אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תדון בחוק שיחייב את קק"ל להעביר מיליארד שקל למדינה צילום: עומר מסינגר

ועדת הכספים תדון בחוק שיחייב את קק"ל להעביר מיליארד שקל למדינה

לאחר שמנכ"ל משרד האוצר ביקש מקק"ל להעביר כספים למדינה ונתקל בסירוב, תדון ועדת הכספים בהצעת חוק לפיה אם הקרן תמשיך לסרב לההעברה - יבוטל הפטור ממס המוענק לה

19.10.2017, 16:32 | שחר אילן

ועדת הכספים של הכנסת תחל ביום שני הקרוב לדון בהצעת חוק שלפיה תחויב קק"ל להעביר מיליארד שקל לאוצר המדינה ב-2018. זאת לאחר שלפני כחודש הופיעו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וראש מטה ראש הממשלה יואב הורוביץ בפני דירקטוריון קק"ל וביקשו את הסכמתם להעברה.

קראו עוד בכלכליסט

השניים הסבירו את הדרישה בין היתר בצרכים בטחוניים. הדרישה נתקלה בביקורת רבה בדירקטוריון בשל עודפי התקציב הגדולים העומדים לרשות הממשלה.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

הר הכספים שצברה קק"ל עד 2015 בסך 4 מיליארד שקל הפך אותה ליעד לדרישות חוזרות ונשנות של האוצר להעברת כספים למדינה. במסגרת הסכם קודם שנחתם העבירה קק"ל 2.2 מיליארד לקופת המדינה בשנים 2016 ו-2017. בהסכם נקבע שלא יהיו למדינה דרישות תקציביות נוספות עד 2021. למרות זאת, האוצר הסתמך על העברה נוספת של מיליארד שקל כמקור מימון לתקציב 2018.

הצעת החוק שתאפשר את ההלאמה אושרה בקריאה ראשונה במסגרת חוק ההסדרים של תקציב 2016-2015. בהמשך הוקפאה במסגרת ההבנות שהושגו בין מדינה לקק"ל על העברת 2.2 מיליארד שקל, וכעת מתכוונת הממשלה להקים אותה לתחייה. ההצעה יוצרת מנגנון שבו אם תסרב קק"ל להעביר את הכסף יבוטל הפטור ממס המוענק לה ולחברת הבת שלה הימנותא.

בפועל, בקק"ל הביעו כבר נכונות להעביר את הכסף והוויכוח הנוכחי הוא בעיקר על התנאים. בקק"ל מעוניינים שהכסף ינותב לפרויקטים שהיא תבצע ומתאימים למטרותיה, ואילו באוצר מעוניינים להפוך את הכסף למקור תקציבי בהתאם לסדרי העדיפויות של המדינה. בכל מקרה, סביר שלאחר שתושג הסכמה, הצעת החוק תוחזר למגירה עד למחלוקת הבאה.

יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר | צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל

הישיבה בנושא קק"ל תהיה הישיבה הראשונה של ועדת הכספים בכנס החורף של הכנסת. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה הסביר את המהלך בכך ש"כולם פנו אלי בנוגע לכך שחסר כסף - ראש הממשלה, שר האוצר - ובקק"ל יש עודף". גפני אמר שהוא עצמו בעד המהלך. "בעיניי, מי שמייצג את העם היהודי הם הכנסת והממשלה". עוד ציין שהוא שמע ששר החקלאות אורי אריאל הביע תמיכה בהשראת הכסף בקק"ל - "וזו סיבה מספיק טובה עבורי בשביל לתמוך".

אריאל אמר השבוע ש"זה שהמדינה תחליט להכניס את ידה לכיס של קק"ל בלי לשאול אף אחד, בשיטת 'מה שלא הולך בטוב ילך בכוח', זה לא נראה לי נכון ומוצדק".

לדבריו, "הקרן הקיימת עושה פעילות שכל עם ישראל רואה אותה, ביערות ובפארקים. קק"ל היא חברה לתועלת הציבור, לא למען רווחים פרטיים. בין ביקורת לבין הלאמה יש הבדל גדול ואני אפעל שזה לא יקרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות