אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נגב קרמיקה תובעת את המנכ"ל לשעבר: "הוציא כספים במרמה" צילום: אוראל כהן

נגב קרמיקה תובעת את המנכ"ל לשעבר: "הוציא כספים במרמה"

החברה הגישה תביעה על סכום של 46 מיליון שקל נגד אבי מוטולה ובכירים נוספים. על פי התביעה, הדו"חות הכספיים של נגב כללו פרטים מטעים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, ופגעו בחברה פגיעה אנושה

26.10.2017, 16:36 | זוהר שחר לוי

חברת נגב קרמיקה הגישה היום (ה') תביעה על סכום של 46 מיליון שקל נגד המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה ובכירים נוספים בטענה שהונו את החברה, תחת בעליה הקודמים, ונטלו לעצמם את כספיה. בתביעה כתוב כי הם "ניהלו רשת מסועפת של תרמית והוצאת כספים".

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד, נתבעים פרט למוטולה גם איש העסקים משה צוק, בעל מספר חברות ייבוא ושיווק שיש, שריכז את תחום פעילות השיש עבור נגב, וכן אבי יהב ואביהו איבשיץ - ששימש כסמנכ"ל הכספים של נגב. אלה, נטען בתביעה, "חברו יחדיו על מנת להוציא כספים מנגב".

אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן אבי מוטולה | צילום: אוראל כהן אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן

נגב קרמיקה שהייתה בשליטת אפריקה ישראל נמכרה לקרן ויולה באפריל השנה. על פי התביעה, תחת שליטת הבעלים הקודמים פעלו מוטולה ואיבשיץ להוצאת כספים מהחברה "באצטלה של מתן שירותים - שלא ניתנו, רכישת מכוניות שלא נרכשו או עריכת תערוכות שלא נערכו". תביעת החברה תחת הבעלים החדשים הוגשה על רקע דרישת הבנקים בזמן הרכישה לתבוע את ההנהלה הקודמת ושותפיה.

עוד נטען, כי אותה רשת מסועפת של תרמית והוצאת הכספים "עלתה יפה" משום שנעשתה באמצעות חברות קש ועסקאות הנחזות כעסקאות תקינות, ורישומים שנחזו על פניהם כמשקפים מהלך עסקים רגיל בכספי החברה. "רשת מסועפת זו", נכתב, "גרמה לנגב לנזקים כספיים רבים".

רשות ניירות ערך חקרה את התנהלות מוטולה ואיבשיץ, והעבירה את ממצאי חקירתה לפרקליטות עם המלצה להעמידם לדין.

לפי נגב קרמיקה, התביעה היא פועל יוצא של מסכת אירועים סבוכה וממושכת "החושפת התנהלות חמורה ביותר, במסגרתה חברו הנתבעים יחדיו והוציאו מהחברה כספים שלא כדין בהיקף בלתי נתפס, בוודאי נוכח מצבה הכספי של החברה כפי שהיה באותה עת.

"מדובר בפרשה חריגה בהיקפה, בבוטות שבה ובחומרתה. פרשייה שבה עשו שימוש שני מנהליה הבכירים של נגב יד אחת על מנת להונות את החברה ולהוציא ממנה כספים שלא כדין".

אביהו איבשיץ, צילום: אוראל כהן אביהו איבשיץ | צילום: אוראל כהן אביהו איבשיץ, צילום: אוראל כהן

בתביעה נאמר עוד שלפני מספר חודשים נמכרה הבעלות בחברה - שעמדה כפסע לפני הליכי חדלות פירעון. לשיטת החברה, התנהלות הנתבעים "פגעה בחברה פגיעה אנושה" ופגיעה זו הייתה אחד הגורמים אשר הביאו את החברה למצבה הכספי הרעוע, בו עמדה ערב שינוי הבעלות.

משכך, נטען, יש להורות על הנתבעים להשיב לנגב את הכספים שגזלו ממנה, המגיעים לכדי עשרות מיליוני שקלים. לשיטת החברה, היא מחויבת ללקוחותיה, לספקיה ולעובדיה ובאותה מידה מחויבת לרדוף ולתבוע את מי שגרם לה לנזקים. במסגרת התביעה מפורטים כמה ממעשיהם של מוטולה והאחרים.

בין השאר נטען כי שולמו סכומים של מאות אלפי שקלים עבור ייעוץ תיווך ובקרת איכות למכונות שנרכשו למפעל, ייעוץ שמעולם לא ניתן. עוד מפורט כי שולם לכאורה סכום של 9.5 מיליון דולר עבור מכשירים ומכונות שמעולם לא סופקו לנגב, כן שולמו הוצאות בין השנים 2013 ו-2014 בסכומים של כ-3.5 מיליון דולר עבור תצוגות שמעולם לא הוקמו או התקיימו בחו"ל ועוד.

תיק החקירה של רשות ניירות ערך בעניינם של מוטולה ואיבשיץ נמצא כעת בפרקליטות שבוחנת אם יש מקום להעמידם לדין בפרשת המרמה בנגב קרמיקה. בהודעה על סיום החקירה, במרץ האחרון, מצאה הרשות כי ישנה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד השניים, בין היתר בגין עבירות על חוק ני"ע. לפי הרשות, מוטולה לקח מכספי החברה לשימושיו וצרכיו האישיים שלא כדין, תוך ביצוע פעולות הסתרה.

ממצאי חקירת רשות ני"ע העלו כי בין השנים 2014-2011 כללו הדו"חות הכספיים של החברה פרטים מטעים מהותיים, שהם תוצאה של פעילות תרמיתית מכוונת ושיטתית שהובלה על ידי מספר נושאי משרה בחברה ובכלל זה מוטולה ואיבשיץ. עוד עלה כי היקף הפרטים המטעים בדו"חות החברה מסתכם בעשרות רבות של מיליוני שקלים.

בעבר נחשף ב"כלכליסט", על פי ממצאי בדיקה של משרד וייצמן-יער, כי מוטולה חילק טובות הנאה לעובדים ולמקורבים אליו בחברה שסייעו לכאורה בניפוח ההכנסות. על פי הודעת הרשות מחודש מרץ, מדובר בתיק חמור, מורכב, מרובה חשודים שפעלו "להסוות את הפעילות התרמיתית הענפה אשר נמשכה על פני מספר שנים".

באוגוסט האחרון הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לאבישיץ, כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לעבירות שוחד זאת לצידו של רכז ברשות המסים – משה שועה. לפי הפרקליטות, הרכז קיבל שוחד מאיבשיץ וזה בתמורה סייע לקבוצת נגב קרמיקה וקידם אינטרסים אישיים של איבשיץ.

ממשה צוק נמסר בתגובה: "נגב בחרה לפרסם את דבר הגשת התביעה בעיתונות בטרם המציאה את כתב התביעה לנתבעים הנטענים, ועל כן איננו מכירים את הטענות שהועלו במסגרתו. על פניו נראה כי הטענות שנזכרו בכתבה אינן אלא מחזור של טענות סרק שהועלו על ידי נגב בעבר ונדחו כולן".

מאבי מוטולה נמסר: "כתב התביעה לא נמסר לידי וכאשר יימסר אגיב על הדברים בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
רואים שקרן ויולה עושה טוב לחברות שהיא רוכשת
תופעה קבועה בישראל שמנהלי חברות מבקשים שכר מופרז ולבעלי מניות הרוב (בעלי השליטה) לא נעים לסרב לאשר באסיפות. כשהמנהלים גונבים מקופת החברה, אז לבעלי השליטה נוח להתעלם כדי לא להעיף את המנהל הגנב. כך קורה שבישראל המנהלים מקבלים שכר מופרז, בעלי השליטה שותקים אפילו אם המנהלים גונבים ומבצעים עבירות פליליות על חשבונם ועל חשבון אחרים. אפריקה ישראל שתקה למנהל הגנב, אבל ידעה שכאשר היא תמכור את מניות נגב קרמיקה לקרן ויולה קרדיט אז "קרן ויולה תעשה את ה"עבודה השחורה" של הגשת תביעה נגזרת בשם חברת נגב קרמיקה נגד המנהל הגנב. בקיצור, הבטחון העצמי ששאב המנהל הגנב מאפריקה ישראל להמשיך לגנוב מקופת החברה הוא בטחון טיפשי. מה שחשבת שיקרה בסוף ? לא חשבת על האפשרות שבעל הבית יתחלף בבעל בית קצת יותר אחראי מאפריקה ישראל ?! נראה לי שיותר טוב שקרן ויולה תקנה חברות, אולי היא תעשה סדר עם המנהלים שגורמים ל"אי סדרים"
N  |  29.10.17