אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברה או שותפות: מדוע חשוב לקבוע מבנה משפטי מוגדר לעסק שהקמתם צילום: Fotolia

חברה או שותפות: מדוע חשוב לקבוע מבנה משפטי מוגדר לעסק שהקמתם

הקמת חברה מאפשרת גיוון ונוחות בגיוס הון, הקמת שותפות מאפשרת היעדר פורמליות בניהול והוזלה של הוצאות ניהול החשבונות. בחירה נכונה של מבנה העסק יכולה למנוע עוגמת נפש רבה. כך תעשו זאת נכון

27.10.2017, 07:35 | אבי מורה

עסקים רבים בתחילת דרכם יוצאים לדרך מבלי לקבוע לעסק מבנה משפטי מוגדר. ליזמים רבים, הקמת חברה או שותפות נתפסת כפעולה יקרה ומיותרת ולכן קל להשאיר אותה למועד מאוחר יותר.

קראו עוד בכלכליסט

ההתנהלות בדרך זו מעמידה במקרים רבים מכשולים מיותרים בפני הצלחתו של העסק. עסקים המתעלמים מהצורך בקביעת מבנה משפטי מוגדר מוותרים בכך על יתרונות בולטים, החשובים במיוחד לעסקים בתחילת דרכם.

כך לדוגמה, חברה, שהינה ישות משפטית עצמאית, מספק לבעליה את האפשרות גיוון ונוחות בגיוס ההון – תמורת הקצאת מניות או באמצעות אגרות חוב. לכן, אין זה מפליא שיזמים רבים וסטארטאפים בוחרים להתאגד במסגרת של חברה.

לעסקים מסויימים כדאי לפתוח חברה בכדי ליהנות מיתרונות מיסויים וחסכון כספי בתשלומי ביטוח לאומי. כמו כן מעל גובה הכנסות מסוים, ובהנחה שבעלי החברה לא מושכים את כל רווחיה, עדיף לנהל את הפעילות העסקית במסגרת של חברה.

הקמת חברה מאפשרת גיוון ונוחות בגיוס הון ולכן היא המועדפת על סטארטאפיסטים, צילום: Fotolia הקמת חברה מאפשרת גיוון ונוחות בגיוס הון ולכן היא המועדפת על סטארטאפיסטים | צילום: Fotolia הקמת חברה מאפשרת גיוון ונוחות בגיוס הון ולכן היא המועדפת על סטארטאפיסטים, צילום: Fotolia

הגדרת עסק כחברה מאפשר לבעליה גמישות ונוחות ואף חיסכון בעלויות. ההגדרה כחברה ובכך מקלה על התקשרויות עם גורמים זרים, כאשר היא מונעת יצירת מערכת חוזים מסועפת. עיצוב מבנה ההון וחלוקת הזכויות בין בעלי המניות, כפי שנקבע בהסכם המייסדים או בתקנון החברה, מקל על ניהול החברה בהמשך הדרך.

גם להגדרה כשותפות יש יתרונות: היעדר הפורמליות בשותפות במובנים מסוימים עשויה להקל על השותפים בעת הניהול. להבדיל מחברה בה תהליכי קבלת החלטות עשויים להיתקל בעיכובים ומכשולים. יתרון נוסף הוא העובדה כי כל שותף יכול לקבל החלטות על ניהול החברה, בעוד בחברה הניהול מצוי בידיהם של בעלי התפקידים (המנכ"ל והדירקטוריון).

ניהול ספרי החשבונות ותשלום אגרת רישום זולים יותר בשותפות מאשר בחברה. בשותפות, להבדיל מחברה, אין חובה למנות רואה חשבון שיבקר את דוחותיה. השותפות כגוף משפטי, להבדיל מחברה, אינה ממוסה. המיסוי הוא אישי על השותפים. היתרון המרכזי הוא שבמצב של הפסדים כל שותף יכול לקזז את הפסדיו מול פעילויות האחרות.

במבנה של שותפות כל שותף יכול לקבל החלטות על ניהול החברה, צילום: shutterstock במבנה של שותפות כל שותף יכול לקבל החלטות על ניהול החברה | צילום: shutterstock במבנה של שותפות כל שותף יכול לקבל החלטות על ניהול החברה, צילום: shutterstock

לסיכום, חשוב להבין כי דווקא באמצעות התארגנות ובחירת מבנה נכון לעסק, תוך שימת דגש גם על אופיו, ניתן להימנע מעוגמת נפש רבה. להתאגדות נכונה יש יתרונות והיא יכולה, בתנאים מסוימים, לתת יתרונות מס לעסקים וליצור סדר וארגון בעסק תוך ניצול העובדה כי מדובר בעסק בתחילת דרכו.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין מורה-טובים, המתמחה במשפט מסחרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות