אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוק שיאפשר לסגור את בילו ושפיים בשבת צילום: דנה קופל

החוק שיאפשר לסגור את בילו ושפיים בשבת

הצעת חוק שיפיץ השבוע שר הפנים אריה דרעי תאפשר לו להפעיל פקחים במרכזי הקניות הפועלים בשבת. הקואליציה תנסה היום לדחות את הדיון

29.10.2017, 06:58 | שחר אילן

שר הפנים אריה דרעי מש"ס יפיץ השבוע תזכיר הצעת חוק, שיאפשר לו לסגור בשבת את מרכזי הקניות הגדולים מחוץ לערים, דוגמת צומת בילו ושפיים. החוק יקנה לשר הפנים סמכות להפעיל פקחים מטעמו לאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה, במקביל לפקחים של משרד העבודה והרווחה, ולהטיל קנסות על חנויות המעסיקות יהודים בשבת.

קראו עוד בכלכליסט

כל הצדדים נערכו מבעוד מועד לפסק הדין של בג”ץ ביום חמישי ויזמו מהלכים לקראתו. דרעי הפיץ כבר ביום רביעי תזכיר של הצעת חוק נוספת מטעמו המעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי “לספק צרכים חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש”.

דרעי הודיע ביום חמישי שעבר שסיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על העברת שני חוקים בנושא השבת. את התזכיר השני, שיאפשר לו לסגור את מרכזי הקניות, הוא מתכוון להפיץ השבוע.

הקואליציה תנסה להגיע להסכמה על דחיית הדיון הצפוי היום בשתי הצעות חוק פרטיות בנושא השבת, ולהמתין עד לסיום הליכי הדיון בתזכירי החוק של דרעי. החלטה כזו תעניק לקואליציה פרק זמן של כמה שבועות לחפש פתרון מוסכם או מה שהרבה יותר סביר לחפש דרך להשיג דחייה נוספת.

ברקע המחלוקת בקואליציה עומדת ההבנה של הליכוד, כולנו וישראל ביתנו, שהסכמה לסגור את תל אביב ומרכזי הקניות בשבת עלולה לגרום להן נזק אלקטורלי קשה, במיוחד לטובת יש עתיד של יאיר לפיד.

שר הפנים אריה דרעי, צילום: דוברות הכנסת שר הפנים אריה דרעי | צילום: דוברות הכנסת שר הפנים אריה דרעי, צילום: דוברות הכנסת

אחת מהצעות החוק שהוגשו לוועדת השרים, של ח”כ משה גפני מיהדות התורה, קובעת שלא יהיה תוקף לחוק עזר בנושא פתיחה וסגירה של חנויות בשבת שאושר מ־2014 ואילך, ללא אישור של שר הפנים.

הצעה זו לא רק מעבירה לשר הפנים את הסמכות הבלעדית להחליט בעתיד על פתיחת חנויות בשבת, היא גם מבטלת רטרואקטיבית את חוק העזר של תל אביב שאישר בג"ץ ביום חמישי.

הצעת חוק נוספת היא של "קבוצת הארבעה" — רחל עזריה (כולנו), מיקי זוהר (הליכוד), אלעזר שטרן (יש עתיד), מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני לשעבר), המציעה שהדתיים יסכימו לפעילות תרבות ובידור וחנויות נוחות, ובתמורה יוותר הצד החילוני על המסחר בקניונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות