אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקט שנשאר: שמונה שכונות חדשות והכפלת האוכלוסייה צילום: עיריית שדרות

השקט שנשאר: שמונה שכונות חדשות והכפלת האוכלוסייה

למעלה מ-3,000 יחידות דיור שווקו בשדרות בשלוש השנים האחרונות, ראש העירייה צופה הכפלה בכמות התושבים ובשטחה, ובעיקר רוצה להפוך את העיר לבירת הנגב המערבי

24.10.2017, 15:32 | יעל גל-און

בשיתוף זירת הנדל"ן

עד מבצע "צוק איתן", ידעה שדרות עשור של מצב ביטחוני מתוח שכלל ירי של טילים ופצמ"רים מדי יום. ההשפעה על שוק הנדל"ן הורגשה עם כל אזעקה שנשמעה ברחבי העיר ובמהלך אותו עשור (2014-2004) שווקו בעיר 150 יחידות דיור בלבד. ואילו מתחילת "השקט" – כך מכנים תושבי האזור את המצב בשלוש השנים האחרונות – שווקו בעיר הדרומית למעלה מ-3,000 יחידות דיור.

 אזור מ אזור מ' 3 בשדרות | צילום: עיריית שדרות  אזור מ

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2016, אוכלוסיית שדרות מונה מעט יותר מ-24 אלף תושבים ותושבות. לדברי ראש העיר אלון דוידי הצפי הוא שבשנים הקרובות מספר התושבים יכפיל עצמו ויגיע לכ-50 אלף נפש. מדי שנה נוספים לעיר כ-1,000 תושבים, בין אם מגידול טבעי של האוכלוסייה ובין אם תושבים חדשים. שטח השיפוט של העיר הוא 6,300 דונם וגם כאן המטרה היא להכפיל אותו. "מאז השתרר שקט ביטחוני, עוברת שדרות שינויים מרחיקי לכת בכל תחומי החיים: שכונות חדשנות נבנות, בתי ספר, גנים, כבישים חדשים נסללים, מבני ציבור חדשים מוקמים והעיר זוכה לפריחה דמוגרפית, חברתית, קהילתית וכלכלית. העירייה משקיעה משאבים רבים בחינוך, תרבות, יזמות ורווחה במטרה להפוך את שדרות לבירת הנגב המערבי", אומר דוידי. בימים אלה מתקיימים דיונים במסגרת ועדת הגבולות שער הנגב שדרות של משרד הפנים על מנת להעביר שטחים לידי שדרות. לדברי דוידי זהו תיקון עוול היסטורי: "אנחנו ומועצה אזורית שער הנגב שכנים טובים וחברים טובים, אך בד בבד רואים את ההתרחבות של העיר שדרות עם שמונה שכונות חדשות והכפלת כמות התושבים ולא יכולים להישאר אדישים. אני משוכנע כי ועדת הגבולות תראה את הדברים עין בעין איתנו ונגיע להבנות ולהסכמות למען התרחבותה של העיר והגדלת הכנסותיה, ובסופו של דבר לתעסוקה לתושבי שדרות והגדלת הכנסות העיר".

כאן בונים

בימים אלה נבנות בשדרות חמש שכונות מגורים חדשות: שכונת הכלניות עם כ-1,100 יחידות דיור, מתוכן 720 כבר שווקו; שכונת נאות שקמה עם כ-800 יחידות דיור, מתוכן 640 כבר שווקו; שכונת המוסיקה עם כ-500 יחידות דיור אשר שווקה במלואה; שכונת הכרמים עם כ-620 יחידות דיור אשר שווקה במלואה, ו-70 בתים כבר אוכלסו; שכונת האחוזה עם כ-95 יחידות דיור אשר שווקה במלואה.

מלבדן נמצאות בשלבי הקמה שונים שכונת נאות יצחק רבין שכבר נבנתה עם כ-1,800 יחידות דיור ומתוכן 1,600 אוכלסו, ותכניות הבנייה לשלוש שכונות נוספות: שכונת הבוסתנים שהופקדה באחרונה בוועדה המחוזית עם כ-1,550 יחידות דיור ושכונת מגורים נוספת עם כ-1,400 יחידות דיור. בכל אלה משקיעה העירייה בתקציבי פיתוח הכוללים בין היתר שלושה פארקים חדשים ועשרות גני שעשועים חדשים שנחנכו וייחנכו. במקביל פועלת העירייה בשיקום וטיפוח השכונות הוותיקות.

יחד עם זאת, בעירייה מביאים דוגמה נוספת לתנופת הבנייה המתוכננת – שכונת שדרות בפארק המצויה בשלב התכנון תשתרע על כ-1,260 דונם (כולל שטחי פארק נחל שקמה), מתוכם כ-600 דונם יוקדשו לפיתוח. בשכונה צפויות להיבנות כ-1,550 יחידות דיור. גבולה הצפוני של השכונה יהיה כביש 333 החדש, כביש 34 במערב, כביש מס' 1 (כביש עירוני חדש) במזרח וגבולות העיר הקיימים בדרום. שטח השכונה נמצא כיום בשטח השיפוט של מועצה אזורית שער הנגב, אך הוא עשוי לעבור לשטחה המוניציפאלי של שדרות בהחלטה שתתקיים בוועדת גבולות. שטח התכנית מהווה ממשק של העיר עם פארק שקמה מצפון והבינוי המתוכנן יחבוק את הערוצים הקיימים, שלאורכם מתוכנן מערך שבילים ומסלולי אופניים, ואלה יוותרו פתוחים כשרשרת פארקים ויפותחו כגני בוסתן. בתחומי השכונה ייסלל כביש ברוחב של 20 מ', שיאפשר תחבורה ציבורית, שביל אופניים ומדרכות רחבות. חלק מהבניינים המתוכננים יהיו של שש קומות וחלקם שמונה קומות. כמו כן, בשכונה מתוכננים להיבנות בתים בשיטת בנה ביתך וצמודי קרקע. לאורך הצירים המרכזיים של השכונה יוקמו מבני מסחר ומבני ציבור.

מרכז הקניות מול 7, צילום: עיריית שדרות מרכז הקניות מול 7 | צילום: עיריית שדרות מרכז הקניות מול 7, צילום: עיריית שדרות

כמה זה עולה?

המחירים לדירות יד שנייה: 2 חדרים ב-446 אלף שקלים, 3 חדרים ב-633 אלף שקלים, 4 חדרים ב-890 אלף שקלים, 5 חדרים ב-1.1 מיליון שקלים. מחירי הדירות החדשות, שהיו עד לפני שנה 820 אלף שקלים לדירת 4 חדרים ומיליון שקלים לדירת 5 חדרים, קפצו ב-24 אחוז. הסיבה לעליית המחירים, לדברי כפיר אסולין, זכיין תיווך רימקס בעיר, היא מספר רב של זוגות צעירים מאשקלון ואשדוד שאינם מסוגלים לרכוש דירה בעירם ובוחרים לעבור לשדרות. בנוסף, תושבי העיר זוכים בהטבות ליישובי עוטף עזה, אשר מתבטאות בעיקר בהחזרי מס.

 

תעסוקה ופנאי

מאז מבצע "צוק איתן" נפתחו בעיר 15 מפעלים חדשים ועוד כמה הורחבו, כמו באמדוקס שפתחו מפעל חדש, אלביט שהביאה לעיר את חברת הבת אלסק (לשעבר אורטק מערכות אבטחה) או קבוצת ח. מר תעשיות שהרחיבה את מפעל טקמר (Techmer). כמו כן, באחרונה נחנך הספורט קלאב, קאנטרי קלאב ראשון בשדרות שכולל שתי בריכות, ג'קוזי ומתחם ספא, חדר כושר, חדרי פעילויות וחוגים. תנופת הבנייה והפיתוח מתווספים לתחנת הרכבת ולמרכז הקניות מול 7, הכולל 25 חנויות וכ-11 אלף מ"ר של שטחי מסחר – שניהם ממוקמים בכניסה לעיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
המומלצות שלנו