אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
43% מהנפקות האג"ח השנה - של חברות נדל"ן צילום: שאטרסטוק

43% מהנפקות האג"ח השנה - של חברות נדל"ן

הבנקים גייסו פחות, על רקע הירידה בביקוש לאשראי ועמידה בדרישות ההון, ופינו מקום לחברות הנדל"ן — ובהן האמריקאיות שמדורגות נמוך. הריבית הנמוכה ממשיכה לדחוף את המשקיעים להגדיל את הסיכון

29.10.2017, 08:04 | רחלי בינדמן

חגי אוקטובר האטו מעט את גל ההנפקות בתל אביב, בעיקר מבחינת מספר החברות. מנתוני חברת הדירוג מעלות S&P עולה כי רק 10 חברות ביצעו הנפקות בהיקף גיוס כולל של 4.5 מיליארד שקל — אך 3 מיליארד מתוך סכום זה גייסה חברת החשמל לבדה. אבל פעילות הגיוס באוקטובר אינה מגמדת את תנופת ההנפקות מתחילת השנה, שמסתכמת ב־60 מיליארד שקל, לעומת 64 מיליארד שקל ב־2016 כולה. 43% מההנפקות השנה בוצעו בידי חברות נדל"ן. 

קראו עוד בכלכליסט

במעלות מציינים את ההצלחה של הנפקת המוצרים המובנים באוקטובר, שלא נכללו בהנפקות הרגילות וגייסו 2.7 מיליארד שקל לפיקדונות. כספי ההנפקה מושקעים בפיקדונות ארוכים בבנקים ומהווים פתרון סולידי נזיל, בעיקר לגופים מוסדיים המנהלים כספי ציבור. במעלות מעריכים כי ייתכנו הנפקות נוספות מסוג זה בהמשך.

רוח גב מקרנות הנאמנות, שמתמקדות באג"ח

מהסקירה עולה עוד כי היקף ההנפקות שביצע הסקטור הלא פיננסי מתחילת השנה עמד על 48 מיליארד שקל — 80% מכלל הגיוסים, וזאת לעומת 70% בשנת 2016 כולה. כאמור, אלה התרכזו בעיקר בענף הנדל"ן, שאחראי ליותר מ־50% מגיוסי הסקטור הלא פיננסי. מתחילת השנה בולטת העלייה במשקל ההנפקות של חברות נדל"ן במקביל לירידה בפעילות ההנפקות של המוסדות הפיננסיים, וזאת על רקע הגעת הבנקים ליעדי ההון שהציבו הרגולטורים והתמתנות הביקוש לאשראי בנקאי במחצית הראשונה של 2017.

תנופת הגיוסים מקבלת רוח גבית מקרנות הנאמנות, המתמקדות בהשקעה באג"ח חברות. מינואר ועד סוף הרבעון השלישי גייסו קרנות אלה 16.9 מיליארד שקל ותרמו להזנת שוק ההנפקות. מהסקירה עולה כי מרווח הסיכון (עודף הריבית על הריבית של אג"ח ממשלתית במח"מ דומה) של האג"ח הנסחרות ממשיך לרדת. מתחילת 2017 נרשמה ירידה במרווח הסיכון של אג"ח חברות בדירוג AA והוא עומד בממוצע על 0.9%, ואילו המרווח של אג"ח בדירוג A עמד על 1.6%.

החברות מנצלות את המרווחים הנמוכים, כדי להמשיך להחליף חובות יקרים בחובות זולים ולשפר את מבנה החוב שלהן. עם זאת, המרווח של אג"ח חברות בדירוג נמוך של BBB עלה מעט במרוצת השנה ל־2.5%, אך לפי מעלות הנתון מושפע מגיוסים בתשואות גבוהות של חברות אמריקאיות חדשות בעלות דירוגים נמוכים. מתחילת השנה מרווחי הסיכון בקבוצות המדורגות BBBil, בניכוי מרווחי הסיכון של חברות הנדל"ן האמריקאיות, ירדו לרמה של כ־2%.

לראשונה בת"א הנפקה של מניות בכורה

מנכ"לית מעלות רונית הראל בן זאב מציינת את ההנפקה הצפויה בשבועות הקרובים של מניות בכורה, לראשונה בשוק המקומי. את ההנפקה עתידה לבצע קרן הריט האמריקאית CMCT, הנסחרת בנאסד"ק, שתבצע רישום כפול בבורסה בת"א ומתכננת גיוס של 950 מיליון שקל. "הנפקות נוספות של מניות בכורה הן צעד נוסף בשכלול שוק ההון", אמרה הראל בן זאב. "זה מכשיר המשלב בין חוב להון, שמהווה מקור מימון נוסף לחברות — לצמיחה ולמיחזור חובות. עבור המשקיעים נפתחת האפשרות להשקיע במכשיר עם רמת ודאות גבוהה יחסית למניות, באשר להיקף התשלום הצפוי. בפרספקטיבה דירוגית עשויה הנפקת מניות בכורה לתרום לשיפור יחסי הכיסוי ולהורדת המינוף של החברה".

מימין: יו"ר מליסרון ליאורה עופר ויו"ר עזריאלי דנה עזריאלי. מהמגייסות הגדולות, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל מימין: יו"ר מליסרון ליאורה עופר ויו"ר עזריאלי דנה עזריאלי. מהמגייסות הגדולות | צילומים: אוראל כהן, עמית שעל מימין: יו"ר מליסרון ליאורה עופר ויו"ר עזריאלי דנה עזריאלי. מהמגייסות הגדולות, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות