אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היבואנים: להטיל מס על הייבוא האישי באינטרנט צילום: עמית שעל

היבואנים: להטיל מס על הייבוא האישי באינטרנט

איגוד לשכות המסחר מחריף את המאבק בייבוא האישי הפטור ממס באינטרנט. במכתב לשר האוצר טוען לאפלייה לא חוקית שתמוטט עסקים

25.10.2017, 07:58 | אורנה יפת

איגוד לשכות המסחר מחריף את המאבק נגד "האפליה לרעה של המגזר העסקי בישראל" הנגרמת לטענתו מהפטור ממס שניתן בייבוא אישי באינטרנט. כדי להילחם בפטור, ולאחר שהציע האיגוד לשרי האוצר והכלכלה להתאים את מערכת המיסוי בייבוא אישי לזו הקיימת בארץ מבלי שנענה, שכר האיגוד את שירותי משרד עורכי הדין מיתר ליקווקניק גבע לשם טל.

כיום מי שרוכש מאתרי סחר זרים נהנה מפטור ממע״מ על טובין בייבוא אישי עד סך של 75 דולר, ומפטור ממכס על טובין בייבוא אישי עד סך של 500 דולר. הקמעונאים מתלוננים על אפליה שכן כשהם מייבאים מוצרים הם נדרשים לשלם מסים.

פריקת מכולה, צילום: עמית שעל פריקת מכולה | צילום: עמית שעל פריקת מכולה, צילום: עמית שעל

בפנייה ששלחו שלשום עורכי הדין ישראל לשם ועידן לרון אל שר האוצר משה כחלון, בשם האיגוד, נכתב כי הוראות הפטור הנוכחיות "הן חסרות היגיון, בלתי חוקיות במפגיע, ותוצאותיהן הרות אסון ומסכנות מגזרים שלמים במשק", לדבריהם "הן נגועות בהעדפה פסולה דווקא לטובת גופים זרים שאינם תורמים דבר לכלכלת המדינה" והן מנוגדות למגמה הנוכחית בעולם לביטול הוראות פטור המפלות לרעה עסקים מקומיים.

עוד טוענים עורכי הדין כי הוראות הפטור פוגעות בחופש העיסוק של העסקים הישראליים בניגוד להוראות חוק יסוד: חופש העיסוק. "הזכות החוקתית לחופש העיסוק כוללת את הזכות שלא להיות מופלה לרעה בתחרות על לבו של הלקוח, ולא לסבול מכך שהשלטון מעניק לחלק מהמתחרים בשוק יתרונות שאינם ניתנים לאחרים".

לטענת עורכי הדין, צרכן ישראלי שרוצה לרכוש מוצר מקמעונאי ישראלי למעשה נענש על בחירתו. "משטר הפטורים מעודד את הצרכן להעדיף לרכוש מוצרים מחו״ל. גם המגזר התעשייתי הישראלי נפגע מהפטור ממע״מ על יבוא אישי. הוא מייקר באופן מלאכותי מוצרים מתוצרת הארץ ביחס למוצרים מתוצרת חוץ". במיוחד כאשר "כ־60% מהתוצרת הישראלית מופנית לשוק המקומי".

לדברי אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, המדיניות היום "מסוכנת ובלתי אחראית. כבר היום יש יתרון משמעותי לייבוא האישי ברמת המחירים. אין צורך להרחיב את זה גם באפליה לרעה וביצירת תחרות בלתי שווה מול אלה שבנו את המגזר העסקי. אלה לא רק רשתות קמעונאיות אלא עשרות חנויות ובתי מלאכה קטנים ובינוניים, המהווים מקור פרנסה למאות אלפי משפחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
זה לא המיסים
התקלקל לי הכפתור של מפתח הרכב. הפלסטיק נשבר. בחנויות בארץ רצו 180 שקל על החלפה. רק של הפלסטיק, המפתח והשלט מועבר מהמפתח הקודם. הזמנתי באינטרנט ב20 שח והחלפתי. אותו דבר בגדים לכלב לחורף (כלב קטן שקר לו) בארץ 60 שח ומעלה, באינטרנט 10 שקלים. שלא יספרו לי שהמעמ והמכס זה מה שעושה את ההבדל.
דורון  |  28.10.17
13.
משחתת כסף
הגיע הזמן שנפסיק לממן יבואנים ,חברות ניהול של קניונים בעלי חנויות ועוד העולם השתנה ופתוח למסחר חופשי ,.לאן הגענו ,.מה הם רוצים שע"י הטלות מיסים כבדים נפביק להביא דברים לארץ מתי תבינו שתם עידן העושק גם כך. השכר במשק נשחק גם אני בעלים של חנות שנמצאת בתחרות אגרסיבית מול יבוא. נו אז מה זה רק מחייב אותי יותר להתאמץ
גיל  |  27.10.17
לכל התגובות