אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביקושים עודדו את חברת החשמל להרחיב את גיוס החוב צילום: ישראל יוסף

הביקושים עודדו את חברת החשמל להרחיב את גיוס החוב

אחרי שהנפקת החוב זכתה לביקושים של 5.1 מיליארד שקל בשלב המוסדי, החליטה החברה להגדיל את הגיוס מ־2 מיליארד שקל ל־3.3 מיליארד שקל. מחר צפוי להתקיים השלב הציבורי של הגיוס, אך בהנהלת החברה לא צופים הסתערות של המשקיעים

22.10.2017, 07:51 | ליאור גוטמן

חברת החשמל ניצלה את הביקושים הגבוהים שקיבלה בשלב המוסדי כדי להרחיב את הגיוס המתוכנן שלה מ־2 מיליארד שקל ל־3.3 מיליארד שקל. חברת החשמל תכננה את הגיוס זה מכבר, ואת תמורתו היא מייעדת למיחזור חוב קיים ולצרכים תפעוליים שונים.  

קראו עוד בכלכליסט

היציאה לגיוס החוב דווחה בשבוע שעבר עם כוונה מקורית להגיע לרף של עד 2 מיליארד שקל, כאמור, אולם ביקושים ערים שהזרימו המוסדיים – של 5.1 מיליארד שקל – שכנעו את ההנהלה להרחיב את הגיוס המתוכנן ל־3.3 מיליארד שקל. מחר אמור להתקיים השלב הציבורי של הגיוס אולם בהנהלת חברת החשמל סבורים כי הסיכוי שיתקבלו בו התחייבויות חדשות הוא נמוך יחסית, ולכן אף אחד לא מצפה שם שההיקף הכספי של כלל גיוס החוב ישתנה דרמטית.

לא הכצעקתה ליפתח רון טל אין הרבה סיבות לגאווה חרף היותה חברה ממשלתית בעלת דירוג גבוה, חברת החשמל העניקה למוסדיים הטבות מפליגות כדי לפתות אותם לרכוש את האג"ח אלי שמעוני , 5 תגובותלכתבה המלאה

הרחבת שתי סדרות קיימות

גיוס החוב בוצע באמצעות הרחבה של שתי סדרות אג"ח קיימות (סדרה 28, שקלית, במח"מ של 3.2 שנים, וסדרה 29 צמודת המדד, במח"מ של 6.8 שנים). לפי הודעת חברת החשמל, סדרה 28 קיבלה התחייבויות להזרמה של 370 מיליון שקל, עם תשואה לפדיון של 0.91% ומרווח של 0.5% מעל האג"ח הממשלתית המקבילה, ואילו סדרה 29 קיבלה התחייבויות לרכישה של כ־2.52 מיליארד שקל, בתשואה לפדיון של 1.35% ובמרווח של 1.14% מעל האג"ח הממשלתית הצמודה.

הנפקת האג"ח בוצעה בהתאם לתשקיף המדף שפרסמה החברה בנובמבר 2015, כאשר טרם הגיוס דורגו סדרות האג"ח בדירוג +AA ובאופק יציב על ידי S&P מעלות ושל Aa2 באופק יציב על ידי מידרוג. זאת, אחרי ששבוע לפני הגיוס שיפרה חברת הדירוג S&P העולמית את דירוג האשראי הבינלאומי של חברת החשמל, מ־-BBB ל־BBB. הנימוק: מצבה התפעולי של חברת החשמל השתפר עקב הפסקת העיצומים של הוועד וגם בשל השיחות המתחדשות על הרפורמה הארגונית שמתוכננות בחברה כבר 21 שנה.

"לקיחת אחריות על החוב"

אבי דויטשמן, סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל, אמר ל"כלכליסט" שהרחבת הגיוס היא פועל יוצא של תנאי שוק טובים. "הנתונים שקיבלנו מעידים שיכולנו לגייס קרוב ל־5 מיליארד שקל במחיר השוק, זאת מתוך כ־6 מיליארד שקל של ביקושים. אנחנו מדברים עם השוק על תוכניות התייעלות ועל לקיחת אחריות על החוב הפיננסי. זה מאפשר לנו להיות סלקטיביים ולהפחית את עלויות המימון שלנו. הגיוס הבא יתבצע בחו"ל אף שטרם התקבלה החלטה איפה. יהיו שני גיוסים שונים כי יש לנו מחזורים של 9-8 מיליארד שקל, והתחייבנו לעמוד בקצב ירידה של כחצי מיליארד שקל לשנה בחוב הפיננסי שלנו (חוב נוכחי של 42.5 מיליארד שקל, בנקים ומוסדיים – ל"ג)".

דויטשמן הוסיף שכחלק מחלוקת הסיכונים, חברת החשמל מחויבת לפצל את מקורות המימון שלה, ולכן פתחה לאחרונה קו אשראי של כרבע מיליארד שקל בבנק מזרחי טפחות.

אבי דויטשמן סמנכ"ל הכספים חברת החשמל, צילום: עמית שעל אבי דויטשמן סמנכ"ל הכספים חברת החשמל | צילום: עמית שעל אבי דויטשמן סמנכ"ל הכספים חברת החשמל, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות