אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקיץ של המחאה החברתית - תנובה דאגה להעלאת מחירים צילום: צביקה טישלר

בקיץ של המחאה החברתית - תנובה דאגה להעלאת מחירים

הסכם הפשרה שעליו חתמה אתמול תנובה עם רשות ההגבלים, מפרט את המקרים שבהם ביצעה החברה הסדרים כובלים

23.10.2017, 21:41 | נורית קדוש

חתימת תנובה אתמול על הסדר הפשרה עם רשות ההגבלים - שבמסגרתו תשלם קנס של 25 מיליון שקל - חושפת את פרטי האירועים שבהם הודתה כי ביצעה הסדרים כובלים. מהמידע עולה כי במהלך המחאה החברתית של קיץ 2011, פעלה תנובה לשכנע את שופרסל להעלות מחירים בכל תתי הרשתות שלה, למעט במגזר החרדי.

קראו עוד בכלכליסט

במקרה הראשון, באוגוסט 2008, סיכמה תנובה עם רבוע כחול שהפעילה את רשתות מגה השונות, כי מחירי המכירה לצרכן של מוצרי חלב שונים ובהם גבינות צהובות, מעדני חלב, גבינת לאבנה ועוד, יעלו. עוד סוכם כי המחירים שבהם יימכרו המוצרים האמורים על ידי תנובה לרשת יועלו יומיים לאחר מכן.

שלוש שנים לאחר מכן, במאי 2011, כחודש לפני פרוץ מחאת הקוטג', סיכמה תנובה עם רשת שופרסל כי המחירים לצרכן של מוצרי סנפרוסט, מעדנות ומאמא עוף בתתי רשתות שופרסל השונות, למעט "יש" הפונה למגזר החרדי, יעלו ב-12.6.11.

המחאה החברתית. מימין: סתיו שפיר, דפני ליף ושיר נוסצקי, צילום: יובל חן המחאה החברתית. מימין: סתיו שפיר, דפני ליף ושיר נוסצקי | צילום: יובל חן המחאה החברתית. מימין: סתיו שפיר, דפני ליף ושיר נוסצקי, צילום: יובל חן

בהמשך לסיכום האמור, כעבור כחודש - במהלך ימי המחאה החברתית, בעוד הציבור מציף את הרחובות ומחרים את קוטג' תנובה - התקיימה פגישה בין נציג תנובה לנציג שופרסל ובה סוכם כי חרף כוונת שופרסל להוריד מחירי מוצרים אלו, הדבר לא יתקיים עד לשיחה שנקבעה ליומיים לאחר מכן.

באותה תקופה שקדמה למחאה, בעוד תנובה ערבה לכך שגבינה לבנה 250 גרם היא אחד המוצרים המרכזיים שבמיקוד המבצעים של המחלבות לקראת שבועות, פנתה תנובה לשופרסל והציעה לערוך מבצע אחיד על הגבינה האמורה, כך שמחירה יהיה זהה. בדרך זו, מובטח היה לתנובה יתרון ונמנע מצב שבו אחת המחלבות המתחרות היתה מפתיעה אותה עם מבצע עמוק יותר, שהיה גורם לצרכנים להעדיפה על פני תנובה. בהמשך, פנתה תנובה גם לרבוע כחול והציעה לה לקיים מבצע זהה לזה שהשיגה בשופרסל.

חשיפת האירועים מעצימה את תחושת ההחמצה שיש בהסדר הפשרה שאליו הגיעה הרשות וכרוך בקנס בגובה 25 מיליון שקל בלבד, לצד קנס אישי על המנכ"ל לשעבר אריק שור וסמנכ"ל המכירות לשעבר ארז וולף.

זאת ועוד, מההסדר נעדר אזכור לכך שמנכ"ל תנובה הנוכחי, איל מליס, כיהן באותה תקופה שבה נעברו העברות המוזכרות בהסדר ושבהן הודתה תנובה, כמנכ"ל תשלובת החלב ומנהל המכירות של תשלובת החלב ארז וולף שנקנס ב-75 אלף שקל, דיווח לו ישירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות