אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חלוץ על פרשת הצוללות: "אני זוכר את בוגי כאיש דובר אמת"

הרמטכ"ל לשעבר אמר בכנס עסקים בעולם משתנה של "כלכליסט" ובנק לאומי בטבריה, כי "אין אף איום אמיתי על מדינת ישראל, לא ממצרים, לא מירדן, לא מסוריה וגם לא מאיראן". הצהיר: "פוליטיקה היא לא בשבילי"

23.10.2017, 13:09 | אדריאן פילוט

"מלחמות אינן דבר טוב ויש להן מחיר. קברנו לא מעט אנשים. יחד עם זאת, כשמסתכלים בפרספקטיבה, היום עושים כנס בטבריה על כלכלה ולא איך נכנסים למקלטים כי כבר יותר מעשור ילדים בצפון לא רצים למקלטים. זו תקופת השקט הארוכה ביותר שנרשמה לאחרונה", אמר הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ בכנס עסקים בעולם משתנה של "כלכליסט" ובנק לאומי בטבריה, בהתייחס למלחמת לבנון השנייה שבה כיהן כרמטכ"ל.

בתשובה לשאלת המנחה עמיר קורץ, אמר חלוץ כי "המערכה בסוריה אינה חדשה. היא נמשכת 6 שנים. במאקרו, מצבה כיום של ישראל הוא אחד הטובים שהיו אי פעם. ניתן להעצים הכל תמיד כדי לשרת אינטרסים כאלו או אחרים. אין אף איום אמיתי על מדינת ישראל, לא מצרים, לא ירדן, לא סוריה וגם לא איראן. לאיראן יש פוטנציאל להפוך בעתיד לאיום. יש שם מלחמה פנימית. היו כאלו שאמרו שיש להאיץ את נפילתו של אסד - ואני מעולם לא הייתי שותף לעמדה הזו. אף אחד לא יכול להגיד שאם אסד לא היה שם המצב היה יותר שקט. אבל אסור לנו לגלות איפוק או להכיל את האירועים. הינו כבר בסרט הזה לפני יותר מ-11 שנים. אסור לנו להצטייר כחלשים. ישראל נוקטת במדיניות הזו –ולא מתוך התלעמות".

על פרשת הצוללות אמר חלוץ כי "אם הדברים שמפורסמים בתקשורת אכן נכונים, אז קרה משהו מאוד חמור בתולדות מדינת ישראל. זה מחזיר אותי לפרשת רמי דותן של חיל האוויר. אבל זה עוד יותר גרוע כי ייתכן שמדובר במעשה קונספירטיבי. אני מקווה שיבואו חשבון עם כל מי שלקח חלק בזה, ללא קשר אם הוא איש צבא או פוליטיקאי. עלינו להסיק מסקנות בכל מיני נושאים לרבות רכישות כאלו ואחרות".

מימין: המראיין עמיר קורץ ודן חלוץ היום בכנס טבריה, צילום: עמית שעל מימין: המראיין עמיר קורץ ודן חלוץ היום בכנס טבריה | צילום: עמית שעל מימין: המראיין עמיר קורץ ודן חלוץ היום בכנס טבריה, צילום: עמית שעל

לשאלה לאיזה גרסא הוא מאמין - לזו של בנימין נתניהו או לזו של שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון השיב חלוץ: "אני זוכר את בוגי כאיש דובר אמת".

לשאלה האם נתניהו, שנמצא תחת חקירה פלילית, כשיר לכהן כראש הממשלה אמר חלוץ: "כאשר מסתכלים על המימד הנורמטיבי – האיום הכי גדול על ישראל הוא האיום הפנימי, התנהלות כוחנית, הצעות לחקיקה או חוקים חדשים שלא מובילים אותנו למקום טוב שאנו רוצים להיות -מדינת מופת. בישראל משתלט העיקרון "הפרד ומשול". אז מבחינה נורמטיבית הייתי מאמץ יותר את הדרך של יצחק רבין - כאשר המנהיג קם והלך. זה הדבר הנכון מבחינה ערכית".

לשאלה אם ישוב לפוליטיקה, שאותה עזב אחרי גיחה קצרה של כשנה הוא השיב: "פוליטיקה היא לא בשבילי. הדור של בני ה-25 צריכים להשתלט על הדברים האלו. המערכת הפוליטית נראית מבחוץ כדוחה, אבל שם מתקבלות ההחלטות".

חלוץ עלה לכותרות לאחרונה כאשר ביקר בחריפות את שרת הספורט ותרבות מירי רגב, שאותה מינה לדוברת צה''ל בעת כהונתו. היום הסתפק בכך שאמר: "היא הצליחה להתאים עצמה לקהלי היעד". חלוץ התייחס גם לדרישת מערכת הביטחון להגדיל את תקציבה ואמר כי "תקציב ביטחון גדול נוגס בתקציבים אחרים, כמו בריאות וחינוך. אבל חשוב לזכור כי לא כל תקציב הביטחון מקופתנו (מתייחס לסיוע האמריקאני)".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות