אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית החדשה של סעודיה: עיר ב-500 מיליארד דולר שתחבר בין מצרים לירדן צילום: איי אף פי

התוכנית החדשה של סעודיה: עיר ב-500 מיליארד דולר שתחבר בין מצרים לירדן

העיר שתיקרא נאום (NEOM) תכלול גשר מיוחד שיוקם מעל הים האדום ויחבר בין ירדן למצרים ומשם לשאר אפריקה

24.10.2017, 15:50 | שירות כלכליסט

יורש העצר, המיליארדר הסעודי, מוחמד בן סלמאן הודיע היום (ג') כי ערב הסעודית תקים עיר בחוף הים האדום בהשקעה של 500 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת בן סלמאן במסגרת ועידת העסקים בריהאד, העיר שתיקרא נאום (NEOM) תוקם בהתאם ללוחות הזמנים שהנסיכות בערב הסעודית תכתיב. המימון לפרויקט הענק יגיע מקרן ההשקעות הסעודית.

התוכנית כוללת גשר מעל לים האדום, שיחבר את העיר למצרים ומשם לשאר אפריקה. כ-10,000 קמ"ר הוקצו לפיתוח האזור העירוני שיתפרש לתוך ירדן ומצרים, "האזור העצמאי הראשון בעולם, המשתרע על פני שלוש מדינות".

"NEOM תקום על אחד מהעורקים הכלכליים הבולטים בעולם, שדרכו עובר כמעט עשירית מנפח הסחר העולמי", אמר בן סלמאן. "מיקומה האסטרטגי של העיר יאפשר לה לשמש כאזור כמרכזי בעולם".

על מרכזיותה של העיר תעיד העובדה, כי 70% מאוכלוסיית העולם יוכלו להגיע אליה בתוך כשמונה שעות לכל היותר, כך על פי ההודעה. בנוסף, הפרויקט, שישתרע על שטח של 26 אלף קמ"ר, ישמש שער כניסה לגשר שיוקם בין ערב הסעודית למצרים מעל ים סוף ויחבר בין יבשת אסיה לאפריקה. השלב הראשון אמור להסתיים בשנת 2025.

הסעודים טוענים כי העיר החדשה תשקף את פסגת חידושי העתיד. האנרגיה בה תופק מהרוח ומהשמש, ולא מנפט. כמו כן, כלכלתה תתמקד בתשעה מגזרים האמורים למשוך השקעות ולעודד צמיחה, ובכלל זה אנרגיה ומים, ביוטק, מזון ומדעי הטכנולוגיה והדיגיטל.

NEOM מצטרף לרשימה מתארכת של מגה־פרויקטים שעליהם הכריזו השלטונות בשנתיים האחרונות. בסעודיה, חלק מהציבור מתייחס בספקנות לסיכויי מימושם של הפרויקטים הללו וסבור שמדובר ביחסי ציבור למב"ס. אתמול עם פרסום ההודעה על התוכנית, הביעו סעודים מרמור ברשתות החברתיות, על כך שהמדינה מקצה מאות מיליארדי דולרים לפרויקטים "דמיוניים" במקום להפנות משאבים לבעיות דחופות כמו האבטלה, משבר הדיור וירידת כוח הקנייה.  

פרויקט התיירות של סעודיה, צילום: Public Investment Fund פרויקט התיירות של סעודיה | צילום: Public Investment Fund פרויקט התיירות של סעודיה, צילום: Public Investment Fund

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

33.
נזק לאילת?
במידה והגשר יעבור בסמיכות לעיר אילת יש סכנה לאילת מכמה היבטים . ראשית זיהום אויר של מאות אלפי ומיליוני מכוניות שיעברו בגשר ישפיעו על אילת בזיהום אויר לתושבים ואף על הים כולל הדגים בים . התוצאה גסיסת העיר הדרומית עם כל מעלותיה מעבר להיותה מגן ביטחוני בדרום . מדינת ישראל חייבת מיד לערוך מחקר תוצאתי והשלכותיו של הרעיון עלינו .
אהרון  |  27.10.17
32.
מדוע פרס נובל ניתן לפרפ טיילר? התובנה:: רוב הציבור=טועים לעצמם= (מגיבים?)
ברגע שהנשיא טרמפ יכופף את צפון קוריאה- האירנים יורידו את הזנב- וזו תהיה הזדמנות ל נשיא ולסעודים= לפרסם כינון יחסים עם ישראל= השאלה שלנו :: האם גם רוב ארצות המיפרץ יצתרפו להחלטה החשובה= בו בזמן- או כעבור זמן?
כותבי תרחישים  |  26.10.17
לכל התגובות