אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כץ נגד סלינגר: "החליטה לבטל ביטוח למיליון אזרחים בלי חלופה הולמת" צילום: אלכס קולומויסיקי

כץ נגד סלינגר: "החליטה לבטל ביטוח למיליון אזרחים בלי חלופה הולמת"

הפתרון של שר הרווחה למצוקת הביטוח הסיעודי: חיוב כל אזרחי המדינה לרכוש ביטוח סיעודי של קופת חולים שצפוי להתייקר והעלאת מס בריאות ב-0.5%-0.7%. בשבוע שעבר הציע כץ לשתף בעלות את חברות הביטוח אך כעת נסוג בו

29.10.2017, 13:50 | רחלי בינדמן

שר העבודה והרווחה חיים כץ פותח במתקפה חזיתית נגד יו"ר רשות שוק ההון דורית סלינגר על כך שפועלת לבטל את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

קראו עוד בכלכליסט

השר הגיש היום (א') לראש הממשלה בנימין נתניהו את המתווה המוצע על ידו להחלת ביטוח סיעוד ממלכתי חובה לכל אזרחי ישראל. לדבריו, עשה זאת "על רקע הנטל הכלכלי הכבד שמוטל על בני משפחות החולים הסיעודיים ולאור החלטת ראשת שוק ההון והביטוח דורית סלינגר לבטל למיליון אזרחים את הביטוח הסיעודי הקבוצתי ללא חלופה הולמת".

שר העבודה והרווחה חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי שר העבודה והרווחה חיים כץ | צילום: אלכס קולומויסקי שר העבודה והרווחה חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי

עוד הוסיף השר חיים כץ: ״למעלה ממיליון אזרחים שמו את יהבם על ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, אולם בהתאם להנחיית רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, אלה עומדים להסתיים בסוף השנה הנוכחית. סיומם מעמיד את המבוטחים, ובתוכם מאות אלפי מבוגרים, אל מול שוקת שבורה וללא כל פתרון אמיתי, וזאת לאחר ששילמו במשך שנים ממיטב כספם עבור הביטוח. 

"הביטוח מבוטל דווקא בהגיעם לגיל מבוגר, ובתקופה בה הם זקוקים לו יותר מאי פעם. הנני מבקש ממך, אדוני ראש הממשלה, להעלות את בקשתי למנות מיידית ועדה ממלכתית - אשר תידרש לגבש מתווה ישים - לאישורה של הממשלה ולחקיקה מהירה על ידי הכנסת".

יו"ר רשות שוק ההון דורית סלינגר, צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר רשות שוק ההון דורית סלינגר | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר רשות שוק ההון דורית סלינגר, צילום: אלכס קולומויסקי

כץ מציע מודל הכולל העלאה של מס הבריאות לתושבי מדינת ישראל. לפי המתווה שלו, ביטוחי הסיעוד הקיימים של קופות החולים יהוו את הבסיס והערוץ הביטוחי לביטוח הסיעודי הממלכתי. לכל חבר קופ"ח תהיה זכות להצטרף לביטוח סיעודי מהסוג הקיים כיום בקופה בה הוא חבר וזאת אף אם חברת הביטוח המבטחת את חברי הקופה תסרס לבטחו בגלל גילו או מצבו הבריאותי.

לשם כך יוקם "פול" כודגמת הפול בביטוח רכב חובה שיבטח בביטוח סיעודי כל תושב מסורב בתנאים זהים לאלה הנהוגים בקופת החולים. לפי ההצעה של כץ, ביטוח סיעודי יהפוך לביטוח חובה שעל כל אדם לרכוש מקופת החולים. כץ מציע שייקבע בחוק שפרמיית הביטוח הסיעודי לא תהיה לפי סיכון אישי של המבוטח אלא לפי קבוצות גיל ותוך סבסוד הדדי. תעריפי הביטוח יפוקחו ומבנה פרמיות הביטוח יורכבו כך שלא יעלה עם הגיל ויבטיחו המשכיות.

עוד ממליץ כץ כי לצד פרמיית הביטוח שישלמו המבוטחים, יעלה גם מס הבריאות בשיעור של 0.5%-0.7%. הסכום הזה יממן את הפטור מתשלום פרמיית ביטוח סיעודי לאוכלוסיה חלשה, והיתרה תועבר לאותו "פול" למימון חלק מהפסדיו.

החלק הנותר שיממן את ה"פול" יועמס על חברי הקופות המבוטחים בביטוח סיעודי על ידי העלאה קטנה בפרמיה שהם משלמים היום, לדבריו. רק לפני כמה ימים הוציא כץ הודעה לעיתונות שלפיה לעלויות הפול יהיו שותפות גם חברות הביטוח שלדבריו הרוויחו מהביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים אך היום הוא כבר לא כולל הצעה כזו.

תושבים חסרי הכנסה או תושבים ששכרם נמוך מרמת שכר שתקבע לעניין זה, יהיו פטורים מתשלום פרמיית הביטוח הסיעודי עבורם ועבור משפחתם. עלות ביטוחם של התושבים מעוטי היכולת הללו, בביטוח הסיעודי הנ"ל, תמומן בחלקה מהעלאת מס הבריאות כנ"ל ובחלקה על ידי העמסתה על פרמיית הביטוח של שאר המבוטחים.

הביטוח הסיעודי המוצע יהיה בנוסף לזכויות המוקנות היום לאזרחי ישראל על פי פרק י' בחוק הביטוח הלאומי ועל פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי - כלומר אנשים מעוטי יכולות יהנו גם מהתשלומים של קצבת סיעוד וגם מהקצבה הנוספת.

משרד הבריאות ימשיך לסייע במימון עלות האשפוז של תושבים סיעודיים העונים כיום על מבחן הזכאות ל"קוד". מכאן ואילך יבוטל הנוהג הבעייתי של ביצוע מבחני הכנסה לילדי החולה הסיעודי וחיובם בתשלום, כפי שנעשה במסגרת במבחן הזכאות ל"קוד". לגבי מאושפזים סיעודיים חדשים עלות ה"קוד" תפחת בגובה גמלת הסיעוד לה זכאי החולה הסיעודי מחברת הביטוח או מה"פול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה