אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שני ההורים שלי סיעודיים. אנחנו צריכים להשלים 6,000 שקל כל חודש" צילום: עמית שעל

פרויקט כלכליסט

"שני ההורים שלי סיעודיים. אנחנו צריכים להשלים 6,000 שקל כל חודש"

הוריו של בועז עטרות במצב סיעודי, ללא ביטוח כלל: "משלם על ההורים כחצי מהמשכורת שלי"

29.10.2017, 18:30 | ארי ליבסקר

כל מה שאתם צריכים לדעת על הביטוח הסיעודי

בועז עטרות, בן 49, העשירי מבין 12 אחים, כורע תחת הנטל של טיפול בשני הורים סיעודיים שלא דאגו לעצמם לביטוח סיעודי. אמו מוגדרת סיעודית זה שמונה שנים ואביו זה שלוש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

אביו שעלה מתימן עבד כל חייו כחקלאי במושב מאור בשרון. לדבריו, "לא היה לאבא ביטוח סיעודי וגם לא פנסיה. לא היה לו זמן להתעסק בדברים הללו. רוב הזמן הוא היה עסוק בלהאכיל 12 ילדים. אחרי שאמא שלי גידלה אותנו היא יצאה לעבוד במשך עשר שנים כעובדת ניקיון. לה יש פנסיה של 3,100 שקל בחודש. מביטוח לאומי היא מקבלת 2,900 שקל ואבא מקבל 2,200 שקל בחודש".

בנוסף, ההורים מקבלים גמלת סיעוד מביטוח לאומי של 5,200 שקל בחודש עבור שניהם. "ביחד יוצא שההכנסות הכוללות שלהם עומדות על 13.4 אלף שקל. היום אנחנו מעסיקים שתי עובדות זרות מנפאל. המדינה לא מאפשרת לנו להעסיק עובד אחד לשני בני אדם. כל עובדת מקבלת משכורת של 5,000 שקל בחודש וזה לא כולל שבתות. התשלום על השבתות הוא עוד 1,150 שקל לעובדת. כלומר על שתי העובדות אנחנו משלמים 12,200 שקל בחודש כשההכנסות של ההורים הן 13.4 אלף שקל".

בועז עטרות: "לאבא לא היה ביטוח סיעודי ופנסיה. לא היה לו זמן להתעסק בזה", צילום: עמית שעל בועז עטרות: "לאבא לא היה ביטוח סיעודי ופנסיה. לא היה לו זמן להתעסק בזה" | צילום: עמית שעל בועז עטרות: "לאבא לא היה ביטוח סיעודי ופנסיה. לא היה לו זמן להתעסק בזה", צילום: עמית שעל

עטרות מוסיף ש"צריך גם לחיות בבית. אנחנו צריכים לשלם את כלל התשלומים – ארנונה, חשמל גז – וכמובן על המזון שלהם ושל שתי העובדות, ועוד אבזרים מיוחדים לקשישים. לכן יוצא לנו להוסיף כ־5,000–6,000 שקל בחודש. לא כל האחים שלי במצב כלכלי טוב. מכל האחים שלי אני מקבל 3,000 שקל ומשלם מכיסי עוד 2,000–3,000 כל חודש. אני אב לשלושה ילדים ומשתכר 7,000 שקל בחודש נטו".

איפה גרים: מושב מאור

מתי הפכו לסיעודיים: האם ב־2009, האב ב־2014

משתכרים: 13.4 אלף שקל

תשלום לשתי מטפלות: 12.2 אלף שקל בחודש

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
מציאות לא טובה
בכתבה מתוארת מציאות די קיצונית. להורים יש 11 (!!!) ילדים הייתכן שרק 2 מתוכן יכולים להשתתף במימון? המדינה משתתפת במימון לא קטן של 5200 מעבר להכנסות שיש להם מפנסיה ביטוח לאומי. האם זה לא מספיק? אני חושב שבמקרה הנוכחי זה לא הוגן לבוא בטענות למדינה. ביטוח לאומי נותן את חלקו - 10,000 ש"ח כל חודש. מצד שני, השכר והתנאים לעובדים הזרים גבוהים הרבה מעבר למה שצריך לשלם להם. מדובר על מהגרי עבודה שעבורם צריך להחיל חוקי עבודה שונים עם משכורת אחרות ותנאים אחרים. הזוי שעובד זר יקבל תנאים טובים יותר ממאות אלפי עובדים ישראלים. צריך לשנות את תנאי העבודה של העובדים הזרים. כאן זה בדיוק הכישלון של המדינה. מצד אחד, המדינה נותנת לא מעט כסף לקשיש אך מצד שני, כל הכסף הזה הולך לידיים זרות. הזוי.
יוסי  |  31.10.17
31.
מציאות הזוייה בכפייה
מעסיק !! כך נקרא קשיש התלוי בעזרת הזולת מחוייב לשלם פנסייה ופיצויים לעובד זר. חופשוה הבראה חגים .. מציאות הזוייה .. אם אין לקשיש עובד זר . לא יקבל גמלת סיעוד . שעליה שילם לביטוח לאומי כל חייו !! נראה לכם .. שעובד זר יסכים או לא יסכים לעבוד אצל קשיש .. הוא זה שיקבע אם הוא יקבל קצבה ?! רצוי .. שתפיצו .. היום זה אני .. מחר זה אתם !! אי אפשר להימנע מלהיות קשיש .. רק למות קודם .. דף פייסבוק יש לי .. אלפיי חברים .. מוזמנים לבקר ..
עטרה בועז  |  30.10.17
30.
תגובות לתגובות על הכתבה
ראשית . הכותב זה אני .. ההוא מהכתבה . שנית . לאותם אלה ששאלו במה בחרתי .. אבא ואמא שלי . הם אנשי מערך כל חייהם שמעון פרס זה ורבין היו מובילי דרכם .. אני . מעולם לא בחרתי ביבי .. וזה ממש לא חשוב ! לאותם אלה שטענו .. שיעשה ילדים ושידאג לטפל בהם ... הלוואי ואתם תקבלו חינוך כמו שאני קיבלתי !! תפיסת עולם של אנשים ודרך חיים בשנות החמישים כשהמדינה זקוקה לאיכלוס . לריבוי טיבעי .. שכחתם ?! 11 מתוכנו שירתו בצה"ל ביחידות חי"ר כולל הבנות .. למעט אחת שבחרה בשירות לאומי .. והתחתנה .. המשך יבוא ..
בועז עטרה  |  30.10.17
28.
הכי קל לעולים החדשים הקשישים.
מגיעים ללא הכנסה, ללא רכוש,פרט לקצבת הזיקנה ומקבלים מימון מלא לקוד ע"י משרד הבריאות. בעוד שקשישים שעבדו / שילמו ביטוחל אומי וחסכו לזיקנתם ועשו צבא נדרשים להוציא את כל החסכונות ולממן את שהותם בבית אבות. עצתי לכם- העבירו את כספי ההורים הקשישים לחשבונות נפרדים מחשבונם,כך ישמש כפי שרצו חותכננו את יורשיהם ולא את מימון בית האבות.שהמדינה תשלם מגיע להם!!
יורם  |  29.10.17
לכל התגובות