אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין: "יש להסדיר את היחסים בין הרשות המחוקקת לשופטת בפשרה ולא בכיפוף ידיים" צילום: אוהד צויגנברג

ריבלין: "יש להסדיר את היחסים בין הרשות המחוקקת לשופטת בפשרה ולא בכיפוף ידיים"

נשיא המדינה אמר את הדברים בטקס השבעתה של השופטת אסתר חיות לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון; נתניהו: "המתח בין רשויות השלטון הוא טבעי ובריא, ומתקיים בכל הדמוקרטיות"

26.10.2017, 17:03 | משה גורלי

"שופטי ישראל הם משרתי ציבור ממונים שהשלטון מפקיד על הציבור ואין עליהם מרות זולת מרותו של הדין. הנשיאה היוצאת והנכנסת הן משרתות ציבור במובן העמוק ביותר, מהטובות והמשובחות שידעה המדינה. שתיהן שירתו את הציבור שנים ארוכות מביהמ"ש השלום דרך המחוזי ועד לראש הפירמידה בביהמ"ש העליון" - כך אמר היום נשיא המדינה רובי ריבלין, בטקס השבעתה של השופטת אסתר חיות לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון. השופטת חיות מחליפה את הנשיאה היוצאת, השופטת מרים נאור, שסיימה את כהונתה אחרי שלוש שנים בתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

ריבלין שיבח את שיטת הסניוריטי שהביאה שוב לכס הנשיאות, לדבריו, שופטת משובחת שמבינה את כוח המשפט ואת מגבלותיו. הנשיא הזכיר את המנהג עתיק היומין לגלגל כל סוגיה חברתית, כלכלית, ביטחונית ומדינית לפתחו של בית המשפט. "ואז קורה שבית המשפט מתקרב לתחומן של רשויות השלטון. הבעתי דעתי על הסכנה בהסגת הגבול בין הרשויות, הסכנה ב'הכל שפיט'. אנו עומדים היום ביום חגה של מערכת המשפט. ההתנגשות הידועה בין הרשויות הביאה אותנו לשעת מבחן, בידכם לעשות תיקון לדורות. להסדיר את היחסים בין הרשויות בחקיקה. לא מתוך כיפוף ידיים אלא הסדר והסדרה ראויה מתוך תיאום ופשרה. רק כך נחדול מהנוהג הנפסד של אולטימטומים וגלגול תפוחי אדמה לוהטים בין הרשויות. ונחזק את המשילות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזכיר את מערכת המשפט הישראלית ש"שמה יצא בעולם כשמשרתת ערכים עילאיים בני אלפי שנים". נתניהו פנה לחיות בברכות חמות: "פסקי הדין שבהם הגיון, רגישות ולב חם. כשכישרון מוסיקלי מתחבר לכישרון משפטי, המשפט הופך לשירה. אתיקה ופואטיקה".

ריבלין בטקס ההשבעה, צילום: אוהד צויגנברג ריבלין בטקס ההשבעה | צילום: אוהד צויגנברג ריבלין בטקס ההשבעה, צילום: אוהד צויגנברג

נתניהו אמר כי המתח בין רשויות השלטון הוא טבעי ובריא, ומתקיים בכל הדמוקרטיות. לדבריו, לאחרונה יצאה הקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נגד פסק דין בעניין ברית המילה, ובאנגליה, בצרפת ובארה"ב מתקיים המתח הזה בנושאי הגירה, לבישת בורקה ועוד. ראש הממשלה הוסיף כי הוויכוח על קו הגבול בין הרשויות הוא מהות הדמוקרטיה ולא פגיעה בה. "רק הצורך בבית משפט חזק עצמאי ונטול פניות לא השתנה. אני דוגל בהידברות פתוחה סדורה וכנה בין הרשויות. אני נושא עיניי לעבודה פורייה עם הנשיאה חיות". 

אסתר חיות , צילום: אוהד צויגנברג אסתר חיות | צילום: אוהד צויגנברג אסתר חיות , צילום: אוהד צויגנברג

גם הנשיאה הנכנסת אסתר חיות התייחסה למתח בין הרשויות: "דיאלוג בין רשויות השלטון חשוב גם אם הוא מלווה במתח, בלבד שכל רשות תכבד את רעותה. מנקודת הראות שלנו, הרשות השופטת, לא מדובר במאבקי כוח ושליטה אלא במילוי תפקידנו על זכויות אדם ועקרונות יסוד של דמוקרטיה פרלמנטרית".

על משימת השופט אמרה: "התפקיד השיפוטי טומן לנו מלכודות. החוק הפקיד בידינו סמכויות לשלול את חרותם של אנשים ועלינו להיזהר מליפול למלכודות של יהירות קוצר רוח ושררה". את הטקס ליוו חברותיה של חיות ללהקת פיקוד מרכז דורית ראובני ורונית אופיר.

השופטת נאור זכתה למחיאות כפיים סוערות וארוכות במיוחד, גם על נאומה, ובעיקר על סיומו שכוון לנשיא ריבלין: "אשרי העם שזכה שתהיה לו לנשיאו". נאור התייחסה למאמצי חקיקת חוק יסוד: החקיקה שנועד להסדיר את היחסים בין הרשויות ותקוע כבר שנים בגלל המחלוקת כמה חברי כנסת נחוצים כדי לעקוף פסק דין של בית המשפט. "חוק יסוד החקיקה, תמיד דגלנו בו. רצינו תמיד להשתית את עבודתנו על החוק. אני בטוחה שתחת הנהגתכם, ראש הממשלה, שרת המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון, תמצאו את שביל הזהב".

 

שרת המשפטים איילת שקד, בירכה את חיות: "כבת לאודים מוצלים מאש פילסת את דרכך. הנשיאה הראשונה של העליון שנולדה במדינת ישראל". בהמשך חזרה לפולמוס כשהיא מגייסת את דברי חיות מהמאמר שפרסמה לאחרונה: "המשפט אינו חולש, אינו יכול לחלוש ואינו צריך לחלוש, על כל תחומי חיינו". שקד נתלתה בנשיא נוסף, משה לנדוי, שניבא את ירידת אמון הציבור בבית המשפט העליון נוכח האקטיביזם השיפוטי. "לצערי נבואתו התגשמה במלואה", אמרה השרה.

שקד הודיעה על כוונתה לקדם את חוק יסוד: החקיקה, "שיוציא את בית המשפט מהזירה הפוליטית".

 

נאור סיימה היום 38 שנות שיפוט. בבוקר מסרה את החלטתה האחרונה, שלפיה המרכולים ומתחמי המסחר בתל אביב יישארו פתוחים בשבת. לאחר מכן נערך טקס הפרידה המסורתי באולם ג' בבית המשפט העליון שבו השתתפה הצמרת המשפטית בעבר ובהווה, ובראשם נשיאי העליון בדימוס מאיר שמגר, אהרן ברק, אשר גרוניס ודורית ביניש. הטקס נמשך בברכות המסורתיות, ובהמשך היום תושבע מחליפתה, השופטת אסתר חיות.

חיות אמרה בטקס הפרידה על נאור כי "נקשרה נפשי בנפשה". לדבריה, "בשנים האחרונות נדרשת לנווט ולהתמודד עם ניסיונות להחליש את מערכת המשפט, לעתים תוך מתקפות אישיות ובשפה עולבת. ראיתי אותך נושכת שפתיים ולא תוקפת בחזרה. מגיבה בנחישות אך בכבוד, באיפוק ובממלכתיות. היית מהנעלבים ואינם עולבים". חיות אותתה למערכת הפוליטית כשציינה את הרוח המוסדית של המערכת, שתמשיך לשמר את עצמאותה ולמלא את תפקידה וחובתה לללא מורא.

נאור אמרה כי "בשלוש השנים האחרונות כיהנתי כנשיאת בית המשפט העליון. לא היתה זו תקופה קלה. הושמעו בתקופה הזו דברים נגד בית המשפט, ובהם ביטויים בוטים (בסגנון ובתוכן) שלא אחזור עליהם. ביקורת עניינית היא לגיטימית וחשובה, אך דברים שנשמעו בשנים האחרונות, לא אחת מבלי שנקרא פסק הדין כולו או אפילו חלקו, חרגו לעתים מגדריה של ביקורת לגיטימית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות