אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק על מחיר למשתכן בשוהם: זכאי סדרה ב' לא מושכים עתירתם

המאבק על מחיר למשתכן בשוהם: זכאי סדרה ב' לא מושכים עתירתם

השבוע הודיעה המדינה כי היא מבטלת את ההגרלה בשוהם עד למציאת פתרון ולכן יש למחוק את העתירה; כעת דורשים העותרים לדעת האם המדינה ביטלה את ההגרלה או רק הקפיאה אותה; המדינה תידרש להשיב בנושא עד ליום רביעי הקרוב

23.10.2017, 22:25 | דותן לוי
המאבק של זכאי סדרה א' וזכאי סדרה ב' על מכרז מחיר למשתכן בשוהם נמשך גם היום (ב') לאחר שהעותרים, זכאי סדרה ב', הגישו את עמדתם לבג"ץ וציינו כי הם מסרבים למשוך את עתירתם סביב ליקויים הקיימים לטענתם בהגרלה, וזאת בטרם תובהר להם עמדת המדינה בנושא והאם אכן ביטלה את ההגרלה או רק הקפיאה אותה. בעקבות זאת נתן השופט יורם דנציגר למדינה ארכה של יומיים על מנת להבהיר את כוונתיה לגבי ההגרלה. כמו כן, כל עוד העתירה לא מבוטלת צפוי דיון בנושא ביום ראשון הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

הזכאים מסדרה ב' של תוכנית מחיר למשתכן לא היו רשאים להשתתף בסבב ההגרלות הנוכחי אשר מיועד רק לנרשמי סדרה א'. טענתם של בני המקום מסדרה ב', היא כי עתודת הקרקע שיצאה להגרלה בישוב היא האחרונה ולכן יש לצרפם להגרלה. עמדת המדינה אשר הוצגה בעקבות כך על ידי פרקליטות המדינה הייתה שיש לבטל את ההגרלה ולקיים בדיקה חוזרת בנוגע לפרויקטים בשוהם, וכי ייבחנו תוספת זכויות בנייה אשר יגדילו את היצע הדירות בישוב גם לטובת זכאי סדרת ב'. לפיכך סבורה המדינה שיש למחוק את העתירה. אולם לטענת חלק מהזכאים, הודעת המדינה שפורסמה השבוע בנוגע למכרז, ובהמשך דרישתה למחוק את העתירה, הבהירו כי היא מנסה להימנע בכל מחיר מהכרעה של בג"ץ בנושא ומעדיפה למצוא את הפתרון לבד.

השופט דנציגר השופט דנציגר השופט דנציגר

הביטול הנקודתי של ההגרלה בשוהם אפשר למדינה להמשיך את ההגרלות ביתר הישובים שנכללו בסבב הנוכחי. העיכוב בהגרלות הנוספות נגרם בשל אופן עריכת ההגרלות המתקיימות בטור: ההגרלות בשוהם היו מספר 81-83 מתוך 106 הגרלות שתוכננו. במשרד השיכון יודיעו על ההחלטה לכל הזכאים שנרשמו להגרלות בסבב זה, ויאפשרו להם בתוך ארבעה ימים לשנות את בחירותיהם ולהוציא את שוהם מרשימת הישובים שבחרו.

במכרז הנוכחי בשוהם פורסמו בסך הכל 573 דירות מהן 142 מיועדות לבני המקום ואליהן נרשמו 160 מזכאי סדרה א'. מדובר בסיכויי זכייה גבוהים מאוד של קרוב ל-90%, כך שצירופם של זכאי סדרה ב' אשר מספרם עומד כיום על 369 לאותו מספר של דירות פוגע משמעותית בסיכויי זכאי סדרה א'. לפיכך, סביר להניח שכל החלטה שתתקבל על ידי המדינה ושתפגע בסיכויי הזכייה של זכאי סדרה א' תיענה בתגובה משפטית גם מצידם ולכן קיים יסוד סביר להניח כי ההכרעה בנושא זה עדיין לא נמצאת לקראת סיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
למדינה סמכות - בצוע, בית משפט לא גננת
להבנתי, על המדינה להודיע כי נכון לכרגע היא מבטלת את המכרז בשוהם ואין בדעתה להשיב האם יהיה מכרז חוזר, בטול או שנוי. האם מחר או בעוד שנה ממשלה אחרת תקבל החלטה אחרת - יתכן. בכל מקרה, נקבע סדר: סדרא א' ממתינים שנתיים. נקבע כי קודם מטפלים בנרשמים שממתינים. תיכף מסיימים סדרא א' סוגרים להרשמה ב' ופותחים רשימת המתנה ג' אלו הכללים. באים החברה מסדרא ב' בשוהם ומנסים דרך בית המשפט לשנות את המדיניות שנקבע. אם הממשלה תתקפל יגיעו כל הגרלות עבר ויבקשו לבטל אותן בגין התקדים. אם מגיע בשוהם למה לא בעפולה או בלוד או באילת? יש גבול שנחצה ועל המדינה לענות לקונית. בית המשפט לא יכול לקחת סמכות שלטונית ולהפוך אותו כי אף אחד לא בחר בביהמ"ש למשול. חבל שביהמ"ש בכלל קיבל את העתירה ולא שלח את העותרים למשרד השכון כי שם הסמכות והתשובות.
הזוי  |  24.10.17
לכל התגובות