אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'יי המיליונר, הפד מחכה לך צילומים: בלומברג

ניתוח כלכליסט

ג'יי המיליונר, הפד מחכה לך

נשיא ארה"ב הבטיח לחשוף "בקרוב מאוד" את זהותו של יו"ר הפד הבא. מי שעונה לפי הערכות על הקריטריונים של טראמפ הוא חבר מועצת הנגידים ג'רום (ג'יי) פאוול, שתומך בריבית נמוכה וגם בהקלת הרגולציה

23.10.2017, 15:38 | אורי פסובסקי

בהתאם לרוח הריאליטי השולטת בבית הלבן, הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביום שישי האחרון, כי במרוץ לראשות הבנק הפדרלי המרכזי נותרו שלושה מועמדים מובילים.

"הייתי אומר שאקבל החלטה בקרוב מאוד", הקפיד הנשיא לבנות מתח. לפי ההערכות, טראמפ מעוניין להכריז על המינוי לפני שהוא יוצא לבקור רשמי באסיה, בתחילת החודש הבא.

להבדיל ממינויים אחרים, אשר להם השלכות מרחיקות לכת עבור הציבור האמריקאי אבל לא בהכרח עבור שאר העולם, הרי שלזהות ראש הפד החדש יש חשיבות רבה לכלכלה הגלובלית ולשווקים. הריבית שקובע הפד היא זו שלפיה מתיישרים בפועל גם רוב הבנקים המרכזיים האחרים, והפד ממלא גם תפקיד מרכזי בפיקוח על המערכת הפיננסית. ב־2008 כבר נוכחנו מה עלול לקרות כשהפד מרופף את הרסן יותר מדי - גלי ההדף של המשבר הפיננסי הורגשו הרחק מעבר לים.

הספקולציות על זהות יו"ר הפד הבא מעסיקות את השווקים ואת הכלכלנים זה חודשים. במשך תקופה ארוכה היו שני מועמדים מובילים. הראשון, גארי קוהן, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, ובעברו מספר שתיים בגולדמן זאקס. פיננסייר עשיר מניו יורק - בדיוק מסוג האנשים החביבים על טראמפ. אלא שקוהן גינה בקיץ את תגובת הנשיא להפגנת הימין הקיצוני בשארלוטסוויל. כתוצאה, כך צוטט בזמנו מקורב לנשיא, "לקוהן יש יותר סיכוי לשבת בכסא חשמלי מאשר לשבת בראש הפד".

מימין: ג מימין: ג'ון טיילור, ג'נט ילן וג'רום פאוול. החלטה שתשפיע על הכלכלה הגלובלית | צילומים: בלומברג מימין: ג

ילן מועדפת על כלכלנים

המועמד השני שנחשב מוביל היה קווין וורש, עורך דין ובנקאי השקעות שכיהן בממשל ג'ורג' וו. בוש ומונה בשנת 2006, בגיל 35 בלבד, למועצת הנגידים של הפד, שם כיהן עד 2011. ובנוסף לכל זה, הוא נשוי לבתו של המיליארדר רונלד לאודר, מקורבו של טראמפ. אלא שלאחרונה נראה כי ירדה קרנו של וורש, אולי בגלל הביקורת הגורפת מכיוון הפרשנים הכלכליים באמריקה על תפקודו בפד בשנים שאחרי המשבר.

נותרו, אם כך, שלושה מועמדים, שאותם ראיין טראמפ לאחרונה. הראשונה היא יו"ר הפד הנוכחית, ג'נט ילן, שכהונתה מסתיימת בתחילת פברואר 2018. ילן, כלכלנית מוערכת שניווטה את הכלכלה האמריקאית להתאוששות בשנים האחרונות, היא המועמדת המועדפת על הכלכלנים בארה"ב. היא גם מזוהה עם עמדה 'יונית', כלומר מדיניות ריבית נמוכה יחסית, מהסוג החביב על טראמפ. לגנותה עומדים שני דברים: ילן היא שריד מממשל אובמה, שטראמפ עושה כל מאמץ כדי למחוק את מורשתו. היא גם היתה כוח מניע מאחורי הידוק הפיקוח על המערכת הפיננסית אחרי המשבר, ובנאום שנשאה בכנס השנתי של הפד בג'קסון הול, בקיץ, היא הזהירה מפני הקלת הרגולציה על מערכת הבנקאות. זו לא הרוח הנושבת מכיוון הבית הלבן.

מי שהותיר רושם אישי חיובי ביותר על טראמפ, לפי דיווחים, הוא פרופ' ג'ון טיילור, כלכלן נודע מאוניברסיטת סטנפורד, שהגיע לראיון בבית הלבן לפני שבועיים. טיילור ידוע כמנסח כלל טיילור, המנסה לקבוע את הריבית הרצויה על ידי שקלול קצב האינפלציה ושיעור האבטלה. הכלל הזה הוביל אותו לבקר את מדיניות הריבית הנמוכה של הפד בשנים האחרונות ולהזהיר שוב ושוב מאינפלציה - שלא התממשה. העמדה הנצית והקשיחה של טיילור הקימה עליו לא מעט כלכלנים, שסבורים שהמדיניות של ילן הוכתרה בהצלחה. והיא גם עשויה לעמוד לו לרועץ אצל טראמפ, שאמר בעבר כי "היה רוצה לראות את הריבית נשארת נמוכה". הוא בוודאי לא מעוניין בהעלת ריבית דרסטית מדי שתזעזע את שוקי המניות.

מי שנשאר, אם כך, הוא ג'רום (ג'יי) פאוול, המכהן כחבר מועצת הנגידים של הפד מאז 2012. פאוול, פיננסייר בעברו, שהונו האישי נאמד בעשרות מיליוני דולרים, הוא המועמד שמסמן המשכיות: הוא הצביע בעד כל החלטות הריבית של הפד במהלך כהונתו ותומך גם בקו הנוכחי, של הקטנה הדרגתית של מאזן הבנק המרכזי. אבל להבדיל מילן, פאוול נחשב כמי שמאמין בגישה רכה יותר מול המערכת הפיננסית.

גם השווקים ישמחו

פאוול, במילים אחרות, עונה על שני הקריטריונים של טראמפ: הוא מאמין בהמשך מדיניות הריבית הנמוכה, אבל גם בהקלת הרגולציה - וזה מה שהופך אותו למועמד המוביל. כך העריך לאחרונה פרופ' נראיינה קוצ'רלקוטה, לשעבר נגיד הבנק הפדראלי של מיניאפוליס. והוא לא היחיד שמעריך כי לפאוול סיכוי טוב לזכות במינוי. גם השווקים, אפשר לשער, יקבלו מינוי כזה בברכה.

פאוול, טיילור, ילן, ואולי מועמד אחר. טראמפ יכריז בקרוב, אחרי הפרסומות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות