אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנאט נתן רוח גבית לרפורמת המס של טראמפ: אישר את מתווה התקציב ל-2018 צילום: רויטרס

הסנאט נתן רוח גבית לרפורמת המס של טראמפ: אישר את מתווה התקציב ל-2018

ההצעה, שאושרה ברוב של 51 מול 49, תגדיל את הגירעון התקציבי ב-1.5 טריליון דולר על פני עשור, ונועדה לממן את הקיצוץ במסים; הסנטור ברני סנדרס: "זו לא הצעת תקציב גרועה. זוהי הצעה איומה"

20.10.2017, 09:21 | שירות כלכליסט

התוכנית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לרפורמת מס מקיפה צלחה מכשול נוסף אמש, כשהסנאט אישר את מתווה התקציב הפיסקאלי לשנת 2018. מתווה זה יסלול את הדרך לרפובליקנים לדחוף חבילת קיצוצי מס גם ללא תמיכתם של הדמוקרטים.

קראו עוד בכלכליסט

הסנאט אישר ברוב של 51 מול 49 את הצעת התקציב שתוסיף עד 1.5 טריליון דולר לגירעון הפיסקאלי בעשור הקרוב ושנועדה לממן את קיצוצי המס המוצעים.

"כעת, עם מתווה תקציב זה, אנו נמצאים על הדרך הנכונה לספק את העזרה שלה כה זקוקים אזרחים ומשפחות באמריקה, שנשאו על כתפיהם את נטל המס הבלתי הוגן", אמר מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטץ' מקונל.

עם זאת, יש להניח כי הדמוקרטים יתנגדו לתוכנית המס של ממשל טראמפ, המבטיחה להביא לאזרחים ולעסקים אמריקאים קיצוצי מס בסדר גודל של עד 6 טריליון דולר.

"זו לא הצעת תקציב גרועה. זוהי הצעה איומה", אמר טרם ההצבעה הסנטור ברני סנדרס. "בזמנים של אי שוויון כלכלי מאסיבי, הצעת תקציב זו מעניקה הקלות מס של 1.9 טריליון דולר לאחוזון העליון".

טראמפ, צילום: איי אף פי טראמפ | צילום: איי אף פי טראמפ, צילום: איי אף פי

ואולם הצעת התקציב עדיין צריכה לעבור התאמה לגרסה שונה באופן ניכר שאושרה בבית הנבחרים, שם אומרים הרפובליקנים שהדיונים על גרסה מאוחדת עשויים גם לארוך עד שבועיים.

הגרסה של בית הנבחרים כוללת הפחתות במסים, ובמקביל קיצוצים של 203 מיליארד דולר מתקציבי תוכניות ממשלתיות כגון סיוע למזון לנזקקים. הגרסה של הסנאט, לעומת זאת, מורה לוועדת האנרגיה והמשאבים הטבעיים של ארה"ב לקצץ לפחות מיליארד דולר מהוצאותיה בעשור הקרוב.

הצעת התקציב שבה דנה הסנאט כוללת גם כלי חקיקתי המאפשר לרפובליקנים, השולטים ב-52 מתוך 100 המושבים בסנאט, להעביר חקיקת מס בסנאט ברוב רגיל. ללא כלי זה, אישורה של רפורמת מס מצריך 60 קולות וללא ספק היה נכשל.

לאחר שלא הצליחו לזכות באישור לביטול תוכנית ביטוח הבריאות של אובמה, אובמה-קר, הרפובליקנים, ובהם טראמפ, התמודדו עם לחץ עצום להעביר את רפורמת המס.

על אף שלא יהיה צורך בתמיכתם של הדמוקרטים למהלך קיצוצי המס, טראמפ ביקש מהם לתמוך במהלך, וזאת בפגישה שנערכה ביום ד' עם חברי הוועדה הפיננסית משתי המפלגות.

לפי הבית הלבן, קיצוץ מס החברות מ-35% ל-20% יביא ליצירת עבודות ולהעלאת השכר לעובדי צווארון כחול. הדמוקרטים טוענים כי מהלך זה יטיב אך ורק עם בעלי ההון, יביא להעלאת המס על חלק מהמעמד הבינוני ויגדיל את הגירעון התקציבי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות