אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איילת שקד: "שינוי בחירת היועמ"ש למשרד ממשלתי יועלה בוועדת השרים ביום ראשון" צילום: נמרוד גליקמן

איילת שקד: "שינוי בחירת היועמ"ש למשרד ממשלתי יועלה בוועדת השרים ביום ראשון"

לדברי שקד בכנס פורום קהלת, "היועצים המשפטיים צברו יותר ויותר כוח כי הכל בג"יץ והכל שפיט. השרים רוצים להיות חלק מתהליך הבחירה. רוצים לעבוד עם מישהו שיילך איתם"

24.10.2017, 12:47 | משה גורלי

ביום ראשון הקרוב נעלה בוועדת השרים לחקיקה את שינוי שיטת בחירת היועץ המשפטי למשרד הממשלתי – ממכרז לוועדת איתור, כך הודיעה שרת המשפטים איילת שקד, בכנס של פורום קהלת. 

קראו עוד בכלכליסט

לדבריה, "היועצים המשפטיים צברו יותר ויותר כוח כי הכל בג"יץ והכל שפיט. השרים רוצים להיות חלק מתהליך הבחירה. רוצים לעבוד עם מישהו שיילך איתם. לכן צריך להעביר את הבחירה לוועדת איתור – היועץ המשרדי ייבחר בידי השר והיועץ המשפטי לממשלה. טבעי ששניהם יהיו שותפים לבחירתו. זה הכי נכון והכי בריא. כך הוא עובד עם השר והוא גם שומר סף".

 

בנושא צמצום ועדות האיתור מ-5 ל-3, אמרה שרת המשפטים כי "בכל משרד ממשלתי יש בין 3 ל-5 ועדות איתור, במשרד המשפטים יש כ-20. הניסיון אצלי טוב, אצל שרים אחרים הניסיון רע. במיוחד העיכובים הנובעים כשצריך להרכיב ועדות איתור בנות 5 חברים. פיתרון אחד היה למנות ללא ועדות איתור. כמו במשרד האוצר, שם השר יכול למנות חשב כללי ומשרות אחרות ללא ועדה. אחרים רצו להשאיר ועדות כי זה מונע לחצים פוליטיים. ומה שעשינו צמצמנו מ-5 ל-3 ועדות. השר יכול לבקש יותר ממועמד אחד. ואז הוועדה צריכה לדרג ואם השר בוחר את השלישי בדירוג עליו לנמק".

 

איילת שקד (ארכיון), צילום: אוראל כהן איילת שקד (ארכיון) | צילום: אוראל כהן איילת שקד (ארכיון), צילום: אוראל כהן

 

לגבי מינוי משנים למנכ"ל בידי הדרג הפוליטי, אמרה שקד כי "גם זה סוג של פשרה. סמנכ"לים ממנים במכרזים, החלטנו לשנות את שיטת המינוי רק למשנה למנכ"ל. מנכ"ל לא יכול להשפיע על מינוי מנכ"לים לכן הגיוני שיוכל למנות משנה, להביא מישהו מבחוץ. כך מכניסים בכירים וטובים מבחוץ לתוך המגזר הציבורי. שמנו רף ניהולי גבוה כך שלא ימונו אנשים לא ראויים. המשנה לא מנהל אנשים, אבל יוכל להניע תהליכים".

שרת המשפטים דיברה גם על בחירת היועץ המשפטי לממשלה ואמרה כי "המנגנון הנוכחי - ועדת איתור בת 5 חברים - מסורבל. אפשר לחזור לדרך שבה נבחרו יועצים

כמו שמגר וברק. צריך לחזור למבנה שהממשלה ממנה, וועדת טירקל בוחנת את המועמד.

בהתייחסה למעורבותה בתשובות המדינה לבג"ץ בעתירות שנוגעות להתיישבות ביהודה ושומרון, אמרה שקד: "ארגוני השמאל שמנסים לגרור את בג"ץ לשדה הפוליטי. ההכרעה לגבי איוש לא תהיה בבית משפט, אבל באמצעות מאות עתירות מנסים לגרור את בג"ץ לשדה הפוליטי. כל שר צריך להיות מעורב בעתירות שמוגשות נגד משרדו. מחלקת בג"צים מייצגת את עמדות המדינה ולא עמדות פרטיות. המעורבות שלי בתשובות המדינה זה דבר חשוב ונחוץ. בטח בנושא שהוא בליבת העשייה שלי ושל הממשלה לחזק את ההתיישבות באיוש".

לסיום ציינה שקד כי בין הישגיה שלה הוא מינוי כ-220 שופטים מתוך 750 בתקופה קצרה, בתוכם ארבעה לעליון והארכת ההתמחות של עורכי הדין לשנה וחצי. "אני מנסה להוריד את מספר עורכי הדין. השבוע השר בנט הראה עליה במספר המהנדסים וירידה במספר עורכי הדין", אמרה שרץ המשפטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות