אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בספרד: קטלוניה הכריזה על עצמאות - מדריד תעניש בשלילת האוטונומיה צילום: איי אף פי

דרמה בספרד: קטלוניה הכריזה על עצמאות - מדריד תעניש בשלילת האוטונומיה

בצעד היסטורי הצביע הפרלמנט של קטלוניה בעד עצמאות. כעבור שעה אישר הסנאט במדריד להחיל שלטון ספרדי ישיר על קטלוניה - ולשלול ממנה את סמכויותיה האוטונומיות. רבבות חגגו בברצלונה את הכרזת העצמאות, אבל בית המשפט החוקתי במדריד צפוי לקבוע שהמהלך אינו חוקי. ר"מ ספרד: נחזיר את שלטון החוק

27.10.2017, 17:24 | ynet

מדריד וברצלונה במסלול התנגשות: בצעד מתריס שמעמיק עוד יותר את הקרע בין ממשלת ספרד לרשויות בקטלוניה הצביע אחר הצהריים (ו') הפרלמנט של קטלוניה בעד הכרזה על עצמאות מספרד. שעה קלה אחר כך הצביע הסנאט של ספרד, היושב במדריד, בעד החלת שלטון ספרדי ישיר על קטלוניה - כלומר שלילת האוטונומיה הקטלאנית. אשי המורדים בחבל קראו לעובדי הציבור שלא להסכים לקבל הוראות ממדריד. ממשלת ספרד תתכנס הערב לישיבת חירום.

הכרזת העצמאות הקטלאנית באה אחרי שבשבוע שעבר החליטה ספרד להפעיל את סעיף 155 של החוקה הספרדית, המאפשר לה לשלול סמכויות אוטונומיות מחבל קטלוניה כעונש על מהלך הפרישה מספרד שנשיא קטלוניה מקדם זה חודשים.

 

קראו עוד בכלכליסט

דקות לפני כן הצביע הפרלמנט הקטלאני - בהצבעה נפרד - בעד השקת התהליך החוקתי שיוביל להיפרדות מספרד. ההצבעה על עצמאות הייתה הצבעה חשאית, ומיד עם הכרזת התוצאות הריעו המחוקקים - ותומכי העצמאות שנאספו במרכז ברצלונה פתחו בחגיגות וצהלו. בתוך הפרלמנט שרו המחוקקים את ההמנון הקטלאני.

מתוך 135 חברי הפרלמנט הקטלני 82 השתתפו בהצבעה – 70 הצביעו בעד, עשרה הצביעו נגד ושניים נמנעו. חברי פרלמנט מהאופוזיציה נטשו את המליאה במחאה לפני ההצבעה והם לא השתתפו בה. על כל פנים, בית המשפט החוקתי של ספרד צפוי לקבוע שההכרזה הקטאלנית בלתי חוקית.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, פרסם הודעה בטוויטר דקות אחרי ההצבעה של קטלוניה על עצמאות: "אני קורא לכל הספרדים לשמור על רגיעה. שלטון החוק יחזיר את החוקיות לקטלוניה". עת, לאחר שהסנאט במדריד אישר להחיל שלטון ספרדי ישיר בקטלוניה, צפוי ראחוי לכנס את הקבינט שלו כדי להחליט על שורת צעדים כדי לממש את השליטה של הממשלה המרכזית בחבל. בין הצעדים שעשויים להינקט – הדחת בכירי הרשויות המקומיות שם והשתלטות על כוחות המשטרה המקומיים.

 

אחרי ההצבעה בסנאט במדריד מיהרו הערב ראשי הבדלנים בקטלוניה לקרוא לפקידי הממשל ולעובדי הציבור שלא לקבל הוראות ממדריד. עם זאת, הם גם הדגישו כי יש להתנגד למהלכים של מדריד בדרכי שלום בלבד – ולהימנע משימוש בכוח. 

מפגינים בברצלונה בעד עצמאות, צילום: אי פי איי מפגינים בברצלונה בעד עצמאות | צילום: אי פי איי מפגינים בברצלונה בעד עצמאות, צילום: אי פי איי

 

קטלוניה ערכה בתחילת החודש משאל עם בקרב תושביה ובו שאלה אותם אם ברצונם לממש את השאיפה ארוכת השנים של חלקם לפרוש מספרד ולהכריז על עצמאות. לפני מאות שנים הייתה קטלוניה מדינה עצמאית, ואז סופחה לתחום אחריותו של השלטון המרכזי בספרד. 90% מהמשתתפים במשאל הצביעו בעד היפרדות מספרד, אבל התוצאה הזו אינה משקפת את הלך הרוח הכללי בחבל: רוב המתנגדים לעצמאות נמנעו מהגעה לקלפיות, ולפי סקרים שיעור התומכים בעצמאות בחבל עומד על כ-50%.

 

ביום ההצבעה בקלפיות נרשמו עימותים אלימים בין תומכי העצמאות לבין שוטרים שנשלחו על-ידי הממשלה המרכזית במדריד לסכל את המשאל. יותר מ-900 בני אדם נפצעו אז. בחלוף ימים אחדים הודיע נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, כי החליט להכריז על עצמאות בהתאם להצבעת התושבים במשאל העם - אבל מיד אחר כך הודיע כי הוא משעה את ההכרזה כדי לאפשר זמן לדו שיח עם ממשלת ספרד. הממשלה במדריד דחתה בתוקף הצעתו ודרשה ממנו להבהיר בתוך חמישה ימים אם למעשה הכריז על עצמאות. משלא השיב - החליטה הממשלה להפעיל את סעיף 155 בחוקה.

קטלוניה היא אזור עשיר שיש לו שפה משלו, תרבות משלו ותנועה פוליטית תוססת הקוראת להיפרדות מספרד. בשנים האחרונות התחזקה התנועה הזו מאוד. קטלוניה אחראית לחלק גדול מאוד מכלכלת ספרד, והמשבר סביבה עלול לטלטל את המשק הספרדי, שידע גם כך שנים קשות בעשור האחרון.

מהעבר השני - אם תצא לעצמאות תיאלץ קטלוניה להתמודד עם העובדה שהיא אינה חברה באיחוד האירופי, ובנוסף לכך האיחוד עצמו מתנגד לפרישתה מספרד. יותר מ-1,000 חבָרות כבר נערכות להעביר את המטה שלהן מקטלוניה לאזורים אחרים בספרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות