אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקמפיין לפיצול קרדיט סוויס עולה מדרגה צילום: בלומברג

הקמפיין לפיצול קרדיט סוויס עולה מדרגה

המשקיע האקטיביסט רודולף בולי פרסם בפומבי את תוכניתו ומסר כי הוא מנהל מגעים עם יותר מ-150 משקיעים פוטנציאלים כדי לגייס מיליארד פרנק שוויצרי כחלק מהמהלך שהוא מתכנן לפצל את הבנק

21.10.2017, 12:13 | בלומברג

רודולף בולי, משקיע קרנות הגידור האקטיביסט שפועל לפירוק קרדיט סוויס, אמר אתמול (ו') כי הוא מנהל מגעים עם יותר מ-150 משקיעים פוטנציאלים במטרה לגייס מיליארד פרנק שוויצרי (1.2 מיליארד דולר) כחלק מהקמפיין שלו.

קראו עוד בכלכליסט

בולי, שקבוצת ההשקעות שלו RBR מנהלת כ-250 מיליון פרנק, אמר כי רוב התומכים הפוטנציאליים שגייס לפירוק הבנק אינם בעלי מניות בקרדיט סוויס. הוא הביע את ביטחונו שיוכל לגייס את ההון הדרוש בחודשים הקרובים לאור שיחות עם משקיעים אלו, אולם לא מסר פרטים נוספים בעניין.

 

המנכ"ל טידג המנכ"ל טידג'אן תיאם | צילום: בלומברג המנכ"ל טידג

"קיים עניין עצום (ברעיון הפירוק) משום שלא כל סקטור הבנקאות באמת השתבש", אמר בולי, "משקיעים רבים שעמם אנו משוחחים רואים פה הזדמנות".

האם שווי הבנק אכן יכפיל את עצמו?

בולי, שהקרן שלו מחזיקה ב-0.2% מהבנק השוויצרי, שואף לפצל את קרדיט סוויס לשלוש חברות נפרדות, וטוען כי מהלך כזה יכפיל את שווי השוק הנוכחי של הבנק, העומד כעת על כ-40 מיליארד פרנק.

עם זאת, התוכנית של בולי נדחתה על ידי קרדיט סוויס ובעלת המניות הגדולה ביותר של הבנק, האריס אסוסייטס (Harris Associates), שבבעלותה 9% מהבנק. דייוויד הרו, שותף בהאריס, אמר כי יש לבחון את פרטי ההצעה אולם הערכות השווי של בולי הינן בבחינת "חלומות באספמיא" והמשקיע לא רכש די ממניות הבנק. "אנו תומכים לחלוטין בהנהלת קרדיט סוויס ולא תומכים בתוכנית הפיצול שהציגה RBR", אמר הרו במייל לבלומברג.

בראיון לבלומברג אמר בולי כי שיחותיו עם מנכ"ל קרדיס סוויס, טידג'אן תיאם, היו "דווקא ידידותיות", וכינה אותו "בחור נהדר". המשקיע אמר כי הוא מאמין כי תיאם יסכים בסופו של דבר להצעותיו.

גישה יוצאת דופן

גישתו של בולי נחשבת יוצאת דופן בעולם בעלי המניות האקטיביסטיים, שבו מנהלי קרנות גידור על פי רוב מגייסים ראשית את ההון הדרוש לקבל נתח משמעותי בחברה, ורק אחר כך מציגים בפני ההנהלה דרישות לשינויים. בולי, שהציג לראשונה את תוכניתו בפומבי בוועידה בניו יורק, מקווה שהאסטרטגיה שלו תהיה אטרקטיבית דיה למשקיעים.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

אולם לא ברור מהו התמריץ שאמורים משקיעים פוטנציאלים להציג לקרנות שלהם, במקום לרכוש מניות באופן ישיר ולחסוך את עמלות הקרן. בולי אמר שהמשקיעים שעמם שוחח עד כה חתמו על הסכם סודיות, ולדבריו ההשקעה לצד RBR מעניקה לבעלי המניות הזדמנות לאמץ במלואה את תוכניתה של הקרן ויעניק לה יותר משקל בחברה. הוא אמר שאם בעלי המניות, ההנהלה ודירקטוריון הבנק לא ימצאו טעם בתוכנית – יזנח אותה. לדבריו, "לא מדובר באגו טריפ".

בולי אמר עוד שהנהלת הבנק והדירקטוריון מתאימים במתכונתם הנוכחית ליישום התוכנית שלו, וזאת עם תום תוכנית שלוש השנים שהציגו. הבנק השוויצרי החל לפני שנתיים במהלך של ארגון מחדש של הבנק בהובלת תיאם, כולל קיצוץ בפעילות במסחר הנחשב תנודתי והגברת פעילות ניהול ההון הפרטי. אבן יסוד של אסטרטגיה זו היא ההתמקדות בנק ההשקעות בצרכיהם של לקוחות ההון הפרטי של הבנק.

כשנשאל לגבי קיצוצים בכוח האדם של הבנק, אמר בולי כי אם תוכניתו תיושם אכן יתבצעו פיטורים בהיקף מסוים אולם בטווח הארוך תוביל התוכנית ליצירת משרות נוספות. הוא אמר כי בקרדיט סוויס עובדים יותר מידי סוחרים.

קרן RBR נוסדה ב-2003 ומתמחה באקוויטי ביבשת אירופה, כולל אסטרטגיות לונג ושורט. נכסי הקרן ירדו משיא של כ-800 מיליון פרנק טרם המשבר הכלכלי. האסטרטגיה האקטיביסטית של הקרן החלה כאשר רכשה ב-2014 נתח בחברת גייטגרופ השוויצרית. לאחרונה ניסתה ללא הצלחה להביא להדחתו של מנכ"ל GAM, קרן ניהול נכסים שוויצרית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות