בחקלאות בכלל ובחברות זרעים בפרט, במסגרתה השקענו גם בחברת אוריג'ין זרעים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות