אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפעם השנייה בתוך חודש: ריקול לביצי מאכל - בגלל סלמונלה צילום: עמית שעל

בפעם השנייה בתוך חודש: ריקול לביצי מאכל - בגלל סלמונלה

תוצאות בדיקות מעבדה חיוביות גרמו לעצירה מיידית של שיווק הביצים מתחנת המיון "יש מעוף"; מספר הביצים החשודות כנגועות, כ-10 מיליון, מהווה פחות מ-1% מסך הביצים המשווקות בארץ; יש מעוף בתגובה: "חשד כי הביצים שווקו בישראל באופן פיראטי תוך זיוף שם החברה"

22.10.2017, 21:12 | נורית קדוש

בפעם השנייה בתוך חודש שווקו לצרכנים ביצי מאכל הנגועות בסלמונלה. תחלואה שנגרמה מחיידק הסלמונלה הובילה את משרדי החקלאות והבריאות לבצע בדיקות מעבדה לביצים. תוצאות בדיקות מעבדה חיוביות גרמו לעצירה מיידית של שיווק הביצים מתחנת המיון "יש מעוף", והמשווק הונחה להוציא הודעה לציבור שלא לצרוך את הביצים המסומנות וז 98 תאריך אחרון לשימוש במקרר 7-11 וביצים המסומנות וק 67 תאריך אחרון לשימוש במקרר 14-11 ואין להחזירן לחנות אלא להשליכן לפח.

במשרדים טוענים כי מספר הביצים החשודות כנגועות, כ-10 מיליון, מהווה פחות מ-1% מסך הביצים המשווקות בארץ, וכי הם ממשיכים לערוך בדיקות וניטור לשמירה על בריאות הציבור, כולל לעניין החשד אשר הועלה על ידי המשווק כי שם המשווק זויף ומדובר למעשה בביצים שאינן של "יש מעוף" .

השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות הנחו את יחידת האכיפה והחקירות המרכזית של משרד החקלאות (פיצו"ח) לפתוח בחקירת החשד. 

מדובר כאמור במקרה השני בחודש האחרון בו ביצים של יש מעוף נמצאו נגועות בסלמונלה. בספטמבר, בעקבות עלייה במקרי התחלואה הקשורה לחיידק הסלמונלה, נערכו בדיקות מעבדה שהובילה לזיהוי ביצי מאכל הנגועות בזן אלים ששווקו לצרכנים תחת המשווק "יש מעוף". הביצים הנגועות בסלמונלה מזן אנטריטידיס נמצאו בבדיקה סביבתית של לולי הטלה באתר אחד, ועם גילוי תוצאות בדיקות המעבדה המשרדים עצרו מיידית את שיווק הביצים מתחנת המיון. גם אז מדובר היה בכ-10 מיליון ביצים שהגיעו לחנויות, ומשרדי הבריאות והחקלאות קראו לציבור לא לצרוך אותן, להשמידן.

ביצים, צילום: עמית שעל ביצים | צילום: עמית שעל ביצים, צילום: עמית שעל

המשרדים הודיעו כי ימשיכו לערוך בדיקות וניטור להימצאות סלמונלה במשקי ההטלה במסגרת תוכנית ניטור שגרתית ובתגובה למקרי תחלואה.

סלמונלה הוא חיידק החי נפוץ בעופות, ואולם הצפיפות והתנאים הירודים בלולים בישראל, מגבירים את שכיחותו. במשרד הבריאות טוענים כי במסגרת התוכנית לניטור סלמונלה בלולי הטלה נבדקו כבר 60% ממשקי המטילות במדינת ישראל ונמצא כי שכיחות הסלמונלה מזן האנטריטידיס בלולי ההטלה בישראל עומדת על פחות מ-3%.

במשרד הבריאות מבקשים להדגיש את החשיבות בבישול ביצים באופן מלא, בהימנעות מאכילת ביצת עין או ביצה רכה, ובאיחסון ביצים במקרר. הוראות אלו חשובות במיוחד לאוכלוסיות עם מערכת חיסון מוחלשת כגון של קשישים, ילדים ואנשים חולים.

תגובת יש מעוף: "מדובר בביצים שקיים חשד כי שווקו בישראל באופן פיראטי תוך זיוף שם חברת יש מעוף. בבדיקות משרד הבריאות, עקב תחלואה בבני אדם, נמצאה סלמונלה בביצה שסומנה וק67 (תאריך אחרון במקרר 14.11.2017) וקיים חשד להימצאות סלמונלה בביצה שסומנה וז98 (תאריך אחרון במקרר 7.11.2017). למען הזהירות בלבד, נקרא הציבור כאמור לא לצרוך ולהשמיד ביצים בעלות סימנים מזהים אלה.

"יודגש כי בבדיקות סביבתיות מקיפות שנערכו בשבוע האחרון על ידי השירותים הווטרינריים לא נמצאה בלולי חברת יש מעוף בגליל סלמונלה אינטריטידיס המסוכנת לציבור.

"חברת יש מעוף פנתה בעבר רבות למשרד החקלאות ולמועצה לענף הלול בדרישה להיאבק בהפצת ביצים מזויפות, אשר בעלות פוטנציאל לפגיעה קשה בבריאות הציבור ובפרנסת מגדלי ומשווקי הביצים המורשים בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות